moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przysięga w Kolnie

Za nimi cztery tygodnie szkolenia podstawowego, teraz rozpoczną wielomiesięczną naukę wojskowego rzemiosła w konkretnych specjalizacjach. Nowi żołnierze 1 Dywizji Piechoty Legionów złożyli dziś przysięgę w Kolnie. – Gwarantujemy, że każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez Wojsko Polskie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Ponad 80 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło dziś przysięgę w Kolnie. Większość z nich zostanie żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Legionów – najnowszej formacji w siłach zbrojnych, której pododdziały są formowane w środkowo-wschodniej Polsce. W dzisiejszej uroczystości brał udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca nowej dywizji.

– Bardzo dziękuję za decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego. To znak waszej odpowiedzialności, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z sytuacji za naszą granicą i wynikających z niej zagrożeń – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak. – Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe, my je tworzymy. Również tu w Kolnie. Decyzja o tym, by powołać tu jednostkę wojskową, zapadła z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że żołnierze Wojska Polskiego chronią każdy skrawek polskiej ziemi. Po drugie dlatego, że było tak wielu chętnych do wstąpienia do armii – mówił minister obrony.

REKLAMA

Najwięcej żołnierzy składających przysięgę wojskową chce związać swoją przyszłość z 1 Dywizją Piechoty Legionów, ale nie brakuje też takich, którzy chcą łączyć życie zawodowe ze służbą. – Temu służą wojska obrony terytorialnej. Bardzo się cieszę z tak dobrej współpracy między wojskami operacyjnymi i obrony terytorialnej – mówił Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że to właśnie instruktorzy z 1 Podlaskiej Brygady OT przez cztery tygodnie szkolili żołnierzy, którzy dziś składali przysięgę. Minister podziękował rodzinom wojskowych, które wspierały ich w decyzji o związaniu się z armią i zapewnił, że przyniesie to korzyści całemu regionowi. – Gwarantujemy, że każdy skrawek polskiej ziemi, każdy skrawek województwa podlaskiego będzie chroniony przez żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił Błaszczak.

Z kolei gen. dyw. Norbert Iwanowski, dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów, zapowiedział, że wkrótce mieszkańcy Podlasia zobaczą żołnierzy dywizji w swoich miastach. – W Kolnie, miejscu, w którym się znajdujemy, jest już formowany pododdział brygady zmotoryzowanej. Zadaniem tych żołnierzy będzie dbanie o bezpieczeństwo regionu oraz pomoc społeczeństwu i władzom lokalnym w razie kryzysów niemilitarnych – mówił gen. Iwanowski.

Batalion zmotoryzowany w Kolnie jest nową, budowaną od podstaw jednostką wojskową. MON zapowiada, że będzie wyposażony m.in. w transportery Rosomak, czołgi K2 oraz moździerze samobieżne Rak. – Jesteśmy na etapie budowania infrastruktury militarnej dla jednostek wojskowych 1 Dywizji Piechoty Legionów. Jeszcze w tym roku zobaczycie wojsko w Wojewodzinie koło Grajewa, w Siemiatyczach, Czerwonym Borze i w Czarnej Białostockiej – zapowiedział dowódca.

1 Dywizja Piechoty Legionów ma się składać w znacznej mierze z żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotnicy DZSW przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. zasady musztry i podstawy posługiwania się bronią. Ta część kończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową. Po niej dobrowolsi mogą zakończyć służbę i zasilić rezerwę albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, które trwa ok. 11 miesięcy. W tym roku minister Mariusz Błaszczak zwiększył limity przyjęć na szkolenie w ramach DZSW z 25 tys. do 33 tysięcy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
 
Zanim wyruszą do Bagdadu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Nowe AWACS-y dla NATO
Szef MON-u o planach obrony kraju
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
„Pług” idzie na śmierć
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
32 krążki pływaków-żołnierzy
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Armia Polska w drodze do Europy
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Ekspresowa pomoc
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Śmiertelny wypadek żołnierza
Out of the Shadow
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polsko-koreańskie rozmowy
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Witkacy – piąty wieszcz?
Wojsko wraca do Babimostu
PKW Orlik gotowy na misję
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne zakupy dla wojska
Pierwszy polski Homar
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Orka po koreańsku
Narodziny polskich sił morskich
„Sokół” wylądował
Realia, a nie teoria
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Polski dzień strzelania w Rumunii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Fiński debiut w Sojuszu
Terytorials na etacie
Najdłuższa noc
Uwolnić zakładników
PKW Orlik już w Estonii
Unijna pomoc dla Ukrainy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Abramsy jadą na ukraiński front
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Laureaci cyberkonkursu MON
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Podchorążowie świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO