moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiedza na czas kryzysu

Podstawy ratowania życia i mienia, zasady zachowania się podczas alarmu oraz sposoby prowadzenia bezpiecznej ewakuacji – tego m.in. będą się uczyć młodzi ludzie w ramach „Edukacji z wojskiem”. Projekt przygotowały wspólnie resorty edukacji i obrony. Zajęcia w szkołach rozpoczęły się wczoraj i potrwają do 20 czerwca. Prowadzą je żołnierze.

„Edukacja z wojskiem” to nowy, pilotażowy program ministerstw edukacji oraz obrony narodowej. Ma on podnieść świadomość dzieci i młodzieży dotyczącą bezpieczeństwa i obronności, a także kształtować w młodych ludziach podstawowe umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Program został zainaugurowany 17 kwietnia przez szefów obu resortów: Barbarę Nowacką i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Od tego dnia do 24 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjmowało wnioski od szkół, które chciały wziąć udział w projekcie. Zainteresowanie programem było bardzo duże, a najwięcej placówek zostało zgłoszonych w województwach mazowieckim i śląskim.

Ostatecznie w pilotażowym przedsięwzięciu bierze udział 3016 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Pierwsze zajęcia ruszyły wczoraj w kilkudziesięciu placówkach na terenie całej Polski. Biorą w nich udział uczniowie klas I-VII szkół podstawowych oraz klas II-IV szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

– Bez względu na rodzaj szkoły i wiek uczestników „Edukacja z wojskiem” obejmie w sumie trzy godziny lekcyjne szkolenia wojskowego, w tym godzinę teorii i dwie godziny praktyki – mówi mjr Michał Tomczyk, koordynator wykonawczy projektu. W bloku teoretycznym znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, alarmowania, ochrony i ratownictwa. W programie nie brakuje też tematów poświęconych szeroko rozumianej dezinformacji, w tym fake newsom, konsekwencjom kłamstwa czy niebezpiecznego żartu. Z kolei na zajęciach praktycznych uczniowie będą ćwiczyć zachowanie się podczas alarmu, w tym celu zostanie przeprowadzona symulacja ewakuacji z sali lekcyjnej, a także przekazywanie informacji w sytuacjach różnych zagrożeń.

– Całą tę wiedzę młodzi ludzie będą przyswajać pod okiem naszych żołnierzy instruktorów. Wybierając ich do udziału w projekcie, braliśmy pod uwagę doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz umiejętność nawiązywania z nimi relacji. Każdy żołnierz przeszedł też odpowiednie szkolenie do pracy w szkole. W całym projekcie bierze udział w sumie ponad pół tysiąca wojskowych instruktorów – mówi mjr Michał Tomczyk.

Gros z nich, bo aż 66%, stanowią żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Dzieci i młodzież to wymagający odbiorcy, dlatego zajęcia oswajające ich z tematyką bezpieczeństwa, obronności oraz wojska muszą być prowadzone w ciekawy i atrakcyjny sposób. Na takich instruktorów, budzących zaufanie i wiarygodnych, postawiliśmy – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. Dodaje, że w projekt jest zaangażowanych w sumie 12 brygad obrony terytorialnej, a instruktorzy z pierwszych z nich już rozpoczęli lekcje w szkołach. – Z uczniami spotkali się już m.in. nasi żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady oraz 6 Mazowieckiej. Instruktorzy tej ostatniej podczas całego projektu poprowadzą zajęcia w sumie w 150 placówkach na swoim terenie – dodaje ppłk Pękala. W szkołach całej Polski pojawią się także żołnierze z brygad OT m.in.: 1 Podlaskiej, 4 Warmińsko-Mazurskiej, 12 Wielkopolskiej i 14 Zachodniopomorskiej.

„Edukacja z wojskiem” ma potrwać w sumie sześć tygodni, a ostatnie zajęcia odbędą się 20 czerwca. Jak zapowiedział szef MON-u, jeśli pilotaż się sprawdzi, zajęcia na stałe wpiszą się w program szkolny. – Edukacja z wojskiem staje się faktem. Podnosimy poziom bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz, inaugurując program.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Aneta Lewoń, 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
 
Prezydent Zełenski w Warszawie
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Formoza. Za kulisami
„Operacja borelioza”
Serwis bliżej domu
Polsko-litewskie konsultacje
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Oczy na Kijów
Feniks – następca Mangusty?
Pancerny sznyt
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Na ratunek… komandos
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szpital u „Troski”
Olimp gotowy na igrzyska!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Śmierć przyszła po wojnie
RBN przed szczytem NATO
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Mark Rutte pokieruje NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Wracajcie z medalami!
Nie wierzę panu, mister Karski!
Z parlamentu do wojska
Za zdrowie utracone na służbie
The Suwałki Gap in the Game
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Pancerniacy trenują cywilów
Lato pod wodą
Jak usprawnić działania służb na granicy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szkolenie na miarę czasów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Roczny dyżur spadochroniarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO