moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tiger po włosku

Spędzą w powietrzu setki godzin, wykonają dziesiątki misji – polscy piloci z „tygrysiej” 6 Eskadry Lotniczej biorą udział w NATO Tiger Meet, które w tym roku odbywa się we Włoszech. Wraz z nimi szkolą się też specjaliści odpowiedzialni za stan techniczny F-16. Dla przyjaciół z eskadr z krajów Sojuszu Polacy przygotowali coś specjalnego.

NATO Tiger Meet w tym roku odbywa się w bazie włoskich sił powietrznych Gioia Del Colle, a gospodarzem ćwiczeń jest XII Eskadra Włoskich Sił Powietrznych. W manewrach bierze udział 16 lotniczych eskadr, które w swoim logo mają tygrysa. Są tu m.in. lotnicy z Belgii, Czech, Węgier, Niemiec, Francji, Portugalii i Grecji. Po raz pierwszy w historii w NATO Tiger Meet bierze udział, na razie jako obserwator, eskadra z Finlandii. Polskę reprezentuje 6 Eskadra Lotnicza z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ćwiczenia rozpoczęły się 2 października, więc pierwsze loty zostały już wykonane. – Zgodnie z tradycją codziennie realizujemy dwie misje: poranną COMAO (Composite Air Operations – misje połączone), w której bierze udział nawet 60 samolotów, oraz misje popołudniowe – mini-COMAO, w których uczestniczy około 20 maszyn – wyjaśnia ppłk pil. Łukasz Gradziński, dowódca Grupy Działań Lotniczych 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, do niedawna dowódca krzesińskich „tygrysów”.

REKLAMA

Scenariusz ćwiczeń każdego dnia się rozwija, ale przez cały czas dotyczy jednej sytuacji. – Fikcyjny kraj, którego bronimy, jest atakowany, więc w pierwszych dniach wykonujemy misje obronne, następnie scenariusz zmienia się na kontrofensywny, a my robimy wszystko, by odbić to, co zostało zajęte – opowiada jeden z pilotów. W plan misji wpisane są cele szkoleniowe „tygrysich” eskadr. – Wzięliśmy ze sobą sporo młodych pilotów, dla których to pierwsze takie ćwiczenia. Bardzo mi zależy na tym, żeby oswoili się z międzynarodowym środowiskiem i zobaczyli, co znaczy latanie w tak dużych formacjach. Mamy też pilota, który szkoli się tu, we Włoszech, aby uzyskać status „combat ready”, a inny wykonuje zadania związane z uzyskaniem statusu mission commandera – mówi ppłk Gradziński.

Misje wykonywane w powietrzu to jednak tylko część tego, co się dzieje podczas NATO Tiger Meet. Ważna jest również integracja lotników. – Dbamy o to, by mieć dobre kontakty z natowskimi eskadrami, one są bardzo pomocne podczas ćwiczeń, szkoleń czy nawet działań operacyjnych. Wiele rozmów o szkoleniu, taktyce odbywa się w kuluarach – tłumaczy ppłk pil. Łukasz Gradziński. Gospodarze NATO Tiger Meet organizują dla wszystkich lotników elegancką kolację oraz tzw. international night, kiedy każda z eskadr przygotowuje stoisko promujące swój kraj. – Oprócz kulinarnych przysmaków przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia produkcji Fiata 126p w Polsce przetransportowaliśmy do Włoch egzemplarz Malucha. Trudniej o bardziej znany symbol współpracy włosko-polskiej – śmieje się ppłk Gradziński.

Szkolenia „tygrysów” są organizowane od 1960 roku. Początkowo brało w nich udział osiem eskadr, dziś jest ich niemal 40. Polska eskadra (6 Eskadra Lotnicza) po raz pierwszy wzięła udział w NATO Tiger Meet w 2006 roku, ale długo starała się o status członka NATO Tiger Association, pod egidą którego odbywają się ćwiczenia. Do stowarzyszenia, jako pełnoprawny członek, dołączyła w 2014 roku. W 2018 roku 31 Baza Lotnictwa Taktycznego była organizatorem treningów. – Do dziś ćwiczenia w Polsce są wspominane jako najlepsze. Mam nadzieję, że jeszcze to powtórzymy – mówi ppłk Gradziński.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Toona, Remo Guidi, Giovanni Colla

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
W rezerwie pasywnej będą oceny
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ślubowanie kadetów OPW
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO