moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy boks odrodzi się w Krakowie

W stolicy Małopolski niebawem może powstać Wojskowy Klub Sportowy „Desant”. Plany utworzenia drugiego obok WKS Wawel klubu wojskowego ma kpt. Krzysztof Kacprzyk z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. Główną ideą powołania nowego stowarzyszenia jest zbudowanie sekcji bokserskiej.

Pomysł zrodził się na XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Przed odlotem na misję wielu krakowskich spadochroniarzy spotykało się na hali sportowej. Dużym powodzeniem podczas tych zajęć cieszył się boks. Po wyjeździe do Afganistanu miłośnicy walki na pięści trenowali na sali treningowej. Po kilku spotkaniach postanowili, że po powrocie do kraju utworzą sekcję pięściarską. Napisali już statut nowego stowarzyszenia i zaprojektowali logo. Swój znak zaprezentowali na gali boksu w Ghazni.


Po powrocie do Krakowa żołnierze z 6 bdow z kapitanem Kacprzykiem na czele zamierzają dopełnić wszystkich formalności, aby ich jednosekcyjny klub (na razie marzy im się sekcja pięściarska) rozpoczął działalność.

Inicjatywę spadochroniarzy chwali prezes Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. – To świetny pomysł – mówi ppłk rez. Dariusz M. Saletra. I nie zastanawiając się długo kieruje do bokserów ofertę. – Po co od razu tworzyć nowy klub? A może byśmy tak reaktywowali sekcję bokserską w Wawelu? – mówi portalowi polska-zbrojna.pl ppłk Saletra.

Nie bez powodu. W latach trzydziestych XX wieku krakowski WKS miał bardzo dobrych pięściarzy. Sekcja bokserska Wawelu była jedną z najsilniejszych w Polsce, a jej filarem był dwukrotny mistrz kraju Mieczysław Chrostek.

Inicjatorom utworzenia nowego krakowskiego klubu przekazaliśmy propozycję z WKS Wawel 6. Czy ją przyjmą – czekamy na odpowiedź z Ghazni.

* * * * *

Boks był bardzo popularnym sportem w wojsku. Dużym zainteresowaniem dowódców jednostek cieszył się w latach 60-tych. Mistrzostwa Wojska Polskiego stały wówczas na bardzo wysokim poziomie. W 1963 roku poza piłką nożną w WKS-ach najwięcej było sekcji bokserskich – aż 27. Trenowało w nich ponad 800 zawodników.

Bokserzy związani z klubami wojskowymi zapisali piękną kartę w historii polskiego pięściarstwa. Pierwszy medal olimpijski w boksie, a jednocześnie pierwszy olimpijski krążek po zakończeniu II wojny światowej wywalczył w 1948 roku Aleksy Antkiewicz. Kiedy w Londynie w wadze piórkowej zdobył „brąz” był zawodnikiem Milicyjnego Klubu Sportowego Gdynia, ale należy pamiętać, że w 1939 roku podstaw boksu uczył się w WKS Flota. Flota miała bardzo dobrych bokserów przed II wojną światową i po jej zakończeniu. Nie należy jednak zapominać o jeszcze silniejszych wojskowych sekcjach bokserskich: WKS Zawisza Bydgoszcz i CWKS Legia.

Zanim w 1989 r. wycofano drużynę seniorów Legii z rozgrywek ligowych, wojskowi zdobyli 21 tytułów drużynowych mistrzów Polski. Odnieśli również wiele sukcesów na międzynarodowych arenach. Na igrzyskach olimpijskich medale wywalczyli: złote – Józef Grudzień (1964 ) i Jan Szczepański (1972); srebrne – Józef Grudzień (1968) i Wiesław Rudkowski (1972); brązowe – Henryk Niedźwiedzki i Zbigniew Pietrzykowski (1956), Janusz Gortat (1972 i 1976), Kazimierz Szczerba (1976 i 1980), Krzysztof Kosedowski (1980) oraz Henryk Petrich i Andrzej Gołota (1988).

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: ppor. Katarzyna Szal

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
Ameryka daje wsparcie
AWACS-y dostarczone
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Policjanci szkolą wojsko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Mistrzowie Spike`ów
Borsuk w Paryżu
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Trzy miecze pokoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Spadochroniarze w operacji TALO
Kajakarze i wioślarze na podium
„Umieram jak Polak”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gortat Team vs drużyna NATO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Koszykarskie święto w Łodzi
Sześcioosobowe armie na start!
Docenić „misjonarzy”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podróż w ciemność
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024 idą na rekord
„Czarownice” nad Londynem
Pierwsi za sterami Apache
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przesmyk w grze
NATO on Northern Track
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Plan na szczyt
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Sztandar dla cyberwojsk
„Pierwsza Drużyna” na start
AW149 wkrótce „made in Poland”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Latający radar
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Inwestycja potrzebna jak tlen
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
„Osiodłać krowę”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO