moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Bieżącą sytuację na wschodniej granicy oraz podjęte przez resort obrony działania wzmacniające bezpieczeństwo przedstawił dziś w Sejmie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Po jego wystąpieniu odbyła się debata poselska. – W sprawach bezpieczeństwa najważniejsze jest porozumienie i współpraca – zgodzili się parlamentarzyści.

Najważniejszymi kwestiami podnoszonymi przez posłów w czasie debaty po wystąpieniu wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza było bezpieczeństwo granicy z Białorusią i Rosją oraz program „Tarcza Wschód”. – Polska jest zabezpieczona na najwyższym możliwym obecnie poziomie – przekonywał szef resortu obrony. – Działania, które dzisiaj przedstawiałem, są po to, by każdego dnia to bezpieczeństwo było na jeszcze wyższym poziomie – zapewnił. Jednym z nich jest program „Tarcza Wschód”. To ogłoszony przez premiera Donalda Tuska plan wzmocnienia wschodniej i północnej granicy państwa siecią umocnień obronnych. – Nie o wszystkim możemy powiedzieć, ale cele programu są określone: utrudnienie mobilności tym, którzy chcieliby nas zaatakować, ułatwienie mobilności wojskom polskim i sojuszniczym oraz zabezpieczenie ludności cywilnej – tłumaczył Kosiniak-Kamysz. – Nie myślcie jednak o „Tarczy Wschód” jako działaniu wyłącznie fortyfikacyjnym – mówił wicepremier. Szef MON-u zaznaczył, że w programie ujęta jest także rozbudowa zdolności rozpoznawczych czy zabezpieczenie granicy przed infiltracją jej przez bezzałogowce. Zapewnił, że rząd będzie zwiększał liczebność wojska w tamtym rejonie kraju oraz zadba o remont i rozbudowę zapory, która już stoi na granicy z Białorusią.

Posłowie pytali także o udział polskich firm zbrojeniowych w całości zakupów sprzętu i uzbrojenia dla wojska. Wicepremier przypomniał, że celem rządu jest taki rozkład zamówień, by przynajmniej 50 proc. wydawanych pieniędzy lokowane było w krajowym przemyśle, zarówno państwowym, jak i prywatnym. Natomiast w przypadku zakupów sprzętu zagranicznego resort będzie wymagać jak najwyższego poziomu tzw. polonizacji, czyli udziału polskich kooperantów w realizacji kontraktów. – Polski przemysł zbrojeniowy wymaga zasadniczej reformy, tak by był bardziej efektywny i mógł wykonać zlecone zadania – przyznał jednak Kosiniak-Kamysz. Jako przykład wyzwania przed jakim stoi rodzimy przemysł zbrojeniowy podał wprowadzenie do produkcji bojowego wozu piechoty Borsuk. Minister zadeklarował, że chciałby, by umowa na jego zakup przez Wojsko Polskie została podpisana jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Wiele pytań dotyczyło tego jak liczna ma być docelowo armia i stanu rezerw, z których rekrutowani będą żołnierze w czasie wojny. Zdaniem posłów opozycji, problemy demograficzne utrudniają realizację programu znaczącego zwiększenia liczebności Wojska Polskiego, a brak odpowiedniej liczby przeszkolonych rezerwistów budzi wątpliwości do co zdolności sił zbrojnych do prowadzenia długotrwałej operacji obronnej. – Liczebność wojska wzrasta i będzie wzrastać, bo im więcej będzie żołnierzy, tym większe będzie poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie – zaznaczył szef MON-u. Minister poinformował, że do maja tego roku do służby zgłosiło się rekordowe 9 tys. chętnych, a społeczne zaufanie do Wojska Polskiego jest na wysokim, nienotowanym do tej pory poziomie. Jednocześnie na ogromną skalę realizowane jest szkolenie wojsk, w tym również żołnierzy rezerwy.

Posłowie chcieli się dowiedzieć, kiedy zostanie przedstawiony projekt ustawy o obronie cywilnej, którego opracowanie rząd zapowiedział kilka miesięcy temu. – Jak najszybciej – zapewnił szef MON-u.

Pytania dotyczyły również współpracy międzynarodowej na rzecz bezpieczeństwa. – Jest możliwość strategicznego partnerstwa z Unią Europejską i ze Stanami Zjednoczonymi. Jedno nie stoi na przeszkodzie drugiemu – mówił Kosiniak-Kamysz, odpierając zarzuty o przedkładanie przez rząd współpracy z partnerami europejskimi nad sojusz z USA. – Polska, jako sprawdzony sojusznik Stanów Zjednoczonych, jest bardzo dobrym łącznikiem pomiędzy Europą a Ameryką i może pełnić rolę bardzo ważnego zwornika wszystkich procesów pomiędzy Unią a NATO – przekonywał.

MC

autor zdjęć: plut. Tomasz Borsuk, MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycja potrzebna jak tlen
 
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Mistrzowie Spike`ów
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Gortat Team vs drużyna NATO
Policjanci szkolą wojsko
Sześcioosobowe armie na start!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Umieram jak Polak”
Ameryka daje wsparcie
M-ATV po polsku
Koszykarskie święto w Łodzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sportowa rywalizacja weteranów misji
NATO on Northern Track
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Docenić „misjonarzy”
AWACS-y dostarczone
„Osiodłać krowę”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Kajakarze i wioślarze na podium
Borsuk w Paryżu
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Czarownice” nad Londynem
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Eurosatory 2024 idą na rekord
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż w ciemność
Spadochroniarze w operacji TALO
AW149 wkrótce „made in Poland”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Trzy miecze pokoju
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Pokazali swoją siłę
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Przez Dunaj do Rumunii
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Pierwsi za sterami Apache
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Plan na szczyt
Sztandar dla cyberwojsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO