moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na egzamin, marsz!

Koniec z uchylaniem się żołnierzy od zdawania sprawdzianu z wychowania fizycznego. Od przyszłego roku ci, którzy nie przystąpią do egzaminu w pierwszym terminie, będą musieli to zrobić w terminie dodatkowym. Zmiany mają umożliwić udział w testach sprawnościowych jak największej liczby wojskowych.


Tylko w tym roku na egzamin sprawdzający kondycję wojskowych nie przyszło niemal 14 tys. żołnierzy. Zdecydowana większość – około 11 tys. wojskowych – zasłoniło się zwolnieniami lekarskimi. To 12 proc. wszystkich zobowiązanych do zdania testu. – Można się jedynie domyślać, że egzaminu unikają w ten sposób żołnierze o niskiej sprawności fizycznej. Otrzymanie L-4 nie jest niczym trudnym – uważa płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP. – Niektórzy dowódcy akceptują także sytuacje, w których żołnierz ma zwolnienie tylko ze sprawdzianu, ale do pracy przychodzi, bo pozytywnie przeszedł  badania okresowe – dodaje.

Z kolei ponad 2,4 tys. żołnierzy (2,6 proc.) nie stawiło się na egzaminie z powodów służbowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzający obowiązek organizowania sprawdzianu w dodatkowym terminie. Ma on zwiększyć frekwencję na egzaminie z kondycji fizycznej. Znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać już od przyszłego roku.


– Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub służbowych nie podejdą do egzaminów organizowanych w maju i czerwcu, dowódcy jednostek będą wyznaczać nowy termin testu w okresie od lipca do października – zapowiada mjr Tadeusz Kaczmarski, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej. Jeśli żołnierzowi zwolnienie lekarskie skończy się 30 lipca, dowódca będzie mógł wyznaczyć mu datę egzaminu już na dzień następny.

– Szacujemy, że nowe przepisy ograniczą liczbę żołnierzy, którzy nie podchodzą do testu z przyczyn służbowych, oraz o około 60 proc. zmniejszą liczbę tych, którzy przedstawiają zwolnienia lekarskie – wyjaśnia płk Świtaj.

Mjr Kaczmarski przyznaje, że nowe przepisy z jednej strony faktycznie powinny ograniczyć liczbę zwolnień lekarskich, ale z drugiej strony umożliwią podejście do testu tym, którzy chcą, a z różnych przyczyn nie mogą do niego podejść w terminie podstawowym. – Zdarza się, że żołnierz chce zaliczać test, ale faktycznie jest chory. Mieliśmy kilku takich, którzy pytali o dodatkowe terminy.

Nieobecność żołnierzy podczas egzaminów z WF ograniczyć mają również projektowane zmiany w ustawie pragmatycznej. Dziś, gdy żołnierz dwa razy z rzędu otrzyma ocenę niedostateczną z testu lub nie przystąpi do niego bez usprawiedliwienia, jest zwalniany z wojska. Z tego powodu w 2010 r.  z mundurem pożegnało się 81 wojskowych.

– Żołnierze o niskiej sprawności fizycznej, gdy w jednym roku dostają dwójkę, to w następnym, by nie ryzykować niezdania testu, przedstawiają zwolnienie lekarskie – tłumaczy płk Świtaj. Teraz jednak dwójkowicze będą musieli przystąpić do poprawki egzaminu.

Do sprawdzianu z WF warto się będzie przyłożyć także z innego powodu – żołnierz, który otrzyma dwóję ze sprawności, będzie miał obniżoną ogólną ocenę w opinii służbowej do oceny dostatecznej. W praktyce oznaczać to może brak awansu, nieprzedłużenie kontraktu, a w wyjątkowych przypadkach nawet zwolnienie żołnierza z wojska.

PG

autor zdjęć: Zbigniew Płaczkiewicz, Marek Kłos

dodaj komentarz

komentarze

~zniesmaczony
1349860680
Piękne zdjęcie i obraz jak organizowano sprawdziany z WF w nieistniejącej już Szkole Podoficerskiej we Wrocławiu. Podziw budzi zabezpieczenie miejsca ćwiczeń, porządek / ławki, materace/a przy tym obecność Komendanta czujnym okiem nadzorującego czynności.Tylko pokazywać jak nie należy.
BB-AD-40-BD

V Korpus z nowym dowódcą
 
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO