moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne testy radarów do Wisły

Koncern Raytheon poinformował, że nowe radary systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot o nazwie LTAMDS (GhostEye) z powodzeniem zakończyły kolejny etap testów amerykańskiej armii. Polska chce w ramach 2. fazy programu „Wisła” pozyskać 12 stacji radiolokacyjnych tego typu. Nasza armia stanie się tym samym ich pierwszym zagranicznym użytkownikiem.

Obecnie produkowana wersja amerykańskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, oznaczona jako PAC 3+, jest wyposażona w radary sektorowe, które umożliwiają obserwację i śledzenie celów wyłącznie we wskazanym obszarze.

Pod koniec ubiegłej dekady US Army, czyli wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, zdecydowały, że chcą zmodernizować tę broń i wyposażyć ją zarówno w nowy system dowodzenia i kierowania walką o nazwie IBCS, jak i nowe stacje radiolokacyjne. Amerykanie podkreślają, że dzięki nowoczesnym technologiom (półprzewodnikom bazującym na azotku galu) te stacje radiolokacyjne mają działać dookólnie, będą też znacznie czulsze i będą miały większy zasięg.

REKLAMA

Umowę na wyprodukowanie pierwszej partii (sześciu sztuk) nowych radarów o nazwie: LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor – podpisano w 2019 roku. Zgodnie z nią urządzenia mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do końca 2023 roku, a pełną w 2024 roku.

Obecnie radary przechodzą długotrwałe i wieloetapowe testy amerykańskiej armii. Próby te bardzo uważnie śledzą nasze siły zbrojne. To dlatego, że polska armia ma być pierwszą – po US Armed Forces – która wprowadzi ten sprzęt do służby. Polska zamówiła 12 takich radarów w ramach drugiej fazy programu „Wisła” (zestawy Patriot noszą w WP kryptonim Wisła).

Kilka dni temu producent LTAMDS – firma Raytheon (część koncernu RTX) – poinformował, że urządzenia te przeszły z powodzeniem kolejny etap wojskowych testów na poligonie White Sand w Nowym Meksyku.

Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w Raytheon, podkreśla, że prace nad nowymi sensorami systemu Patriot mają bardzo szybkie tempo, gdyż są priorytetowe zarówno dla ich producenta, jak i dla amerykańskiej armii. – Dotychczasowe postępy prac nad radarem stanowią dowód naszej owocnej współpracy z wojskami lądowymi USA oraz wspólnego zaangażowania we wdrożenie tego wyjątkowego systemu w wojskach obrony powietrznej na całym świecie w jak najkrótszym czasie – komentował.

Raytheon ujawnił, że na rakietowym poligonie w Nowym Meksyku radary przeszły 11 prób (zestawów zadań), które, co bardzo istotne, miały rosnącą skalę trudności. Choć przedstawiciele koncernu nie zdradzają szczegółów, wiadomo, że stacje LTAMDS musiały namierzać, śledzić i naprowadzać pociski PAC-3 MSE na różnego typu cele – od najprostszych – jak samoloty czy drony, po najtrudniejsze jak rakiety manewrujące i balistyczne, mierząc się z coraz większą liczbą zagrożeń nadlatujących ze wszystkich kierunków.

Zgodnie z programem wojskowych testów i badań radary LTAMDS mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do końca 2023 roku. Później badania będą kontynuowane i obejmą m.in. testy środowiskowe. Ich zakończenie zaplanowano na przyszły rok, kiedy to stacje mają osiągnąć pełną gotowość operacyjną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Podróż po AWACS-ie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
Przysięga w Limanowej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ratownicy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ostatnia droga Pileckiego
Pokazali bojowego ducha
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO