moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kieleckie nagrody cz. 4

Mobilny magazyn broni dla całej kompanii, kontenerowe centrum taktyczne, zaplecze do szkolenia poligonowego w warunkach walki radioelektronicznej oraz modułowe systemy narzędziowe. Prezentujemy ostatnie cztery produkty obronne rodzimego przemysłu zbrojeniowego nagrodzone na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Defenderami.


KCT – kontenerowe centrum taktyczne.

Aby prezentowany na targach zbrojeniowych w Kielcach produkt mógł ubiegać się o nagrodę Defendera, musi być nie tylko nowoczesny i innowacyjny oraz zwiększać bezpieczeństwo żołnierzy. Musi być również funkcjonalny. W tym roku konkursowe jury, składające się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kilku ministerstw, a także reprezentantów polskiego wojska i służb mundurowych, postanowiło w szczególny sposób docenić wyroby, których nie spotkamy na pierwszej linii frontu, ale raczej na logistycznym zapleczu.

Od dłuższego czasu Wojsko Polskie, wzorem armii innych państw zachodnich, stara się znacząco zwiększyć mobilność swojej logistyki. Jednym ze sposobów jest szeroko rozumiana konteneryzacja. Kontenerowe obozowiska, stanowiska dowodzenia, kuchnie polowe czy pralnie, warsztaty oraz różnego typu specjalistyczne systemy elektroniczne ukryte w 20- i 40-stopowych blaszanych „puszkach” nie tylko są łatwe w transporcie, lecz także zapewniają sporą dyskrecję. Gdy bowiem ktoś postronny zauważy ciężarówki wojskowe wiozące kontenery, to nie wie, czy to jedzie zaopatrzenie, czy może mobilny warsztat albo węzeł łączności.

REKLAMA

O tym, jak bardzo powszechne stały się w polskim wojsku różnego typu kontenery oraz jak innowacyjne mogą mieć zastosowania, świadczy fakt, że jury tegorocznego konkursu o nagrodę Defendera zdecydowało, że aż trzy statuetki trafią w ręce producentów właśnie tego typu rozwiązań.

Mobilny magazyn broni

Pierwszą z nich otrzymało konsorcjum firm Zurad sp. z o.o. (lider) oraz Modular System sp. z o.o. za mobilny magazyn broni 20’ 1C. Jak podkreślają przedstawiciele nagrodzonego konsorcjum, uhonorowany targowym laurem magazyn to doskonały przykład na to, że czasem „genialność tkwi w prostocie”.

Mobilny magazyn broni 20’ 1C.

W standardowym 20-stopowym kontenerze zamontowana została specjalnie zaprojektowana zabudowa, która nie tylko umożliwia bezpieczne przechowywanie broni na całej kompanii, lecz także – dzięki elektronicznemu systemowi nadzoru – pozwala na ewidencjonowanie jej pobierania przez żołnierzy. Magazynierowi wystarczy rzut oka na elektroniczną tablicę informacyjną i już wie, czy wszystkie pistolety i karabinki wróciły na stojaki, a jeśli nie, to może błyskawicznie sprawdzić, który z żołnierzy jeszcze ich nie odniósł.

Umieszczony w kontenerze magazyn broni można łatwo i szybko przemieścić na poligon na czas ćwiczeń, co znacząco skraca czas przygotowania szkolenia ogniowego.

Kontener dla sztabu

Kolejnym nagrodzonym przez jury Defenderów specjalistycznym kontenerem jest produkt firmy Siltec sp. z o.o. o nazwie KCT – kontenerowe centrum taktyczne. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, KCT to odporny na zakłócenia radioelektroniczne kontener, który umożliwia zbudowanie stanowiska dowodzenia o różnych klasach tajności. Jakich? To będzie zależało wyłącznie od użytkownika, który będzie mógł konfigurować KCT zgodnie z potrzebami, mając do dyspozycji (i wyboru) różnego typu moduły łączności oraz kryptografii.

Niestety ze względu na rodzaj zadań, które mogą być realizowane w KCT, producent tego rozwiązania nie może ujawniać zbyt wielu szczegółów na temat jego dokładnych parametrów technicznych.

Czas na poligon

Ostatnim z kontenerowych rozwiązań uhonorowanych podczas XXXI MSPO Defenderem jest system szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej (SSPWE), opracowany przez konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider), Akademia Sztuki Wojennej i Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki. Jak wyjaśniają przedstawiciele konsorcjum, SSPWE jest bardzo rozbudowanym systemem szkoleniowym, który w warunkach poligonowych umożliwia pilotom statków powietrznych (samolotów oraz śmigłowców) symulowanie różnego typu zagrożeń oraz, co bardzo ważne, rejestrowanie ich reakcji na potrzeby późniejszego omówienia i oceny.

System szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej (SSPWE).

SSPWE składa się z radaru, który może odegrać rolę wrogiej stacji radiolokacyjnej, samolotu, a nawet nieprzyjacielskiego pocisku przeciwlotniczego, oraz ze specjalistycznych systemów obserwacyjno-nadzorczych, w tym głowicy optoelektronicznej, która nagrywa zachowania pilota na symulowane zagrożenia, a także rejestratorów komunikacji radiowej statków powietrznych między sobą i ze stanowiskami dowodzenia. Wszystko po to, aby badać trafność podejmowanych w powietrzu decyzji.

Uszyte na miarę

Prezentację wyrobów nagrodzonych Defenderami kończymy produktem, który łatwo można było przeoczyć podczas zwiedzania targowych stoisk, a który jednak konkursowe jury postanowiło wyróżnić za wyjątkowe cechy użytkowe. Mowa o opracowanym przez firmę ARPOL mobilnym modułowym zasobniku wymiennym (MMZW).

Mobilny modułowy zasobnik wymienny (MMZW).

Choć nazwa produktu jest nieco tajemnicza i skomplikowana, MMZW to nic innego, jak zaprojektowane ściśle pod wojskowe wymagania i oczekiwania pakiety specjalistycznych narzędzi, z których można szybko i łatwo kompletować wyposażenie poszczególnych typów wojskowych warsztatów – np. uzbrojenia i elektroniki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Realia, a nie teoria
 
Fiński debiut w Sojuszu
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Terytorials na etacie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Ekspresowa pomoc
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szef MON-u o planach obrony kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka po koreańsku
PKW Orlik już w Estonii
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Futsal na zakończenie rywalizacji
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
„Sokół” wylądował
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Uwolnić zakładników
Pierwszy polski Homar
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Śmiertelny wypadek żołnierza
PKW Orlik gotowy na misję
Kolejne zakupy dla wojska
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Podchorążowie świętują
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Witkacy – piąty wieszcz?
Nowe AWACS-y dla NATO
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Narodziny polskich sił morskich
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
32 krążki pływaków-żołnierzy
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski dzień strzelania w Rumunii
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Laureaci cyberkonkursu MON
Zielony talizman Polaków
Polsko-koreańskie rozmowy
Najdłuższa noc
Zanim wyruszą do Bagdadu
„Pług” idzie na śmierć
Armia Polska w drodze do Europy
Wojsko wraca do Babimostu
Out of the Shadow
Abramsy jadą na ukraiński front
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO