moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie ministrów obrony państw NATO

O zaangażowaniu wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w misjach w Afganistanie i Kosowie oraz o sytuacji na granicy syryjsko-tureckiej rozmawiają w Brukseli szefowie resortów obrony państw członkowskich NATO. W dwudniowym posiedzeniu bierze udział minister Tomasz Siemoniak.

– To będzie dość istotne spotkanie. Nie tylko dlatego, że jest ono pierwsze po szczycie NATO w Chicago, gdzie zapadło wiele ważnych decyzji, także dlatego, że sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie, tematów dla ministrów obrony i dla NATO nie brakuje – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Na rozpoczęte dziś w Brukseli posiedzenie przyjechało 28 ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO. Choć w programie spotkania nie ma dyskusji na temat ostatnich incydentów na pograniczu turecko-syryjskim, dyplomaci oczekują, że szef resortu obrony Turcji poruszy tę kwestię. NATO – co powtarzają dyplomaci – nie przewiduje jednak interwencji w ogarniętej wojną domową Syrii.

– To, co się wydarzyło na pograniczu syryjsko-tureckim, jest częścią dużo większej całości. Problemem jest sytuacja w Syrii jako taka. Te incydenty – śmierć niewinnych ludzi, obywateli tureckich w wyniku ostrzału – to wynik braku kontroli nad tym konfliktem; to nie jest sytuacja ataku czy agresji na dużą skalę, lecz właśnie braku kontroli – podkreślił minister Siemoniak.

Dodał, że „to nie jest problem Sojuszu jako takiego”, a sposobów rozwiązania konfliktu należy szukać na forach międzynarodowych, które już podjęły działania – ONZ, Lidze Arabskiej czy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Społeczność międzynarodowa powinna się skupić na tym, by w tym konflikcie nie ginęli cywile, oraz na tym, by broń chemiczna i inna broń masowego rażenia była pod pełną kontrolą, nie została użyta i nie dostała się w niepowołane ręce – dodał.

Minister Siemoniak spotkał się dziś ze swoim tureckim odpowiednikiem – Ismetem Yilmazem. Szefowie resortów obrony dyskutowali m.in. o rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej oraz o kooperacji przemysłów obronnych Polski i Turcji. Tomasz Siemoniak zaprosił Turcję do udziału w przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w charakterze państwa wiodącego.

Podczas brukselskiego szczytu NATO przede wszystkim będzie omawiana sytuacja w Afganistanie. Ministrowie spotkają się z przedstawicielami 22 innych państw z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Będą oni rozmawiać na temat wycofania wojsk ISAF z Afganistanu i przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju Afgańczykom. Zgodnie z ustaleniami przyjętymi w 2010 roku na szczycie w Lizbonie i potwierdzonymi w tym roku w Chicago ma to nastąpić do końca 2014 roku.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że w przyszłym roku uzgodniony zostanie plan nowej misji, której głównym zadaniem ma być „szkolenie, doradzanie i pomaganie” afgańskiej armii i policji. Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji, ale koncepcja może być gotowa najwcześniej w lutym przyszłego roku.

Minister Siemoniak podkreślił, że równie ważna jest kwestia misji w Kosowie. – Polska jest obecna i w misji KFOR, i w prowadzonej przez Unię Europejską misji policyjnej EULEX. Oczekujemy, że NATO i UE znajdą właściwe metody działania, żeby ten konflikt z jednej strony rozwiązać, a z drugiej, by ta operacja stawała się operacją bardziej policyjną niż wojskową – powiedział Siemoniak. Podkreślił, że tak jak w Afganistanie, także w Kosowie dla trwałego pokoju najważniejsze są rozwiązania polityczne. Według szefa MON, kraje UE zbyt słabo wspierają misję EULEX, dlatego główny ciężar spoczywa na Polakach i Włochach.

W Brukseli odbędzie się także sesja robocza Rady Północnoatlantyckiej poświęcona transformacji obronnej oraz wdrożeniu „pakietu obronnego”, który został ustalony na majowym szczycie NATO w  Chicago. Zaplanowane również zostały spotkania dwustronne ministra Siemoniaka z ministrem obrony Turcji oraz ministrem obrony Niemiec, a także rozmowy ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Polski minister spotka się także ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Danii, Rumunii  i Mongolii. Szefowie resortów obrony będą omawiać bieżącą współpracę bilateralną.

Ministrowi towarzyszy m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch i podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej dr hab. Robert Kupiecki.

IS/PAP

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Wytropić zagrożenie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Posłowie dyskutowali o WOT
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Tragiczne zdarzenie na służbie
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Metoda małych kroków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEye dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Rekordziści z WAT
Gunner, nie runner
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ameryka daje wsparcie
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Pod skrzydłami Kormoranów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szybki marsz, trudny odwrót

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO