moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Dbają o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie, współpracują też z sojusznikami podczas misji zagranicznych. Dziś świętowali żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. – Jestem z was bardzo dumny, państwo polskie jest z was dumne – zwrócił się do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.Podczas uroczystości, która odbyła się z okazji święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że obecnie „bezpieczeństwo staje się priorytetem państwa, narodu, społeczeństwa”. Zaznaczył, że w obliczu toczącej się za wschodnią granicą Polski wojny, a także zamachu na premiera Słowacji „historia pisze się bardzo wyraźnie i bardzo głośno”, a słowa takie jak Wojsko Polskie, Sojusz Północnoatlantycki, siła społeczeństwa, odwaga czy odporność „nabierają innego brzmienia i stają na pierwszym miejscu”. – Przerabialiśmy to już w naszej historii. Mieliśmy już takie doświadczenia, że nic innego niż wolność, niepodległość, bezpieczeństwo nie było ważniejsze – powiedział szef MON-u. Zaznaczył, iż chodzi o czas, kiedy nasi przodkowie walczyli o te wartości, a dziś Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dziedziczy właśnie te tradycje. – Niesiecie dumne tradycje Kedywu Armii Krajowej, tradycje odwagi największej miary, walki za wszelką cenę, oddania ojczyźnie i patriotyzmu – podkreślił.

Wicepremier zaznaczył, iż służba w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej jest bardzo wymagająca, a aby zasilić jej szeregi trzeba spełnić bardzo wysokie wymagania. – Trzeba być po prostu najlepszym z najlepszych – podkreślił. Przypomniał także, że żołnierze z OSŻW odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie czy zagranicznych delegacji. – Chronicie nie tylko osobę sprawującą dany urząd, ale wartości, które się kryją za jego sprawowaniem: niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i demokracji – powiedział. Skierował też specjalne podziękowania zespołowi żołnierzy, który współpracuje z nim na co dzień. – Często spędzam z wami najwięcej czasu, często widzimy się częściej niż z najbliższymi, więc tworzy się też niezwykła relacja, której towarzyszy ogromne zaufanie i wdzięczność za zwykłą, codzienną życzliwość. Dziękuję wam – zwrócił się do żołnierzy.

Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Szef MON-u przypomniał, że motto formacji brzmi „Jedność jest naszą siłą”. – To nie jest zawołanie, które powinno towarzyszyć tylko OSZW, ale nam wszystkim. Bo jedność jest naszą siłą, a wolność potrzebuje jedności – mówił Kosiniak-Kamysz. – Dzięki wam Polska jest wielka, Polska jest bezpieczna, dzięki wam przyszłość Polski jest wielka i wspaniała – zwrócił się do żołnierzy.

Płk Sławomir Tęcza, komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przypomniał, że jednostka powstała w 2004 roku, kiedy Polska już od pięciu lat była członkiem NATO i przystąpiła do Unii Europejskiej. – Te 20 lat to dla naszej jednostki okres ciężkiej, intensywnej pracy. To dwie dekady zdobywania doświadczeń, które cały czas wykorzystujemy w działalności służbowej – zaznaczył. Jak mówił, przez ten czas OSŻW był wyposażany w nowoczesny sprzęt, a zasilający jej szeregi żołnierze intensywnie się szkolili. Wielu z nich służyło także poza granicami kraju, m.in. w Afganistanie, Iraku, Syrii, Libanie czy Bośni i Hercegowinie. Komendant podziękował również żołnierzom, którzy służą w jednostce oraz tym, którzy przyczynili się do powstania warszawskiego OSZW, gen. dyw. w st. spocz. Bogusławowi Packowi, komendantowi Żandarmerii Wojskowej w latach 2003-2006 oraz pierwszym komendantom jednostki – płk. Włodzimierzowi Baranowskiemu i płk. Grzegorzowi Hajkowiczowi. – Cała jednostka jest wam wdzięczna, że podjęliście to wyzwanie. Tworzyliście oddział, który w obecnych czasach udowadnia celowość waszych decyzji – powiedział płk Tęcza.Podczas uroczystości wicepremier wręczył medale i odznaczenia wyróżniającym się podczas służby żołnierzom. Natomiast psy, które na co dzień służą razem z żandarmami otrzymały stopnie wojskowe. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, MON

dodaj komentarz

komentarze


Docenić „misjonarzy”
 
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Spadochroniarze w operacji TALO
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Trzy miecze pokoju
Eurosatory 2024 idą na rekord
AWACS-y dostarczone
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Umieram jak Polak”
Koszykarskie święto w Łodzi
Sztandar dla cyberwojsk
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ameryka daje wsparcie
Przez Dunaj do Rumunii
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Podróż w ciemność
AW149 wkrótce „made in Poland”
Borsuk w Paryżu
Gortat Team vs drużyna NATO
M-ATV po polsku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Kajakarze i wioślarze na podium
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześcioosobowe armie na start!
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Mistrzowie Spike`ów
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Inwestycja potrzebna jak tlen
Pierwsi za sterami Apache
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Plan na szczyt
„Czarownice” nad Londynem
NATO on Northern Track
Policjanci szkolą wojsko
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Pokazali swoją siłę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wkrótce certyfikacja WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO