moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Realia, a nie teoria

Nie wystarczy stworzyć nawet najlepszą wielowariantową strategię działania. Trzeba być dobrze przygotowanym organizacyjnie oraz zasobowo do tego, aby móc ją zrealizować, kiedy zajdzie taka potrzeba – to jeden z kluczowych wniosków z tegorocznej konferencji naukowej GlobState 2023 zorganizowanej przez Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Szósta już edycja międzynarodowej konferencji naukowej GlobState odbyła się pod hasłem „Poszukiwanie źródeł i uwarunkowań przewag strategicznych i operacyjnych w kontekście współczesnego środowiska bezpieczeństwa”. – Trzydniowa debata była skoncentrowana na dwóch zasadniczych aspektach. Po pierwsze jej celem była ocena sytuacji bezpieczeństwa oraz środowiska operacyjnego z perspektywy globalnej i regionalnej. Po drugie dyskusja została ukierunkowana na zdefiniowanie uwarunkowań przyszłego wielodomenowego pola walki, prognozowanych zmian w technice wojskowej, a także na analizę obserwacji, wniosków i doświadczeń z wojny rosyjsko-ukraińskiej oraz ocenę ich wpływu na sposób prowadzenia operacji wojskowych i rozwój zdolności operacyjnych sił zbrojnych – wyjaśnia najważniejsze tematy GlobState 2023 płk Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Instytucja ta jest koordynatorem powołanego siedem lat temu przez Sztab Generalny Wojska Polskiego projektu NUP 2x35 (Nowe Urządzenie Polskie 2x35), którego ideą jest podjęcie debaty ukierunkowanej na zidentyfikowanie oraz analizę dominujących trendów i czynników w środowisku bezpieczeństwa Polski w perspektywie 2035 roku i późniejszej, a także wypracowanie nowego spojrzenia na rozwój i przygotowanie armii do działania w odpowiedzi na bieżące wyzwania. Zgodnie z założeniami NUP 2X35 zgromadzone w danym cyklu analitycznym wnioski i doświadczenia są prezentowane i omawiane podczas organizowanej cyklicznie przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych konferencji naukowej GlobState.

 

REKLAMA

Wybrać dobry kierunek

Konferencję otworzył gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który podkreślał, jak ważne jest z punktu widzenia armii to, aby dobrze zaplanowała proces zmian, które właśnie przechodzi. – Obecnie trwa największa w historii Polski transformacja sił zbrojnych. Jest to proces wielowektorowy, bardzo złożony, długotrwały i kosztowny. Od jego powodzenia będzie zależała nie tylko nasza wolność, niezależność i styl życia, lecz także przyszłość regionu – mówił generał.

Gen. dyw. Karol Dymanowski z kolei podczas sesji otwierającej konferencję przekonywał, że kluczowe w planowaniu rozwoju Wojska Polskiego jest holistyczne postrzeganie bezpieczeństwa naszego państwa. – Bezpieczeństwo to system naczyń połączonych oraz krzyżujących się interesów politycznych, ekonomicznych, klimatycznych, militarnych etc. Dlatego też, aby rozumieć i prognozować sytuację bezpieczeństwa Polski, musimy monitorować i analizować globalną sytuację bezpieczeństwa, szczególnie w strategicznych regionach – powiedział generał. Dodał, że armie Sojuszu, w tym także Wojsko Polskie, muszą być gotowe do odpowiedzi na bardzo szerokie spektrum zagrożeń. – Musimy być przygotowani na różne, czasami skrajne scenariusze: od reagowania na działania hybrydowe, w szarej strefie i poniżej progu wojny, po pełnoskalowy, wielodomenowy konflikt z symetrycznym przeciwnikiem – zaznaczył gen. dyw. Dymanowski.

Działanie jest najważniejsze

Choć tematyka przygotowanych przez organizatorów paneli dyskusyjnych była bardzo różna, to ich uczestnicy byli zgodni w jednej kwestii – NATO musi być przygotowane do realnego działania, a nie mieć tylko „w szufladach” świetnie rozpisane, wariantowe scenariusze. – Nie sztuką jest napisać strategię. Wyzwaniem jest to, aby być gotowym, kiedy przyjdzie na to pora, do jej realizacji – komentował prof. Thomas-Durell Young z Defense Security Cooperation University z USA. – Nakreślenie odpowiednich kierunków rozwoju jest bardzo trudne, ale jeszcze ważniejsze i trudniejsze jest właściwe przygotowanie się do zadań od strony organizacyjnej i zasobów – zauważył z kolei płk Neil Rawsthorne z Development, Concepts and Doctrine Centre (DCDC).

GlobState rośnie w siłę

Jeśli spojrzeć na zainteresowanie, jakim cieszyła się tegoroczna odsłona konferencji, widać wyraźnie, że wyrasta ona na najważniejsze wydarzenie poświęcone szeroko rozumianej analizie sytuacji bezpieczeństwa oraz wynikających z niej wyzwań stojących przed środowiskiem operacyjnym w Europie. W szóstej edycji debaty uczestniczyło stacjonarnie prawie dwustu oficerów, pracowników naukowych, analityków oraz ekspertów z Polski i zagranicy. Do udziału w dyskusjach w trybie online zgłosiło się zaś kilka tysięcy osób.

Partnerami strategicznymi GlobState 2023 były: George C. Marshall European Center for Security Studies (GCMC), brytyjskie Development, Concepts and Doctrine Centre (DCDC), Baltic Defence College (BALTDEFCOL), Instytut Zachodni, Combined Arms Training Command (CATC) oraz Dowództwo Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG). W debatach wzięli udział przedstawiciele m.in.: US Army Futures Command, US Foreign Military Studies Office, US Center for Lessons Learned, Center for Strategic and International Studies (USA), GLOBSEC Policy Institute (Słowacja), Middle East Institute (USA), a także uniwersytetów: St. Andrews (Wielka Brytania), George’a Washingtona (USA), Narodowego Uniwersytetu Obrony Karola I (Rumunia), Defence Security Cooperation University (USA) oraz uniwersytetów w Granadzie (Hiszpania), Lejdzie (Holandia) i Georgetown (USA).

Konferencja odbyła się w Warszawie w dniach 28–30 listopada. „Polska Zbrojna” była jej patronem medialnym.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wielki test w West Point coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Priorytety dla armii
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Przerwany lot „Orlika”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Którą drogą do armii?
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Sztandar dla Dowództwa WOT
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Dobrowolsi – czas start!
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza morski „Dragon”
Wojenny bohater na szubienicy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Kleszcze dla wojska
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO