moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycja potrzebna jak tlen

W dęblińskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 będą produkowane kontenery startowe pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE). Otwarcie nowej linii produkcyjnej wynika z realizacji zobowiązań offsetowych programu „Wisła”. Pierwsze kontenery startowe powstaną w Dęblinie we wrześniu.

– Powstanie linii produkcyjnej to dowód na efektywną współpracę Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie z firmą Lockheed Martin – powiedział podczas uroczystego otwarcia linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) Marcin Nocuń, prezes zarządu WZL1. Dęblińska inwestycja wpisuje się w realizację zobowiązań offsetowych I fazy programu „Wisła”.

W ramach inwestycji na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie powstała hala produkcyjna o powierzchni 2,5 tys. m2, podzielona na specjalne strefy, w których będą produkowane poszczególne podzespoły kontenerów startowych, czyli obudowy dla rakiety przechwytującej, pozwalającej na bezpieczny transport i jej ochronę do momentu rozpoczęcia misji. Specjalistyczne wyposażenie i nowoczesne technologie dostarczyła firma Lockheed Martin, a wszystko zostało opatrzone wymaganymi certyfikatami, m.in. rządu amerykańskiego. To pozwala realizować komercyjne kontrakty i włączyć się dęblińskim zakładom w światowy łańcuch dostaw specjalistycznego sprzętu.

REKLAMA

Otwarcie nowej linii produkcyjnej sprawiło też, że dęblińskie zakłady dołączyły do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu Patriot w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie – zaznaczył Krzysztof Trofiniak, prezes PGZ SA. W czerwcu ubiegłego roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE, a Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin, potwierdził, że firmie zależy na długofalowej współpracy.

Film: Piotr Raszewski / ZbrojnaTV

Szacunkowo w dęblińskich zakładach będzie mogło powstawać rocznie około 150 kontenerów startowych. – To dopiero początek programu, więc na razie skupiamy się na nauce, a nasze moce produkcyjne dopiero się definiują. Jednak już niebawem będziemy mogli mówić o pełnym wykorzystaniu tej linii produkcyjnej – podkreśla Bartłomiej Kacperczyk, dyrektor dęblińskiego oddziału WZL nr 1. Z kolei Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych Ministerstwa Aktywów Państwowych, zaznaczył, że dęblińska inwestycja to dowód na wzrost i rozwój polskiego przemysłu obronnego. – Przykład współpracy międzynarodowej, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi, jest tego potwierdzeniem. Współdziałanie na wielu frontach i te małe, codziennie dokładane cegiełki budują silny mur, który ma stanowić o obronie naszego kraju – podkreślił przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Dęblińska linia produkcyjna to kolejna inwestycja w Lubelskiem. Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj podkreślił, że jest niezwykle ważna dla całego regionu. – Szczególnie tu, na wschodzie Polski, inwestycje w wysokie technologie są potrzebne jak tlen – zaznaczył Maj i dodał, że Dęblin od wielu lat postrzegany jest w regionie jako jego „wojskowa stolica”. – Najwięcej wojska i najlepsi lotnicy są w Dęblinie. To wie każdy. Teraz udowadniamy, że mamy zakłady, które potrafią dojść do takiego poziomu, który pozwala współpracować ze światowymi potentatami – mówił podczas uroczystości wicewojewoda lubelski.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


The Suwałki Gap in the Game
 
Wracajcie z medalami!
Mark Rutte pokieruje NATO
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Serwis bliżej domu
RBN przed szczytem NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
„Armia mistrzów” – sporty walki
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Czujemy się tu jak w rodzinie
„Operacja borelioza”
Włoski Centauro na paryskim salonie
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Oczy na Kijów
Pancerniacy trenują cywilów
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Feniks – następca Mangusty?
Szkolenie na miarę czasów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Walka – tak, ale tylko polityczna
Z parlamentu do wojska
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Za zdrowie utracone na służbie
Szpital u „Troski”
Formoza. Za kulisami
Lato pod wodą
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polsko-litewskie konsultacje
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Śmierć przyszła po wojnie
Olimp gotowy na igrzyska!
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Na ratunek… komandos
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pancerny sznyt
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Terytorialsi w gotowości do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO