moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zawsze marzył o mundurze

Z moich trzech miłości na pierwszym miejscu stawiam wojsko – mówi st. szer. Piotr Maletka, pierwszy żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej, który po powrocie z misji w Afganistanie dostał odznakę „Za Rany i Kontuzje”. Teraz studiuje bezpieczeństwo narodowe i ma zamiar zostać oficerem.


Tradycje i zamiłowanie do munduru Piotr wyniósł z rodzinnego domu. Dziadek pilot latał na samolotach IŁ-28. Ojciec, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, służył w jednostce wojskowej w Sochaczewie. – Odkąd pamiętam, chciałem zostać pilotem myśliwca – wspomina 30-letni dziś starszy szeregowy. Życie jednak zmodyfikowało te plany. Niewielka wada wzroku (zaledwie minus 0,5) zamknęła mu drzwi do podniebnej kariery. Mógł latać na śmigłowcach, ale to nie to samo. Ostatecznie zgłosił się do Batalionu Sił Szybkiego Rozwinięcia SHIRBRIG w Szczecinie. – Fascynowało mnie wojsko i jednostki specjalne, skoki na spadochronie, nurkowanie – dla mnie to esencja bycia żołnierzem – mówi Piotr.

Adrenalina zawsze pchała go do przodu, dlatego zaciągnął się na misję do Afganistanu. Wyjechał wraz z IV zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Trafił do bazy Ghazni do grupy bojowej Alfa. Wziął udział w 130 patrolach i konwojach, również humanitarnych.

Szczególnie zapamiętał operację „Roksana”. Ochraniał konwój 19 ciężarówek, które wiozły do Malistanu pomoc humanitarną. Pokonanie 100 km górskich dróg zajęło im aż trzy dni. Za udział w polsko-amerykańskich patrolach z EOD (patrol rozminowania) został wyróżniony przez gen. dyw. Jeffreya Schloessera. – W Afganistanie zawsze można było na nim polegać. To dobry i sumienny żołnierz – ocenia st. szer. Oktawiusz Sobczyk, kolega z 3 Batalionu 12 Brygady Zmechanizowanej, który razem z Piotrem był na misji.

Podczas jednego z patroli miał usunąć kłębowisko metalowych rur, które tarasowały drogę. Akcja skończyła się kontuzją, trafił do szpitala, nie obyło się bez operacji. – Na szczęście był to już koniec zmiany, wyjeżdżałem bez poczucia winy, że zawiodłem – podkreśla Piotr.  Ma status weterana poszkodowanego (jest członkiem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju). Pod koniec września dostał od ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka odznakę „Za Rany i Kontuzje” odniesione na misji.

Piotr jest studentem drugiego roku na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Szczecińskim. – Chcę skończyć szkołę podoficerską, a później zostać oficerem – opowiada. Myśli też o wyjeździe na kolejną misję.

Jest jednym z pomysłodawców projektu „Młody patriota”. Pomysł pojawił się, gdy przeczytał w Internecie wpisy obrażające polskich żołnierzy na misjach. Internauci pisali o najemnikach, okupantach, mordercach. Podczas spotkania poszkodowanych weteranów z prezydentem Bronisławem Komorowskim zaproponował, aby w każdej jednostce powstał kilkuosobowy zespół, który będzie wyjaśniał młodym ludziom, czym jest służba wojskowa i co robią w Afganistanie polscy żołnierze. Projekt ruszy w tym miesiącu – do 12 Brygady zostaną zaproszeni pierwsi uczniowie. – Piotr jest konsekwentny. Zawsze wciela w życie swoje pomysły – zaznacza Daniel Kubas, wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Piotr przyznaje, że w jego życiu są trzy miłości: pierwszą jest wojsko, drugą rodzina, trzecią owczarki niemieckie. Jego oczko w głowie – 10-miesięczny synek Tomasz wyrasta w wojskowym domu – jego mama Anna jest ratownikiem medycznym. – Można powiedzieć, że żonę dostałem z wojskowego przydziału – żartuje Piotr.

MS, ppor. Agnieszka Pytko

autor zdjęć: Archiwum st. szer. Piotra Maletki

dodaj komentarz

komentarze

~Sowa
1356723600
Piotrula, ściskam Cię mocno. Gratuluje syna i sukcesów. Jestem szczęśliwa, że u Ciebie tak dobrze się dzieje. Pozdrawiam - Ola (kumpela z klasy maturalnej ;))
50-B6-3F-E7
~Piotrek
1353157380
Dzięki za pozdrowienia Haszka. Z mojej strony pozdro dla wszystkich z którymi byłem na "czwartej". Będę walczył o nasze dobre imię. Nie lękajcie się!
B1-2D-03-77
~Magdalena
1350415920
Piotrek serdecznie pozdrawiam i gratuluję synusia! Magda K...
D3-A0-67-13
~Żydziu
1349343780
Pozdrowienia dl Piotra też byłem na tej misji czasami razem na patrolach. Powodzenie w uświadamianiu młodzieży i dzieci :)
EB-05-E6-79

WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO