moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Zwiększenie zdolności przeciwzaskoczeniowych, zwiększenie mobilności i ochrony wojsk własnych, utrudnienie poruszania się wojsk obcych oraz obrona ludności cywilnej to cele Tarczy Wschód. Założenia narodowego programu odstraszania i obrony przedstawiły w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny Wojska Polskiego.

– Bezpieczeństwo Polski wymaga natychmiastowego wzmocnienia i podejmowania konkretnych i efektywnych działań – mówił dziś w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Odpowiedzią na zagrożenia jest program „Tarcza Wschód”, na który przeznaczymy 10 mld zł. To wykorzystanie najnowocześniejszych technologii na rzecz bezpieczeństwa i budowa nowej infrastruktury na wschodzie Polski – powiedział szef MON-u. Minister wraz z Cezarym Tomczykiem, sekretarzem stanu w MON-ie i gen. Wiesławem Kukułą, szefem SGWP przedstawili na konferencji prasowej założenia narodowego programu odstraszania i obrony. – Tarcza Wschód ma sprawić, że nie będzie się opłacało zaatakować Polski. Ten system ma działać odstraszająco, a w razie konfliktu zwiększyć bezpieczeństwo ludności i naszych wojsk – mówił Kosiniak-Kamysz. – To największa operacja umacniania wschodniej flanki NATO od 1945 roku – dodał.

W ramach Tarczy Wschód w ciągu czterech lat na 700-kilometrowym odcinku wschodniej i północnej granicy państwa powstanie pas instalacji wojskowych, sięgający nawet do 50 km w głąb kraju, znacząco podnoszący poziom jej szczelności. Inwestycja ma realizować cztery podstawowe cele: zwiększyć zdolności przeciwzaskoczeniowe polskiej armii, ułatwić poruszanie się wojsk własnych wzdłuż linii granicznej, utrudnić penetrację granicy przez obce wojska oraz zwiększyć ochronę wojsk własnych i ludności cywilnej na tym terenie. – Oczekiwanym efektem końcowym będzie wzmocnienie odporności państwa – powiedział gen. Wiesław Kukuła, szef SGWP. – Teren przygraniczny zostanie przygotowany do obrony i natychmiastowej projekcji sił, czyli zdolności do natychmiastowego rozwinięcia naszych wojsk i przystąpienia do walki – dodał generał.

REKLAMA

W celu zwiększenia zdolności przeciwzaskoczeniowych, w pasie przygranicznym zostanie wybudowana sieć masztów, które będą pełnić rolę stacji bazowych dla systemów łączności i rozpoznania. Na masztach zostaną zainstalowane czujniki i kamery (np. akustyczne, noktowizyjne czy rejestrujące w podczerwieni), a dane z nich będą na bieżąco przekazywane do centrów operacyjnych, zajmujących się ich analizą. Instalacje naziemne mają być wsparte rozpoznaniem z powietrza, na każdym z poziomów – od taktycznych dronów krótkiego zasięgu, z których korzystają wojska lądowe i obrony terytorialnej, poprzez zwiad prowadzony przez siły powietrzne, aż po system rozpoznania satelitarnego. Uzyskany w ten sposób obraz sytuacyjny da Wojsku Polskiemu pełną informację w czasie rzeczywistym i pozwoli szybko reagować.

Dzięki inwestycjom w infrastrukturę komunikacyjną wzdłuż linii granicznej zwiększy się mobilność wojsk odpowiedzialnych za jej obronę. Wojsko wraz z lokalnymi samorządami przygotuje m.in. miejsca przepraw przez przeszkody wodne czy dojazdy do przyczółków, a wybrane obiekty inżynieryjne zostaną przystosowane do znacznych obciążeń. Nowe inwestycje drogowe na tym terenie będą realizowane z uwzględnieniem potrzeb prowadzenia ewentualnej operacji obronnej. Wojsko utworzy w regionie także m.in. osiem wysuniętych baz operacyjnych, które skrócą czas projekcji sił, czyli czas niezbędny do pełnego rozwinięcia sił wyznaczonych do prowadzenia operacji obronnej.

Innego rodzaju instalacje mają natomiast maksymalnie utrudnić poruszanie się w tym terenie wojsk obcych, gdyby nastąpiło zbrojne naruszenie granicy. Będą to m.in. rowy przeciwczołgowe, pogłębione rowy melioracyjne oraz obszary przygotowane do rozłożenia pól minowych. Część istniejącej infrastruktury drogowej zostanie przygotowana do szybkiego zniszczenia w razie wybuchu konfliktu. Wybudowane zostaną także magazyny sprzętu i materiałów, niezbędnych w przygotowaniu granicy do obrony w przededniu ewentualnego konfliktu i późniejszego prowadzenia operacji obronnej. – To nie będzie Linia Maginota – zapewnił gen. Wiesław Kukuła. Szef SGWP przypomniał, że polska doktryna obronna zakłada prowadzenie operacji manewrowej, a nie czekanie na uderzenie obcych wojsk w ufortyfikowanych twierdzach. Stąd taki nacisk w programie „Tarcza Wschód” na skanalizowanie ruchu przeciwnika, by poruszał się w kierunku obszarów dogodnych do obrony przez Wojsko Polskie i maksymalne ułatwienie manewrowania własnym wojskom, by możliwy był ich szybki przerzut w rejony szczególnie zagrożone.


Film: Maciej Chilczuk, Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Ostatnim celem programu jest zwiększenie ochrony lokalnej ludności oraz działających w rejonie wojsk. Planowana jest budowa miejsc ukrycia dla cywilów i żołnierzy.

Prace planistyczne w Sztabie Generalnym już się rozpoczęły. Powołany został także międzyresortowy zespół, złożony z przedstawicieli ministerstw obrony, spraw wewnętrznych i administracji, aktywów państwowych, klimatu oraz infrastruktury. W ciągu kilku tygodni do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy o inwestycjach mających szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, który ułatwi przeprowadzenie infrastrukturalnej części programu. W tym roku MON i wojsko mają rozpocząć zakupy sprzętu i materiałów potrzebnych do wzmocnienia granicy, a w pierwszym kwartale 2025 roku ruszą pierwsze projekty budowlane.

Realizacja programu w latach 2024-2028 pochłonie ok. 10 mld zł. Środki będą pochodzić z budżetu państwa, ale wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że rząd podejmie starania, by przynajmniej część kosztów sfinansować ze środków Unii Europejskiej, np. z niewykorzystanej puli Krajowego Programu Odbudowy. – Program jest zgodny z planami odstraszania i obrony NATO, a Unia Europejska powinna się finansowo zaangażować w budowę bezpieczeństwa – zaznaczył wicepremier.

Jak zapewnił wiceminister Tomczyk, założenia Tarczy Wschód powstały w konsultacji z partnerami z NATO. Polski program wzmocnienia granicy ma być uzupełnieniem projektu realizowanego łącznie przez kraje bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia w styczniu tego roku podpisały porozumienie o umocnieniu granicy z Rosją tzw. bałtycką linią obrony. W ramach tych inwestycji w ciągu kilku lat powstanie pas ok. 1000 bunkrów, uzupełnionych innymi instalacjami obronnymi – polami minowymi, zaporami przeciwczołgowymi czy stanowiskami artyleryjskimi. – Chcemy, by Tarcza Wschód i bałtycka linia obrony tworzyły całość. Chcemy doprowadzić do integracji tych systemów, tak by to była jedna linia obrony Unii Europejskiej i NATO – zaznaczył wiceszef MON-u.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: 16 DZ, MON

dodaj komentarz

komentarze

~stary Polak
1717324980
mam nadzieję że ta wizualizacja to tylko taki pic, żeby cos pokazac ale nie pokazać. Tragedia. ja już pomijać śmiech w internecie, bo granicę z obwodem kaliningradzkim zostawiono wolną, ale co my widzimy na planszach? Jeśli faktycznie to co tam jest zostanie przeniesione na teren to jedno jest pewne - kompletnie zaskoczymy armię rosyjską.
66-66-C6-0D
~wojtek
1717009020
Taki drobiazg odnosnie kosztow: 800 km granicy (bo przeciez granic z Litwa czy Ukraina nie zostawimy calkowicie odslonietych); 6 rzedow gwiazdoblokow jak na obrazku ilustracyjnym (co oczywiscie jest zdecydowanie mniej niz to co potrzeba na 100-200 metrowy pas); gwiazdoblok co 3 metry; 2000 brutto za gwiazdoblok. W sumie 6,5 mld pln brutto za same gwiazdobloki. A przeciez trzeba przygotowac teren, dostarczuc je, ustawic. W rzeczywistosci pewnie blizej 10 miliardow na same zapory ppanc. I taki to wlasnie jest swietnie przygotowany plan ...
85-FD-57-96
~wojtek
1716815400
"To nie będzie Linia Maginota" Oczywiscie, ze linia Tuska nie bedzie linia Maginota - co nie zmienia faktu, ze jest to wyjatkowo bezmyslne wyrzucenie duzych pieniedzy w bloto. Jak to sie potocznie mowi: MON przygotowuje sie do wojny, ktora juz byla. Rowy przeciwczolgowe? Pola minowe? Pola barier przeciwczolgowych??? W 21 wieku cywilizowane sily zbojne inwestuja w znacznie nowoczesniejsze srodki ppanc. Ale u nas wyglada, ze ktos sadzi, ze nowoczesnosc nie zadziala i trzeba caly kraj cofnac o 100 lat.
85-FD-57-96

„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
 
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
M-ATV po polsku
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Policjanci szkolą wojsko
Eurosatory 2024 idą na rekord
Trzy miecze pokoju
AW149 wkrótce „made in Poland”
Docenić „misjonarzy”
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ameryka daje wsparcie
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Spadochroniarze w operacji TALO
Koszykarskie święto w Łodzi
Sztandar dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gortat Team vs drużyna NATO
Sześcioosobowe armie na start!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Inwestycja potrzebna jak tlen
Plan na szczyt
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
„Osiodłać krowę”
Borsuk w Paryżu
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Przez Dunaj do Rumunii
Kajakarze i wioślarze na podium
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pokazali swoją siłę
Podróż w ciemność
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Umieram jak Polak”
Pierwsi za sterami Apache
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Czarownice” nad Londynem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Mistrzowie Spike`ów
Czego potrzebują żołnierze na granicy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO