Prosto z Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegach na Orientację zawodnicy ze środowiska wojskowego wybrali się z Ustki do Kwidzyna, aby rywalizować o medale w cywilnym czempionacie. Niektórym z nich udało się stanąć na podium.
Na ostatnich Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegach na Orientację po raz pierwszy o medale nie mogli rywalizować zawodnicy, którzy reprezentują Polskę w zawodach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. O miejsca na podium nie mogło więc walczyć ośmioro medalistów zeszłorocznej V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro. Zamiast w Ustce rywalizowali więc pomiędzy sobą w Kwidzyniu.
Do pasjonującej walki pomiędzy żołnierzami doszło w biegu klasycznym w kategorii M-21 (seniorzy-elita). Wszystkie miejsca na podium zajęli medaliści z Rio. Triumfował plut. Wojciech Dwojak z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu przed kolegą z wrocławskiego WZS sierż. Wojciechem Kowalskim i bosm. Marcinem Richertem z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej. W biegu nocnym seniorów na podium z żołnierzy stanął tylko plut. Dwojak, który wywalczył złoty medal. W kategorii K-21 (seniorki-elita) bieg klasyczny wygrała szer. Hanna Wiśniewska z WZS we Wrocławiu przed szer. Pauliną Faron z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych w Poznaniu i Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. W biegu nocnym z medalistek z Rio na podium stanęła tylko Wiśniewska, która zajęła drugie miejsce. Ponadto duet Wiśniewska – Kowalski wygrał bieg sztafetowy w kategorii seniorów. Biegacze z wrocławskiego WZS, występujący w barwach Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław, wyprzedzili drugą sztafetę „Śląska” w składzie: Wojciech Dwojak i Paulina Kołodziej.
W Kwidzyniu doszło do ciekawego rewanżu za bieg o mistrzostwo WP w Ustce w kategorii wiekowej M-35. Mistrz świata juniorów w biegu klasycznym z 1994 r. st. sierż. Robert Banach, który na ostatnim wojskowym czempionacie zdobył złoty medal, walczył o zwycięstwo w biegu nocnym z bosm. Jackiem Nowakiem. W Ustce marynarz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut 45 Gdynia przegrał z zawodnikiem z Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald” Poznań o minutę i 11 s. W Kwidzyniu Banach znów był pierwszy, a Nowak drugi. Na mecie nocnego biegu mistrz świata wyprzedził bosmana o 24 min 38 s. Za to w biegu klasycznym pierwszy był Nowak, ale sierż. Banach nie startował. Bosman Nowak wywalczył też z żoną Beatą złoty medal w sztafecie w kategorii V-70.
Z uczestników wojskowego czempionatu na podium w Kwidzyniu stanęli również: chor. Arkadiusz Kasperski (UMKS „Orkan” Ostróda; zdobył złoty medal w biegu nocnym w kategorii M-40), mjr rez. Kalikst Sobczyński (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klasycznym w kat. M-40), mł. chor. Remigiusz Nowak (KS „Hades” Poznań; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-40), st. chor. Remigiusz Widziewicz (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klas. w kat. M-45), chor. rez. Włodzimierz Dyzio (WKS „Wawel” Kraków; złoty medal w biegu nocnym i brązowy w klas. w kat. M-50), mjr Zbigniew Kolis (UKS „Dowbor” Międzyrzec; brązowy medal w biegu nocnym w kat. M-50), mjr rez. Romuald Guga (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu nocnym w kat. M-55), Ewa Lewoń (UMKS „Orkan” Ostróda; brązowy medal w biegu klas. w kat. K 55-60), Janusz Bohaczek (UMKS „Orkan” Ostróda; złoty medal w biegu klas. w kat. M-60), ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (WKS „Grunwald” Poznań; złoty medal w biegu nocnym w kat. M 60-65 i srebrny medal w biegu klas. w kat. M-60) i ppłk w st. spocz. Jan Kukuryka (Siły Powietrzne; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-65).
Medale w Kwidzyniu wywalczyli również przedstawiciele środowiska wojskowego, którzy nie startowali w Ustce, a przed laty reprezentowali Wojsko Polskie na międzynarodowej arenie. W MP w biegu nocnym w kat. M-45 triumfował Paweł Moszkowicz (WKS „Wawel” Kraków) przed ppor. rez. Jackiem Kozłowskim (LKO Leszno). Kozłowski wywalczył również „srebro” w biegu klasycznym w kat. M-45. Kmdr rez. Jerzy Parzewski z Klubu Uczelnianego AZS Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wygrał bieg klasyczny i był drugi w nocnym w kat. M-55. Natomiast dwukrotna mistrzyni świata juniorek Barbara Bączek-Motała i Sławomir Łabuziński (oboje WKS „Wawel” Kraków) zdobyli brązowy medal w sztafecie w kat. V-70.
W mistrzostwach kraju dobrze spisali się również byli żołnierze zawodowi startujący w najstarszych kategoriach wiekowych: płk w st. spocz. Tadeusz Wołejszo (KU AZS WAT Warszawa) wywalczył brązowy medal w biegu klasycznym w kat. M-60, mjr w st. spocz. Stanisław Wasilewski (UKS „Saper” Kazuń Nowy) triumfował w MP w biegu klas. w kat. M-65, a 83-letni ppłk w st. spocz. Stanisław Wysocki (WKS „Gwardia” Warszawa) zdobył dwa złote krążki w kat. M-80. Warto podkreślić, że weteran Wysocki wcale nie był najstarszym uczestnikiem czempionatu w Kwidzyniu. Była nią bowiem 85-letnia Helena Zielczyńska.
Ostatni czempionat przejdzie do historii jako pierwszy, podczas którego rozdano medale w sztafetach sprinterskich. Zespoły tworzyli zawodnik i zawodniczka z jednego klubu. Oboje dwukrotnie wybiegali na trasę. Rywalizację zaczynała biegaczka, a kończył biegacz.
– Bieganie po mieście nijak się ma do prawdziwego orienteeringu, gdzie biega się na łonie natury. W sprincie w indywidualnym wydaniu chodziło o przybliżenie kibicom naszej dyscypliny sportu. Nie za bardzo to się udało. Teraz mamy sztafety. Nie rozumiem dlaczego zdecydowano się tylko na miksty i akurat na takie kategorie – mówi ponad 40-krotny medalista mistrzostw Polski w BnO kmdr rez. Jerzy Parzewski. – Myślę, że trzeba jeszcze popracować nad regulaminem czempionatu w sprincie sztafet. Moim zdaniem zawody te powinny odbywać się na obrzeżach miast i tylko na niewielkich fragmentach trasy powinno się wpuszczać zawodników na ulice – dodaje komandor.
* * * * *
Mistrzostwa Polski w biegach na orientację rozgrywane są od 1978 r. Pierwsze odbyły się w Iławie. Zawodnicy walczyli o medale w biegu indywidualnym i w sztafetach. W 1980 r. program czempionatów w orienteeringu wzbogacono o bieg nocny, rok później o bieg długodystansowy, a w 1991 r. o bieg krótkodystansowy. W 2000 r. zorganizowano w Warszawie I Mistrzostwa Polski w Parkowym BnO, a rok później we Wrocławiu I MP w Sprinterskim BnO. W 2005 r. kalendarz czempionatów poszerzono o biegi średniodystansowe, a nazwę MP w biegu indywidualnym zamieniono na MP w biegu klasycznym. W tym roku „serial” MP powiększono o MP w Sztafetowym Sprinterskim (2x2) BnO. W Kwidzyniu orientaliści walczyli o miejsca na podium w trzech konkurencjach: biegu klasycznym (po raz 35.), nocnym (33. edycja) i sztafetach sprinterskich (po raz pierwszy w historii). Od samego początku czołowe role w czempionatach w BnO odgrywali zawodnicy z Wojskowych Klubów Sportowych, a potem oprócz nich również wychowankowie WKS-ów, którzy przeszli do innych stowarzyszeń sportowych.
autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego
komentarze