moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W nowej odsłonie

Nowy organizator, nowe pomysły. Na terenie centrum wystawienniczego AmberExpo w Gdańsku trwają XXII targi BALTEXPO. W tej najstarszej w naszym kraju imprezie wystawienniczej branży stoczniowej i portowej bierze udział ponad 200 wystawców z 16 krajów. Za organizację wystawy w tym roku po raz pierwszy odpowiada miejska spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Powierzchnię wystawienniczą o imponujących rozmiarach 12 tys. m2 podzielono na strefy tematyczne, w tym m.in. na: strefę startupów, gdzie swoje projekty prezentują firmy dopiero rozpoczynające działalność; strefę kariery, na której przedsiębiorstwa szukają nowych pracowników; strefę militarną nazwaną BaltMilitary Expo, gdzie swoje wyroby pokazują firmy zbrojeniowe.

Targi morskie BALTEXPO to najstarsza polska impreza wystawienniczo-konferencyjna branży stoczniowej i portowej. W tym roku za jej organizację po raz pierwszy jest odpowiedzialna należąca do Urzędu Miejskiego w Gdańsku spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie. Jej prezes Andrzej Bojanowski podczas otwarcia BALTEXPO podkreślił, że nowi organizatorzy starali się znaleźć nowy pomysł na tę wystawę, by lepiej odpowiadała potrzebom branży. – Budowanie przestrzeni do dialogu między podmiotami z szeroko rozumianej branży morskiej jest niezbędne, aby firmy mogły dynamicznie się rozwijać oraz planować perspektywy inwestycyjne na kolejne lata. Nie zapominajmy również o startupach, o tych, którzy mają jeszcze nie do końca okiełznane idee, ale chcą o nich rozmawiać i inspirować się – wyjaśnił i dodał, że na udział w nowej odsłonie targów zdecydowało się ponad 200 wystawców, a prezentowane wyroby chce zobaczyć prawie 5 tys. zwiedzających. – Tyle mamy zgłoszeń na dziś – mówił prezes w czasie spotkania 10 października z dziennikarzami.

REKLAMA

Jak wskazywali organizatorzy, w ostatnich latach polska branża morska przeżywa dynamiczny rozwój, czego najlepszym dowodem są wzrastające jej potrzeby w dziedzinie rekrutacji nowych pracowników. Na dzisiaj zaplanowano „Dzień kariery”, w ramach którego na zwiedzających czeka kilkaset ogłoszeń w sprawie pracy. Wśród firm szukających pracowników jest PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni, która realizuje na rzecz marynarki wojennej program budowy fregat rakietowych Miecznik. – Program „Miecznik” będzie realizowany przez dziewięć lat. Przez ten czas będziemy potrzebować wielu pracowników z różnych branż. Swoją ofertę kierujemy nie tylko do osób już obecnych na rynku pracy, lecz także do młodzieży, która dopiero rozpocznie kształcenie zawodowe i techniczne – komentował Cezary Cierzan, dyrektor Departamentu Technologii Morskich w PGZ SA.

Początki BALTEXPO sięgają połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Zarząd Targów Warszawskich postanowił zorganizować imprezę wystawienniczą, która pomogłaby budować relacje biznesowe między przedstawicielami przemysłu stoczniowego z krajów leżących nad Bałtykiem bez względu na to, po której znajdują się stronie żelaznej kurtyny. Nie dziwi więc to, że targi, na których narodowe pawilony miały m.in. Dania, Szwecja czy Niemcy Zachodnie, z miejsca stały się jedną z najważniejszych wystaw przemysłu morskiego w Europie.

Po upadku komunizmu, kiedy zniknęły ograniczenia biznesowe między Wschodem i Zachodem, ranga BALTEXPO nieco się zmniejszyła, a po kryzysie stoczniowym na początku wieku impreza jeszcze bardziej straciła na znaczeniu. Dopiero gdy w ubiegłej dekadzie jej organizatorzy nastawili się bardziej na jej konferencyjny charakter i do współpracy zaprosili Akademię Marynarki Wojennej, targi BALTEXPO znów zaczęły cieszyć się zainteresowaniem branży morskiej.

Targi BALTEXPO 22. edycji trwają w dniach 10–12 października. Patronat honorowy nad targami objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji oraz prezydenci: Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga, Świnoujścia i Grudziądza. „Polska Zbrojna” jest jednym z patronów medialnych imprezy. Stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego znajduje się w hali C.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: BALTEXPO

dodaj komentarz

komentarze


Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO