moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT

W dniach od 31 stycznia do 13 lutego br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło trzeci (ostatni) etap szkolenia instruktorów strzelców wyborowych. W dwutygodniowym kursie udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

Kurs instruktora w grupie strzelec wyborowy realizowany jest w trzech etapach, a każdy z nich poprzedzają egzaminy kwalifikujące. W czasie pierwszego (podstawowego) przyszli instruktorzy doskonalą swoje umiejętności z zakresu topografii, podstaw taktyki działania strzelca wyborowego oraz realizują strzelania precyzyjne na dystansach kilkuset metrów. W drugiej (zaawansowanej) części szkolenia, Terytorialsi doskonalą dotychczas nabywane umiejętności, uczą się podstaw kierowania ogniem artylerii, a także odbywają strzelania specjalistyczne w różnych postawach strzeleckich. Kurs zaawansowany kończy się kilkudniowym wykonywaniem zadania taktycznego.

- Wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej chciałem się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenie. Po przejściu pierwszego etapu szkolenia z podziwem patrzyłem na instruktorów prowadzących zajęcia dla strzelców wyborowych, chciałem być jak oni i właśnie do tego dążyłem. Egzaminy i testy kwalifikacyjne na to szkolenie były bardzo wymagające, musiałem się do nich długo przygotowywać. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym kursie, jest on prowadzony na bardzo wysokim poziomie, a dzięki niemu zdobywam ogrom wiedzy, umiejętności i doświadczenia - powiedział uczestnik szkolenia z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

REKLAMA

Ostatni (instruktorski) etap szkolenia poświęcony jest na naukę metodyki prowadzenia zajęć oraz realizacji strzelań z broni wyborowej do celów poruszających się. Terytorialsi w tej części zajęć (pod okiem kadry dydaktycznej) wcielają się w rolę instruktorów prowadząc wybrane elementy szkolenia. Takie działanie pozwala im przede wszystkim nabrać doświadczenia praktycznego, które po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu tytułu instruktora strzelców wyborowych będą mogli wykorzystać w czasie prowadzonych zajęć w swoich macierzystych Brygadach OT.

- W czasie całego kursu mamy możliwość poszerzania posiadanej wiedzy, ale przede wszystkim zdobycia umiejętności do jej dalszego przekazywania w roli instruktora. Szkolenie od samego początku prowadzone jest w bardzo ciekawy sposób, na bardzo wysokim poziomie. Instruktorzy wykazują się niezwykłą wyrozumiałością i cierpliwością reagując na nasze najmniejsze błędy – dodał żołnierz z 2 Lubelskiej Brygady OT.

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji. Są oczami i uszami zespołu. Działają w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ oficer prasowy CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Pod skrzydłami Kormoranów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szybki marsz, trudny odwrót
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wytropić zagrożenie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rekordziści z WAT
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO