moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

4 kompania sprawdziła się w ogniu

Natarcie przeciwnika nie zaskoczyło ukrytych w obronie czołgistów kapitana Marka Kuczyńskiego. Przez radio padła krótka komenda i 14 Leopardów 2A4 otworzyło ogień ze 120-mm armat i broni pokładowej. Pododdziały 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przechodzą czterodniowy egzamin. Żołnierze musieli się wykazać m.in. kierowaniem ogniem w obronie i natarciu.


Sprawdzian taktyczno-ogniowy ma pokazać, jaki poziom wojskowego rzemiosła osiągnęli pancerniacy ze Świętoszowa przez ostatnie dwa lata szkolenia.

Dla 4 kompanii 1 batalionu ćwiczenie zaczęło się o czwartej rano. W pododdziale ogłoszono alarm. Siedemdziesięciu pancerniaków jak najszybciej musiało dotrzeć do swoich Leopardów, opuścić koszary i dojechać do rejonu ześrodkowania. Później zajęli stanowiska na linii obrony.

Pociski podkalibrowe zaczęły celnie razić wrogie czołgi i transportery oddalone od nich o ponad dwa kilometry. Broniących się pancerniaków uzupełniała kompania wsparcia otwierając ogień z moździerzy. Pluton przeciwlotniczy osłaniał strefę powietrzną. W odparciu wrogich sił pomógł przydzielony czołgistom pluton zmechanizowany. Jego bojowe wozy piechoty raziły ogniem z 73-mm armat i broni przeciwpancernej nacierające z przeciwnika transportery.

Gdy po walce sprawdzono celność, okazało się, że 4 kompania zasłużyła na czwórkę z plusem. Żołnierze zniszczyli 106 celów, czyli 68 procent wszystkich obiektów.


Pancerniacy musieli też pokazać, że potrafią współdziałać z artylerzystami, saperami, przeciwlotnikami, plutonem zmechanizowanym i jednostkami wsparcia. Dowódcy kompanii zaś mają zadanie udowodnić, że w warunkach bojowych potrafią kierować połączonymi siłami.
Na polu walki kompania czołgów nigdy nie działa samodzielnie. Decyzje podejmowane przez jej dowódcę poprzedza praca wielu specjalistów innych rodzajów wojsk. – Jedno z trudniejszych zadań to dokładne zaplanowanie ognia artylerii. Gdybym miał to robić swoimi siłami byłoby to bardzo trudne. Na szczęście miałem wsparcie sekcji wysuniętych obserwatorów z innej kompanii – mówi kpt. Marek Kuczyński, dowodzący 4 kompanią.

Każde działanie żołnierzy i decyzja wydana przez ich dowódców była pilnie odnotowywana i podlegała ocenie. – Nie jest sztuką dowodzić jedynie swoimi żołnierzami i czołgami. Podczas sprawdzianów tworzymy taktyczne grupy bojowe i mamy okazje przekonać się, jak w ramach takiego ugrupowania radzą sobie dowódcy kompanii. Sytuacje zmuszają ich do ciągłego współdziałania i szybkiego podejmowania decyzji. Ich podwładnych sprawdza się natomiast, czy potrafią wcielać w życie decyzje dowódców – powiedział ppłk Paweł Michalski, dowódca 1 batalionu pełniący rolę kierownika ćwiczenia.

Podczas egzaminu sprawdzani są też sztabowcy na stanowisku dowodzenia batalionu, pododdziały rozpoznania w sile plutonu rozpoznawczego, pododdziały logistyczne.

Dowódca kompanii kpt Kuczyński bardzo dobrze ocenił swoich podwładnych. Jego zdaniem pancerniacy szczególnie popisali się w części taktycznej ćwiczeń. Podobnie jak żołnierze z innych kompanii, np. saperzy, którzy zajmowali się zakładaniem min w strefie obronnej. Oczyszczali także przejścia w polach minowych dla Leopardów ruszających do natarcia.
  
Rozpisane na cztery dni zajęcia odbywały się również w nocy. Podczas egzaminu czołgiści wystrzelili 128 pocisków z armat czołgowych,  blisko 3 tysiące z broni pokładowej oraz kilkadziesiąt granatów dymnych. Ostatnie ćwiczenie polegało na kierowaniu ogniem w natarciu. Zaliczyli ten test na ocenę dobrą.

Żołnierze zniszczyli 60 procent celów, w tym 80 procent uznawanych za wyjątkowo ważne. – Ogólna ocena kompanii to mocna czwórka. Jestem z tej oceny zadowolony. Kompania szkoli się co prawda dwa lata, ale w tym czasie doszło do wielu zmian kadrowych. Kapitan Kuczyński dowodzi nią zaledwie od 6 miesięcy – powiedział ppłk Paweł Michalski, dowódca batalionu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 11 DKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~pocominick
1376735520
68 to procent z liczby ogólnej czyli celów np. pojedynczy strzelec piechoty i wozy bojowe w tym czołgi. 80% zniszczonych celów ważnych oznacza, że zniszczono 80% celów typu właśnie wozy bojowe. Pokaż mi jednostkę, która będzie dalej walcząc mając 2 wozy na każde 10 wyjściowego stanu?!?!?! :D Tak już na poważnie straty 20-30% oznaczają, że jednostka utraciła zdolność bojową, 50% że jest rozbita. To nie test w szkole chłopcze....
55-C8-B5-C8
~tuta
1353350760
odp smarkacz bo zabrakło paliwa :) chciałbym zobaczyć w akcji szkoda że mamy 2a4 a nie 2a5 albo 2a6
78-01-5C-22
~smarkacz
1353177240
na milosc boska dlaczego czolgi atakuja bez oslony smiglowcow?
B1-18-1E-CC
~Kacper
1353106680
Tess Posted on Wielokrotnie spotykałam ponblehce opinie na temat Kronik( ) , a okładka tylko zachęca do sprf3bowania zawartości. Zawsze uważałam, że nadmiar barw szkodzi książkowym ilustracjom i nie kryję upodobania do monochromatycznych zestawień. Głf3wnym atutem serii ilustracji Reynoldsa jest to, że przy całej fantastyczności przedstawionych detali, uniknął kiczu (tego w rodzaju nieproporcjonalnie wielkich mieczy i biustf3w oraz dziwacznych strojf3w), co przy takim zestawieniu zdarza się często ilustratorom fantastyki.Mogę tylko ubolewać, że niektf3re naprawdę dobre książki, z powodu koszmarkf3w na okładkach, mogą zostać przeze mnie i innych pominięte, niesłusznie i krzywdząco. A jednak Jesteśmy wzrokowcami i, o ile autor nie jest facetem/kobitką z nazwiskiem , wzdragamy się przed czymś, co często (niestety) jest naszym pierwszym rozczarowaniem daną pozycją, rozczarowaniem wizualnym. Mam nadzieję, że w przypadku cyklu Cooka, spf3jność zostanie zachowana i środek okaże się rf3wnie dobry.
C5-88-50-6A
~Mordoc
1352555700
U mnie w szkole za 68% jest trója, naprawdę dziwne mają przeliczniki w armii
F7-9C-C6-E4

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ocalały z transportu do Katynia
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO