moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z przedstawicielami rządu, aby omówić kwestie dotyczące kluczowych dla Polski inwestycji, jak również modernizacji Wojska Polskiego. – Najważniejsze jest to, by zapewnić możliwości rozwojowe i bezpieczeństwo nie tylko Polsce tu i teraz, lecz także przyszłym pokoleniom – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych.

Rada Gabinetowa jest zwoływana przez prezydenta w celu przedyskutowania spraw szczególnej wagi. Pierwsze takie posiedzenie w tej kadencji rządu odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Rada Ministrów wspólnie z głową państwa omówiła kwestie dotyczące m.in. przyszłości kluczowych polskich inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownie atomowe, a także obronności. – Zasadniczym celem w związku ze zwołaniem tego posiedzenia było jasne określenie z mojego punktu widzenia, jako prezydenta Rzeczypospolitej, że te inwestycje mają dla rozwoju Polski charakter fundamentalny – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że kwestie dotyczące harmonogramu prac oczywiście powinny być dokładnie analizowane, jednak bardzo ważne jest to, aby inwestycje zostały zrealizowane. – Polska tych inwestycji potrzebuje tu i teraz, ale przede wszystkim mają one charakter rozwojowy i w istocie są realizowane dla przyszłych pokoleń – stwierdził.

Prezydent zaznaczył, że kwestie dotyczące transformacji energetycznej czy budowy farm wiatrowych, które poruszyli uczestnicy posiedzenia, mają kluczowe znaczenie ze względu na zobowiązania sojusznicze i konieczność ograniczenia emisji CO2, przede wszystkim jednak zapewnią Polsce suwerenność energetyczną. CPK natomiast wraz z drogami i trasami kolejowymi, które powstaną na potrzeby tego projektu, zwiększy zdolności logistyczne kraju, co przełoży się na rozwój gospodarczy.

REKLAMA

W kwestiach związanych z bezpieczeństwem uczestnicy obrad skupili się na omówieniu zawartych już kontraktów na wyposażenie dla polskiej armii, zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, Koreą, jak i rodzimym przemysłem obronnym, a także przyszłości funkcjonowania polskich firm zbrojeniowych. Jak mówił prezydent, chodzi m.in. o produkcję amunicji czy czołgów K2 (zaznaczył, że zgodnie z zawartą umową z Koreą w naszym kraju ma powstać 500 egzemplarzy tego sprzętu w wersji K2PL). – To wszystko musi być przygotowane i zrealizowane. To jest oczywista kwestia naszego bezpieczeństwa, dzisiaj absolutnie fundamentalna – powiedział Andrzej Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych ocenił, że rozmowy były „merytoryczne i dotyczyły konkretnych działań”. – Z tej dyskusji wynika, że co do samych inwestycji kontrowersji nie ma i że są to inwestycje potrzebne, które nie tylko powinny, ale muszą być zrealizowane – wskazał Duda. – Mam nadzieję, że dla nas wszystkich najważniejsze jest to, aby zapewnić możliwości rozwojowe i bezpieczeństwo nie tylko Polsce tu i teraz, lecz także przyszłym pokoleniom. To jest kwestia odpowiedzialności za nasze polskie sprawy – podkreślił. Prezydent zapewnił również, że zagadnienia omawiane podczas spotkania będą przedmiotem jego zainteresowania, a w razie konieczności zwoła kolejne posiedzenie Rady Gabinetowej.

Tematykę obronności na posiedzeniu poruszył też premier Donald Tusk. Zaznaczył, że „kwestia bezpieczeństwa musi stać się narodowym priorytetem, który łączy bez wyjątku wszystkich w Polsce”.

Do tematów omawianych na posiedzeniu Rady Gabinetowej, jeszcze przed jego rozpoczęciem, odniósł się także minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier udzielił wywiadu na antenie Polsat News, w którym stwierdził, że zawarte już kontrakty na pozyskanie sprzętu wojskowego powinny być kontynuowane. Zaznaczył również, że wśród kwestii, które zostaną poruszone podczas spotkania, są m.in. te dotyczące zdolności operacyjnych Wojska Polskiego, jak i wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna na detale
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Gunner, nie runner
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rekordziści z WAT
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
Szybki marsz, trudny odwrót
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wytropić zagrożenie
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO