moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WAT z nominacją do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna i Fabryka Broni Łucznik-Radom sp. z o.o. zostało nominowane w XXI edycji konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP za unikatowe w skali światowej osiągnięcie pt. „Opracowanie i wdrożenie karabinków automatycznych Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) wraz z wyposażeniem specjalnym".

Laureaci konkursu, wyłonieni spośród nominowanych podmiotów, odebrali nagrody podczas uroczystej gali z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, która odbyła się 23 listopada 2023 r. na Zamku w Łańcucie. Obecni na uroczystości Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Prezes Fabryki Broni dr Wojciech Arndt odebrali nominację w kategorii „Badania+Rozwój”.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że wydarzenie ma profil nie tylko gospodarczy, ale też państwowy. „Nie mam żadnych wątpliwości, że rozwój Rzeczypospolitej w dużym stopniu zawdzięczamy przedsiębiorcom. Dziękuję za Państwa wkład w ten rozwój. Dziękuję za reprezentowanie naszego kraju na zewnątrz, za odwagę i znakomite działanie” – mówił Prezydent.

REKLAMA

Jak podkreśla Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, wspólne opracowanie WAT i Fabryki Broni Łucznik-Radom sp. z o.o. to przykład efektywnej współpracy naszej uczelni z partnerem przemysłowym na rzecz rozwijania technologii o istotnym znaczeniu dla obronności państwa. „Celem tych projektów było opracowanie od podstaw i wdrożenie do produkcji w Fabryce Broni, oryginalnego w skali światowej, łatwo konfigurowanego, nowoczesnego, polskiego, modułowego systemu uzbrojenia strzeleckiego, przeznaczonego dla Wojska Polskiego oraz służb i formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Wynikiem prac Konsorcjum są różne wersje modułowej broni automatycznej, która w liczbie ponad 100 tysięcy jest użytkowana przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP to ogromne wyróżnienie dla naszej Uczelni, za które bardzo dziękujemy. Za tą szczególną nominacją stoi inwencja twórcza, pasja i oddana praca naszych naukowców z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, dzięki nim posiadamy tak profesjonalną broń. Wyróżnienie to jest jednocześnie dla Akademii wielką motywacją do ciągłego rozwijania najnowszych technologii we współpracy z przemysłem na rzecz obronności naszego kraju” – podkreśla gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Aktualnie oprócz Polski, broń systemu MSBS jest eksploatowana przez Siły Zbrojne Ukrainy (ponad 10 tys. szt.), jednostki specjalne USA, a także armię jednego z krajów Afryki Wschodniej. Z kolei „cywilne” odmiany broni systemu MSBS (wraz z wyposażeniem specjalnym), w różnych wersjach konstrukcyjnych są dostępne na polskim rynku cywilnym, a niebawem będą oferowane także na rynkach amerykańskim oraz Unii Europejskiej.

Nagroda Prezydenta została przyznana w pięciu kategoriach głównych: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Firma Rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój i STARTUP_PL.

W kategorii Badania+Rozwój, w której nominowana była Wojskowa Akademia Techniczna i Fabryka Broni „Łucznik”-Radom, nagrodę otrzymał Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem zgłoszony przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie za opracowanie nowego „leku komórkowego” pod nazwą MesoCellA–Ortho. Jest to innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej (ATMP), którego substancję czynną stanowią przygotowane w warunkach GMP ludzkie autologiczne komórki mezenchymalne. Produkt jest przeznaczony do zastosowania w ortopedii, w leczeniu ubytków chrzęstno-kostnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, stanowiącą globalny problem cywilizacyjny. Informacja o laureatach XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP dostępna jest na stronie prezydent.pl.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest raz w roku. Jest to prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagroda może być przyznawana również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

Ewa Jankiewicz , rzecznik prasowy WAT

autor zdjęć: Kancelaria Prezydenta RP, Mariusz Maciejewski/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podoficer pies
Leopardy jadą na poligon
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rusza morski „Dragon”
Ferie w mundurze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Carl-Gustaf w polskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnictwo i kobiety
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Palmiry – miejsce kaźni
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pamiętamy o Niezłomnych
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sztandar dla Dowództwa WOT
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Jachrance o skokach spadochronowych
Przerwany lot „Orlika”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Priorytety dla armii
Nowoczesna łączność dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO