moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie świętują

Niech przykład waszych poprzedników będzie dla was znakiem niezłomnego dążenia do wolnej Polski – mówił prezydent Andrzeja Dudy do podchorążych zgromadzonych na dziedzińcu Belwederu z okazji Dnia Podchorążego. Słuchacze szkół oficerskich świętują w rocznicę wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku.

– Jesteście podchorążymi z potrzeby służenia ojczyźnie jako żołnierze i funkcjonariusze. Dziękuję, że wybraliście taką drogę i kształcicie się na obrońców ojczyny świetnie przygotowanych do wykonywania tego zadania – mówił w środę wieczorem zwierzchnik sił zbrojnych na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 193. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Akademii Marynarki Wojennej, a także Akademii Policji i Akademii Pożarniczej.

Prezydent przypomniał, że 193 lata temu podchorążowie pragnący odzyskania wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej pod wodza Piotra Wysockiego rozpoczęli powstanie listopadowe. – Zaczęło się na pobliskiej Agrykoli i tutaj w Belwederze, tu były też pierwsze starcia – mówił Andrzej Duda. Podkreślił, że ci młodzi Polacy mieli po dwadzieścia kilka lat i nikt z nich nie pamiętał wolnej ojczyzny. – Niepodległa Polska nie istniała wówczas na mapach od 35 lat rozdarta przez zaborców, była ona wspomnieniem rodziców i dziadków podchorążych, opowieścią o wielkim i dumnym państwie – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że wojskowi studenci chcieli to państwo odzyskać, chcieli być wolni u siebie i dać tę wolność swoim rodakom. – Byli gotowi oddać za to życie – zaznaczył.

REKLAMA

Jak zauważył prezydent to kolejna rocznica Nocy Listopadowej, gdy w Belwederze są obecni także słuchacze szkół wojskowych, policji i pożarniczej, ich rektorzy, dowódcy i nauczyciele. W ten sposób oddają oni cześć tym, którzy byli gotowi walczyć o wolną Polskę w 1830 roku, ale także w następnych zrywach narodowowyzwoleńczych i wojnach. – Niech przykład waszych poprzedników będzie znakiem niezłomnego dążenia do wolnej Polski, dla której byli gotowi poświęcić wszystko – zakończył przemówienie Andrzej Duda.

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a podchorążowie WAT-u i Akademii Pożarniczej w mundurach z okresu powstania listopadowego objęli posterunki honorowe przed Belwederem. Prezydent przekazał też upominki wyróżnionym podchorążym, a Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony, wręczył wyróżnienia laureatom konkursu o nagrodę Ministra Oborny Narodowej za realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego, lądowego lub morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Apel zakończyła defilada podchorążych.

Obchody Dnia Podchorążego upamiętniają wydarzenia z nocy 29 na 30 listopada 1830 roku. Wówczas słuchacze Szkoły Piechoty w Warszawie pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego atakiem na Belweder, ówczesną siedzibę rosyjskiego Wielkiego Księcia Konstantego, rozpoczęli powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Walki przeciwko Rosji objęły całe Królestwo Polskie, Litwę, Żmudź i Wołyń.

Dzień Podchorążego po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Potem uroczystości organizowano już w niepodległej Polsce. Tradycyjnie 29 listopada podchorążowie obejmują symboliczną władzę w wojskowych uczelniach, pełnią honorową służbę wartowniczą w historycznych mundurach, urządzane są także bale i inscenizacje nocy listopadowej.

Dziś święto obchodzi także WAT, największa uczelnia wojskowa w kraju kształcąca przyszłe kadry oficerskie dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W Wojskowej Akademii Technicznej studiuje blisko 3200 podchorążych na 13 kierunkach. – Dziękuję, że zdecydowaliście się studiować w WAT, za to że zostaliście żołnierzami i przyjęliście tym samym na siebie odpowiedzialność za kształt przyszłego polskiego wojska – mówił do podchorążych podczas uroczystego apelu gen. bryg. prof. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


W Jachrance o skokach spadochronowych
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Abramsy pod dobrą opieką
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Leopardy jadą na poligon
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Telefon zaufania dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Pamiętamy o Niezłomnych
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza morski „Dragon”
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO