moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Nie ma decyzji dotyczącej obecności polskiego kontyngentu wojskowego na Ukrainie. Taka ewentualność nie jest rozpatrywana. W obecnych warunkach nie znajduje to uzasadnienia – powiedział na konferencji prasowej w Londynie minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wczoraj w podobnym tonie wypowiedział się Cezary Tomczyk, wiceminister obrony.

Nie milkną echa konferencji paryskiej dotyczącej drugiej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Przywódcy państw rozmawiali we Francji także o sposobach dalszego wsparcia Kijowa, a jednym z tematów konferencji miał być aspekt wysłania wojsk sojuszniczych do Ukrainy. Idea nie znalazła jednogłośnego poparcia, o czym mówił m.in. prezydent Andrzej Duda. Krytycznie do koncepcji odniósł się także premier Donald Tusk, który zapewniał, że „Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy”. W tym samym tonie wypowiedział się wczoraj wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Zaznaczył, że nie ma takiego pomysłu w Polsce i przypomniał, że Europa przekazuje Ukrainie sprzęt wojskowy i szkoli ukraińskich żołnierzy.

W środę głos w tej sprawie zabrał także minister Jacek Siewiera. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przebywa z wizytą w Londynie, gdzie z przedstawicielami brytyjskiego rządu i wywiadu rozmawia na temat współpracy dwustronnej, w tym tej zbrojeniowej, oraz dalszego wsparcia Ukrainy. – Nie ma decyzji o obecności polskiego kontyngentu wojskowego na Ukrainie i taka ewentualność nie jest rozpatrywana – powiedział na konferencji prasowej minister Jacek Siewiera. – Podchodzimy do obecności wojskowej z najwyższą dozą ostrożności. Bierzemy pod uwagę konsekwencje prawne, jakie ta wojskowa obecność mogłaby wywołać. W pełni słuszne są słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że aplauzu (w reakcji na taki pomysł – przyp. red.) w wielu stolicach europejskich nie było, jak i że spekulowanie, o czym mówił premier Donald Tusk, na temat ewentualności nie znajduje uzasadnienia – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

REKLAMA

Minister odniósł się także do koncepcji przedstawionej przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Stéphane`a Séjourné w sprawie utworzenia misji o charakterze humanitarnym, np. w celu rozminowania terenu. – Warto przypomnieć, że polscy funkcjonariusze, kontyngent liczący 100 policjantów, przez wiele miesięcy realizowali zadania na terenie Ukrainy. W trakcie trwania pełnoskalowej inwazji, po tym jak Rosjanie wycofali się spod Kijowa, zajmowali się m.in. rozminowaniem dróg – podkreślił. Kontyngent humanitarny polskiej policji tworzyło 98 funkcjonariuszy-ochotników. Policjanci działali na Ukrainie od października 2022 roku przez pięć miesięcy. Sprawdzili łącznie ponad 340 tys. m2 powierzchni, z czego oczyszczonych zostało ponad 43,5 tys. m2 i ponad 17,5 km dróg.

Na konferencji prasowej szef BBN-u mówił także o tym, że stanowisko Polski na spotkaniu przywódców w Paryżu było wcześniej uzgodnione pomiędzy prezydentem i premierem. – Nasze działania nie są przypadkowe. Wszystkie organy władzy publicznej dbają o to, by głos polski na salonach europejskich i za Atlantykiem był wyraźnie słyszalny i dostrzegalny – mówił minister Siewiera. – Te działania są skoordynowane. Jednym z przykładów jest to, że wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poprosił, bym w jego imieniu odbył spotkanie z ministrem obrony Francji. I tak się stało. Jest to najlepszy dowód współpracy i najgorsza możliwa wiadomość dla wrogich państw na wschodzie. Europa jest zjednoczona, a państwo polskie kontynuuje swoją konsekwentną politykę bezpieczeństwa – zaznaczył.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: AA/ABACA/Abaca/East News; Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO