moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Wraz z podwyżką dla żołnierzy zawodowych wzrósł też – do 600 zł – dodatek za gotowość bojową, który otrzymują terytorialsi. Od 1 stycznia zwiększyły się także kwoty stawek wypłacanych za udział w szkoleniu. – Prostujemy informacje, jakoby trwały prace legislacyjne mające na celu kolejne zwiększenie tych należności – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa WOT.

Od początku istnienia wojsk obrony terytorialnej wynagrodzenie żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest tzw. dodatek za gotowość bojową. Wypłacany jest każdemu terytorialsowi, który przez minimum dwa dni w miesiącu pełnił służbę rotacyjną w jednostce albo brał udział w szkoleniu lub ćwiczeniach. Wysokość dodatku jest ściśle skorelowana z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym żołnierzy zawodowych i zgodnie z przepisami jego wysokość jest ustalana na poziomie nie niższym niż 10% tego uposażenia. Jeszcze do niedawna dodatek wynosił 496 zł. Od 1 stycznia 2024 roku, po podwyżkach dla żołnierzy zawodowych i wzroście najniższej wojskowej pensji żołnierza zawodowego do 6 tys. zł, dodatek ten wynosi obecnie 600 zł (10% z 6000 zł).

Drugą składową wynagrodzenia terytorialsa są tzw. dniówki wypłacane za każdy dzień udziału w szkoleniu lub ćwiczeniach. To stawki określone kwotowo, uzależnione wyłącznie od posiadanego przez żołnierza stopnia wojskowego. Także one, po wejściu w życie rozporządzenia MON-u z 6 grudnia 2023 roku, wzrosły. I tak np. od 1 stycznia tego roku terytorialsi otrzymują odpowiednio za dzień pobytu w wojsku: szeregowy – 141 zł brutto (wcześniej 130 zł), kapral – 161 zł (150 zł), chorąży – 191 zł (180 zł), a porucznik – 221 zł (210 zł).

REKLAMA

Ostatnio jednak niektóre media podały, że żołnierzy terytorialnej służby wojskowej czekają kolejne podwyżki „dniówek”. Dowództwo WOT-u prostuje tę informację i ogłasza, że żadne prace legislacyjne w tym zakresie nie są prowadzone. Ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy DWOT, tłumaczy jednocześnie, skąd się wzięły te pogłoski. – Jeszcze kilka lat temu stawki dzienne za udział w szkoleniu były obliczane procentowo – jako dany dla danego stopnia wojskowego procent najniższej pensji żołnierzy zawodowych. Przepisy w tym zakresie zmieniła jednak ustawa o obronie ojczyzny, która wprowadziła zasadę stawek kwotowych, uzależnionych od stopnia wojskowego – wyjaśnia oficer. I dodaje, że źródła nieprawdziwej informacji należy upatrywać w błędnym sposobie obliczania dziennej stawki. – Ktoś po prostu obliczył stawki według nieobowiązującego już rozporządzenia, mnożąc wskaźnik procentowy dla danego stopnia przez kwotę nowego, obowiązującego od 1 stycznia 2024 roku najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego. W rezultacie powstała nieprawdziwa informacja, że stawki po raz kolejny w tym roku wzrosną – podkreśla rzecznik DWOT.

Finalnie zatem obecne wynagrodzenia terytorialsów bazują na zwiększonym do 600 zł dodatku za gotowość bojową i kwotach stawek obowiązujących od 1 stycznia 2024 roku. W praktyce oznacza to, że terytorialsi za dwa dni szkolenia w miesiącu i gotowość do działań otrzymają np.: szeregowy 882 zł, plutonowy 942 zł, a porucznik 1042 zł brutto.

Żołnierze TSW wzorem zawodowych wojskowych mogą też liczyć na różnego rodzaju dodatkowe należności pieniężne. To np. dodatki do wynagrodzenia: desantowy, za służbę na granicy lub w patrolu rozminowania, za wykonywanie prac podwodnych czy tych związanych z bezpośrednim udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych albo likwidacji ich skutków. Żołnierzom terytorialnej służby wojskowej przysługuje także w określonych wypadkach świadczenie rekompensujące utracone wynagrodzenie.

Terytorialsi mogą również ubiegać się o dofinansowanie kursów i nauki. Na koszt wojska mogą ukończyć m.in. kursy: uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, sternika motorowodnego, prawa jazdy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i wiele innych, o ile kwalifikacje te mogą wykorzystać w służbie. W sytuacjach losowych mają też prawo do zapomogi finansowej.

Terytorials to żołnierz niezawodowy służący w wojskach obrony terytorialnej. Pełni on służbę rotacyjną – w jednostce wojskowej: co najmniej raz w miesiącu przez dwa dni w czasie wolnym od pracy (w weekendy) – oraz dyspozycyjną – poza jednostką wojskową, gdy pozostaje w gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 2 LBOT

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO