moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijna pomoc dla Ukrainy

Pakiet pomocy w wysokości 5 miliardów euro, kontynuowanie szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz współpraca przemysłów obronnych Ukrainy i państw Unii Europejskiej. To najważniejsze kwestie, o jakich w Kijowie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych z UE. Spotkanie zorganizował Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych państw należących do Unii Europejskiej spotkali się w Kijowie. Obrady zwołał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. – To historyczna data. Po raz pierwszy obrady w takiej formule odbyły się poza terenem Unii Europejskiej, w państwie, które do niej kandyduje i niestety jest w stanie wojny – powiedział po rozmowach. – Oczywiście wolelibyśmy spotkać się w innych okolicznościach, ale te są takie jakie są, a my musimy wspierać Ukrainę – zaznaczył.

I to właśnie kwestie dotyczące wsparcia objętego wojną państwa zdominowały rozmowy przedstawicieli państw członkowskich UE. Josep Borrell poinformował, iż zaproponował nowy pakiet pomocy, który miałby osiągnąć wartość 5 miliardów euro. – Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku – ocenił. Dodał, że będzie także kontynuowany program szkolenia ukraińskich żołnierzy. W najbliższych miesiącach ma zostać nim objętych 40 tys. wojskowych, w tym przyszli piloci myśliwców. – Pracujemy także nad współpracą europejskich i ukraińskich przemysłów obronnych – powiedział. Podkreślił, że współdziałania będą wymagały także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, odpieraniem ataków hybrydowych (w tym zwalczanie dezinformacji i budowanie komunikacji strategicznej), a także rozminowywanie terenów Ukrainy.

REKLAMA

Borrell zaznaczył jednak, że największym zobowiązaniem jakie Unia Europejska może dać Ukrainie to jej członkostwo w jej strukturach. – Ukraina jest państwem kandydującym – podkreślił. Zapewnił także, że Rosja poniesie konsekwencje zbrodni, jakie popełniła w czasie wojny. m.in. za deportacje na teren swojego państwa ukraińskich dzieci. Ważnym elementem rozmów były także kwestie dotyczące pokoju. – Formuła zaproponowana przez prezydenta Zełenskiego to jedyna formuła, o jakiej dyskutuje się w środowisku międzynarodowym. Będziemy nadal pracować jako Unia Europejska, aby uczynić ją bardziej globalną i stworzyć podstawę przyszłego pokoju – zapewnił.

Szef unijnej dyplomacji przekonywał, że spotkanie, które odbyło się w Kijowie powinno być odbierane jako „zobowiązanie Unii Europejskiej wobec Ukrainy i jej wspierania zarówno w kwestiach militarnych, dążenia do pokoju jaki i członkostwa w Unii”. Poinformował także, że odwiedził Odessę, ale kilka minut po tym jak opuścił miasto, uderzył w nie rój dronów. – To spotkanie to także silny sygnał wysyłany do Rosji. Nie damy się zastraszyć waszym dronom i pociskom. Nasza determinacja we wspieraniu walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest niezachwiana – zapewnił.

W obradach uczestniczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który ocenił, iż „spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie dodaje Europie siły, przywództwa i inicjatywy, a aktywne przywództwo europejskie jest niezbędne”. – Im więcej wspólnych i zasadniczych kroków w dziedzinie obrony, dyplomacji, gospodarki i sankcji podejmiemy razem, tym szybciej wojna zakończy się sprawiedliwym pokojem – napisał na portalu X.

Polskę podczas obrad reprezentował Wojciech Gerwel, wiceminister spraw zagranicznych. W wydanym wieczorem komunikacie MSZ poinformowało, że w trakcie spotkania polska strona m.in. podkreślała znaczenie ukraińskiej Formuły Pokoju. Wojciech Gerwel wyraził nadzieję, iż postępy Kijowa we wdrażaniu niezbędnych reform pozwolą szefom państw i rządów UE podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec roku, bo jak zaznaczono w komunikacie, wspieranie tego działania „leży w naszym strategicznym interesie”. Wiceminister zachęcał także państwa unijne do zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: President Of Ukraine / Zuma Press / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Będzie za co kupić koreańską broń
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
W Jachrance o skokach spadochronowych
Sztandar dla Dowództwa WOT
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO