moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tarcza nad Polską do 2024 roku

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji sił zbrojnych. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie budowy systemu obrony powietrznej – przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.


– Polska tarcza będzie gotowa do 2024 roku – zapewniał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisław Koziej. 

Projekt nowelizujący ustawę z 2001 roku opracowała Kancelaria Prezydenta. Bronisław Komorowski powiedział, że dokument w najbliższym czasie trafi do Sejmu. – Mam nadzieję, że uda się osiągnąć w tej sprawie konsensus polityczny i parlament szybko uchwali stosowne zmiany – mówił prezydent na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zgodnie z założeniami projektu nowelizacji Polska ma rozpocząć finansowanie budowy mobilnego systemu antyrakietowego już od 2014 roku. – Cały proces zakończy się w ciągu dekady – dodał szef BBN.

Prezydent Komorowski stwierdził, że budowę systemu uda się sfinansować ze środków, jakimi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej. – Zgodnie z ustawą z 2001 roku, której byłem współautorem, budżet resortu obrony wynosi 1,95 proc. PKB. Zakładamy, że utrzyma się wzrost gospodarczy, dzięki czemu nie będzie potrzeby przeznaczania dodatkowych pieniędzy spoza MON – wyjaśniał prezydent. Dodał także, że resort zaoszczędzi na zakończeniu misji polskich żołnierzy w Afganistanie, co kosztowało wojsko ponad 5 mld zł. Zauważył też, że MON będzie miał mniejsze wydatki dzięki reformie sił zbrojnych. Szczegółowy harmonogram wydatków ma zostać opracowany do końca 2012 roku przez resort obrony.

– Nie wszyscy członkowie NATO mają taki system. My awansujemy do tej grupy państw, które mają większe aspiracje i chcą zapewnić swoim narodom większe bezpieczeństwo. To będzie też nasz wkład we wzmocnienie całego Sojuszu Północnoamerykańskiego, bo przecież polski system będzie elementem większego, natowskiego – zauważył prezydent Komorowski.  

Z kolei szef BBN przekonywał, że Wojsko Polskie „powinno być wyposażone w zdolności obrony przeciwrakietowej w stopniu pozwalającym na osłonę kilku ważnych obiektów strategicznych, z założeniem, że byłby to system w pełni mobilny, zdolny do zapewnienia obrony przeciwrakietowej na zagrożonych kierunkach bądź ważnych obiektów”.

W najbliższym czasie minister Koziej, na prośbę głowy państwa, wyśle zaproszenia do liderów partii politycznych, by rozpocząć debatę na temat budowy systemu obrony przeciwrakietowej. 
Dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego było poświęcone koncepcji obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej. Problematykę przedstawili sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Natomiast wczoraj Rada Ministrów przyjęła stanowisko w sprawie rozwoju systemu obrony powietrznej przedstawione przez ministra Siemoniaka. Za priorytet uznano zdolność do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Dlatego konieczna jest budowa systemu obrony powietrznej. Jak zapewnia rząd nastąpi to przy znacznym współudziale rodzimego przemysłu zbrojnego. Sprzęt będzie także pozyskiwany u partnerów zagranicznych. 

Polska włączyła się w działania na rzecz zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO (NATO MD). Kluczowym wkładem do tego systemu będzie amerykańska infrastruktura obrony przeciwrakietowej, która zapewni bezpieczeństwo na dużych wysokościach przed rakietami dalekiego zasięgu. Europejscy sojusznicy rozwijają natomiast zdolności do obrony w niższej warstwie.

W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w Słupsku-Redzikowie od 2018 r. ma zacząć działać baza amerykańskiego systemu obrony z rakietami SM-3. Baza ta będzie elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

JT

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1348911840
Oj -CZ zaskakujesz mnie dalekowzrocznością i logicznym myśleniem / jak bym słyszał polityków / jeśli coś uchwalam to zaraz biorę sie do roboty a nie czekam 2 lata i mydlę oczy wyborcom a oni i tak zapomną co było obiecywane.Nasza obrona przeciwlotnicza od ponad 10 lat jest w rozkładzie a oni tylko myślą ,debatują, liczą i cholera wie co jeszcze.Od 2012 rozformowali większość dywizjonów OP a dodam że żałość mnie brała jak dowiedziałem się że NEWY z Bytomia pojechały do Wrocławia zabezpieczać Euro a więc nie usprawiedliwiaj nieudolności decydentów
03-17-37-CF
~CZ
1348255800
GJ jeżeli przeczytasz tekst jeszcze raz to się dowiesz, żę 2014 + 10 = 2024, bo w 2012 to chcą uchwalić, a od 2014 rozpoczną budowę i to ona zajmie im 10 lat. pozdrawiam
81-37-12-4B
~GJ
1347797520
No niestety KS Polacy nie potrafią liczyć nawet tak prostej matematyki jak dodawanie / cyt.polska tarcza za 10 lat tj.2024 roku / jeżeli 2012 + 10 = 2024 i tak mówią wysoko postawieni politycy i ministrowie to pewnie inżynierowie naszych zakładów zbrojeniowych liczą podobnie. Mamy już wiele przykładów polskiej myśli technicznej za niewielkie pieniądze / Gawron,Langusta,Krab,Loara / i wiele innych gdzie wtopiono wiele milionów naszych podatków a efektów nie ma dlatego lepiej niech się nie męczą wymyślaniem tylko kupią system za realną kasę a nie jak napisałem poniżej / zakup THAAD / i w zamian wynegocjują realny offset a nie jak z F-16.Takie rozwiązanie da Polsce realne zabezpieczenie przeciwrakietowe i przeciwlotnicze, będzie tańsze i szybciej zrealizowane bo nasi politycy potrafią tylko rozwalać nie budować a nikt jeszcze nie został pociągnięty do odpowiedzialności
8C-B5-0D-78
~KS
1347647580
A czy rodzime firmy i potencjał naukowy nie poradzą sobie z takim problemem, czy zawsze musimy szukać czegoś za naszymi granicami Państwa, czy te ogromne pieniądze nie mogą być spożytkowane w nasz i tylko nasz rodzimy przemysł???
C3-06-7D-1E
~GJ
1347561840
Nie wiem skąd bierze się kwota którą podają różne agencje i media 7,5 miliarda dolarów jak niedawno amerykanie kupili dwie bateria THAAD / 12 wyrzutni,2 stanowiska dowodzenia ,kontroli i łączności i systemy pomocnicze/ za kwotę 150 milionów dolarów a ZEA za taki sam zestaw kupiły JUŻ za blisko 3,5 miliarda dolarów tak jankiesi okradają przyjaciół w imię pokoju i demokracji. Nie wiem co nasi specjaliści i generałowie chcą kupić lub zbudować za te ponad 7 miliardów dolarów. Mam tylko cichą nadzieję że przestaną włazić amerykańcom w D.... bo wystawią nas na międzygalaktyczne pośmiewisko tj.z F-16, offsetem i dwiema wojnami z których ropa płynie jak mleko z miodem a z kontraktów i zamówień aż nie potrafimy się obrobić
B6-43-7B-4E

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Po śladach polskich bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO