moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbywają się dziś m.in. w Krakowie i Warszawie. Pamięć pary prezydenckiej oraz 94 osób, które zginęły na pokładzie samolotu Tu-154M, uczcili m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, prezydent Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, wielu polityków, dowódców Wojska Polskiego oraz ludzi świata kultury i nauki. Polska delegacja leciała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. – To jeden z najtrudniejszych, najtragiczniejszych, a zarazem niezwykle ważnych momentów w naszych dziejach – mówił prezydent Andrzej Duda o wydarzeniach sprzed 14 lat. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył rano wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że dla Polaków bardzo ważna jest pamięć o bohaterach ojczyzny, którymi byli polscy oficerowie pomordowani przez Sowietów w Katyniu. Dlatego, jak mówił, polska delegacja składająca się z osób z różnych stron sceny politycznej wspólnie pielgrzymowała do Katynia, aby oddać hołd tym, którzy zostali pomordowani, bo walczyli o wolną i suwerenną Polskę. – My dziś pamiętamy o nich wszystkich – i o pomordowanych polskich oficerach w Katyniu, i o tych, którzy tamtego tragicznego dnia, 10 kwietnia 2010 roku lecieli, aby oddać im hołd i oddali swoje życie w służbie dla ojczyzny – zaznaczył prezydent. Andrzej Duda złożył też wieńce na grobach ofiar katastrofy na krakowskich cmentarzach.

Uroczystości upamiętniające odbywają się dziś również w Warszawie. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pochowanych jest wiele ofiar katastrofy, w uroczystym apelu uczestniczył m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony. Szef MON-u złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy oraz na grobach oficerów, którzy zginęli na pokładzie Tupolewa. Wcześniej wicepremier razem z kadrą dowódczą Wojska Polskiego i kierownictwem resortu złożył kwiaty przed pamiątkową tablicą na gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej przy ulicy Klonowej.

Film: Dominika Celińska, Maciej Bąkowski

„10 kwietnia 2010 roku to dla Polaków tragiczna data w naszej historii. W katastrofie lotniczej zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Zginęli nasi bliscy, współpracownicy, przyjaciele” – napisał minister obrony w mediach społecznościowych. Przypomniał, że wszyscy lecieli do Katynia, aby oddać hołd ofiarom masowych egzekucji dokonanych przez NKWD w 1940 roku. „Dziś, w 14. rocznicę tej katastrofy, oddajemy im hołd. Choć odeszli, trwają w naszych myślach. Pamiętamy o nich w modlitwach każdego dnia. Cześć Ich Pamięci!” – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po południu w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy i w miejscach ich upamiętnienia składał także prezydent Duda. Odwiedził m.in. grób Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, w Świątyni Opatrzności Bożej oraz groby ofiar katastrofy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył również kwiaty pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz pod pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego. Wieczorem para prezydencka weźmie udział we mszy, która zostanie odprawiona w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Dziś przed pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach hołd ofiarom oddali także marszałek Sejmu Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Ofiary katastrofy uczczono również w Sejmie, gdzie marszałkowie obu izb parlamentu razem złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi: prezydenta Kaczyńskiego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz 18 parlamentarzystów: 15 posłów i trzech senatorów, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Przed rozpoczęciem obrad Sejmu posłowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar tragicznych wydarzeń sprzed 14 lat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Podróż po AWACS-ie
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Przysięga w Limanowej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO