moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odliczanie do przysięgi

Uczą się podstaw taktyki, pracy saperskiej, ćwiczą celność na strzelnicach – blisko 800 przyszłych podchorążych przechodzi w Żaganiu szkolenie podstawowe. To wstęp do złożenia wojskowej przysięgi i rozpoczęcia nauki na uczelniach i specjalistycznych kursach. Wczoraj odwiedził ich gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister obrony chce znacząco zwiększyć liczebność polskiej armii, nowi podchorążowie są więc na wagę złota. Kilkuset kandydatów na studia i specjalistyczne kursy przechodzi właśnie podstawowe szkolenie w Żaganiu. Bez tego nie mogliby złożyć wojskowej przysięgi. W czwartek spotkał się z nimi gen. Rajmund Andrzejczak. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyjechał do niedawno utworzonego Ośrodka Szkolenia Poligonowego Akademii Wojsk Lądowych, by porozmawiać z przyszłymi oficerami, a także zapoznać się z nową formą szkolenia podstawowego dla kandydatów. W myśl jej założeń ochotnicy ćwiczą na poligonie, podczas gdy podchorążowie starszych roczników dublują obecnych tam oficerów – pomagają planować i prowadzić poszczególne zajęcia, realizują zadania związane z logistyką.

W szkoleniu podstawowym organizowanym przez wrocławską Akademię Wojsk Lądowych bierze udział blisko 800 osób. Są wśród nich przyszli studenci studiów wojskowych, ale też Kolegium Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i słuchacze 12-miesięcznego kursu oficerskiego. – Tak zwana unitarka składa się z dwóch części. Pierwsza, która jest już za nami, odbywała się przede wszystkim w salach wykładowych i na obiektach przy uczelni – wyjaśnia sierż. pchor. Kinga Grabska, studentka piątego roku, a zarazem dublerka dowódcy w jednej z pięciu kompanii. Uczestnicy, którzy do czasu przysięgi posługują się stopniem szeregowych dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, przyswajali przede wszystkim teorię. Dotyczyła ona choćby wojskowych regulaminów. Uczyli się musztry, mieli też pierwsze zajęcia taktyczne. Zajmowali stanowiska strzeleckie, wyznaczali sektory ostrzału, ćwiczyli posługiwanie się bronią, najpierw używając ślepej, potem już ostrej amunicji. Wszystko to stanowiło jednak zaledwie wstęp do zajęć na poligonie w Żaganiu. – Tutaj szeregowi zaliczają strzelania, przechodzą szkolenie przeciwlotnicze oraz saperskie, przede wszystkim jednak uczą się funkcjonować na współczesnym polu walki – wylicza sierż. pchor. Grabska.

REKLAMA

– Mamy dużo biegania, czołgania się, piachu na mundurze i zagryzania zębów – przyznaje szer. Maksymilian Makles. – Męczymy się mocno, ale prawdę mówiąc na to właśnie czekałem – dodaje. Na szkolenie podstawowe trafił wprost z certyfikowanej klasy mundurowej w jednej z warszawskich szkół średnich. – Miałem już okazję ćwiczyć na poligonie. Zebrałem pewne doświadczenia, choć zajęcia nie były tak rozbudowane jak tutaj – wspomina. Chwali przy tym panującą na unitarce atmosferę. – Jest trudno, a zarazem bardzo sympatycznie. Mam wrażenie, że w naszym plutonie nawiązaliśmy fajne relacje. Czujemy się już trochę jak żołnierze i tak też jesteśmy traktowani – podkreśla.

Udział w szkoleniu stanowi wyzwanie także dla sierż. pchor. Grabskiej. – Funkcja, którą zajmuję jest nowa. Musiałam znaleźć wspólny język z ludźmi, którzy są ode mnie ledwie kilka lat młodsi, ale reprezentują już zupełnie inne pokolenie. Są bardziej skłonni do walki o swoje, może mniej spolegliwi, za to pełni zapału i dobrych chęci. Nawet jeśli coś im jeszcze nie wychodzi tak jak trzeba, co przecież podczas szkolenia podstawowego jest normą, to nie sposób odmówić im zaangażowania. Trzeba to docenić, zwłaszcza że niebawem złożą przysięgę i tak jak my staną się żołnierzami – podsumowuje.

W tym roku żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ze wszystkich uczelni będą ślubować wspólnie. Uroczysta przysięga odbędzie się 30 września na placu apelowym Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sztab Generalny

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla cyberwojsk
 
Trzy miecze pokoju
Docenić „misjonarzy”
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Borsuk w Paryżu
„Czarownice” nad Londynem
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Spadochroniarze w operacji TALO
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Inwestycja potrzebna jak tlen
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
„Umieram jak Polak”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
„Osiodłać krowę”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przesmyk w grze
Eurosatory 2024 idą na rekord
Podróż w ciemność
Pokazali swoją siłę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Policjanci szkolą wojsko
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Mistrzowie Spike`ów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gortat Team vs drużyna NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Latający radar
Koszykarskie święto w Łodzi
AWACS-y dostarczone
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
AW149 wkrótce „made in Poland”
NATO on Northern Track
Kajakarze i wioślarze na podium
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Plan na szczyt
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
„Pierwsza Drużyna” na start
Sześcioosobowe armie na start!
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Pierwsi za sterami Apache
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO