moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Było pierwszą instytucją NATO nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach postkomunistycznych, które dołączyły do Paktu po upadku komunizmu. Do tej pory przeszkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z dowództw i sztabów jednostek z całego Sojuszu. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC świętuje 20 lat swojego istnienia.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W mieście tym znajdują się: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygada Logistyczna i Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz oddział żandarmerii, wojskowy szpital czy 11 WOG. To tutaj mieści się także aż pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, 3 Batalion Łączności, Jednostka Sił Integracji NATO – NFIU, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, które w tym roku obchodzi 20 rocznicę utworzenia. Była to pierwsza struktura NATO ulokowana nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

REKLAMA

Dwie dekady transformacji

Choć formalnie JFTC rozpoczęło działalność 31 marca 2004 roku, to tegoroczny jubileusz świętowano 22 i 23 maja. Pierwszego dnia dowództwo JFTC zorganizowało na bydgoskim rynku międzynarodowy piknik militarny, natomiast drugiego dnia na terenie obiektów JFTC przy ulicy Szubińskiej odbyły się uroczystości z udziałem oficjeli. W wystąpieniu otwierającym obchody dowódca JFTC gen. dyw. Norbert Wagner podkreślał, że od początku funkcjonowania Centrum pełniło kluczową rolę w trudnym procesie transformacji NATO, który zapoczątkował szczyt Sojuszu w 2002 roku w Pradze. Generał Wagner podkreślał, że od 2009 roku najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie dowództw natowskich misji oraz sztabów kluczowych sojuszniczych związków taktycznych i operacyjnych. Na tym jednak zadania JFTC się nie kończą.

– W 2011 roku w Centrum odbyło się pierwsze ćwiczenie interoperacyjności Coalition Warrior, w skrócie CWIX, które teraz jest najważniejszym corocznym wydarzeniem NATO dotyczącym interoperacyjności – mówił niemiecki oficer. Przypomniał, że od 2020 roku drugim najważniejszym ćwiczeniem organizowanym przez JFTC jest szkolenie o kryptonimie „Leda”, w którym biorą udział sztaby natowskich korpusów przygotowujących się do zadań w ramach sojuszniczych sił szybkiego reagowania.

W czasie uroczystości z okazji 20-lecia istnienia JFTC symboliczne było to, że instytucję, której podlega Centrum, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), reprezentował polski oficer, gen. dyw. Rober Głąb, zastępca szefa sztabu tejże struktury. Polski generał odczytał list skierowany do kadry i pracowników JFTC przez dowódcę ds. transformacji gen. Philippe’a Lavigne’a. „Gdy wojna wróciła do Europy wszyscy uświadomiliśmy sobie jak potrzebne jest NATO, żeby realizować misję odstraszania i obrony, a także jak istotne jest dysponowanie skutecznym potencjałem wojskowym”, napisał dowódca ACT.

Po oficjalnej części uroczystości i wręczeniu pracownikom oraz kadrze JFTC odznaczeń i wyróżnień, przed budynkiem Centrum, odsłonięto pamiątkową tablicę, a przybyłych gości pożegnali muzycy z francuskiej orkiestry wojskowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Sportowa rywalizacja weteranów misji
 
Pierwsi za sterami Apache
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Trzy miecze pokoju
Docenić „misjonarzy”
Koszykarskie święto w Łodzi
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Przez Dunaj do Rumunii
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podróż w ciemność
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Pierwsza Drużyna” na start
Sztandar dla cyberwojsk
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Pokazali swoją siłę
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Czarownice” nad Londynem
Plan na szczyt
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Osiodłać krowę”
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Umieram jak Polak”
Wyrwali się z niemieckiego kotła
M-ATV po polsku
Eurosatory 2024 idą na rekord
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Policjanci szkolą wojsko
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Borsuk w Paryżu
Gortat Team vs drużyna NATO
AW149 wkrótce „made in Poland”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Inwestycja potrzebna jak tlen
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sześcioosobowe armie na start!
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Ameryka daje wsparcie
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Spadochroniarze w operacji TALO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Kajakarze i wioślarze na podium
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO