moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Test przed dyżurem bojowym w UE

W Wędrzynie ruszają międzynarodowe manewry „Common Challenge-12”. Poza Polakami biorą w nich udział wojskowi z Niemiec i Francji. Ćwiczenia mają sprawdzić, czy żołnierze są gotowi do objęcia dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Od stycznia 2013 dowodzić nią będą Polacy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będą musieli interweniować w różnych rejonach świata objętych kryzysem.

Do udziału w Weimarskiej Grupie Bojowej UE przygotowywali się także żołnierze batalionu manewrowego 17 BZ, którzy stanowią główną siłę grupy.

Do Polski przyjechało 13 żołnierzy Bundeswehry i 19 z armii francuskiej. Przez tydzień będą ćwiczyć razem z wojskowymi 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. To właśnie żołnierze z Wędrzyna pokierują liczącą 2 tys. wojskowych grupą bojową UE. Ich dyżur potrwa pół roku. Razem z żołnierzami z Niemiec i Francji mają być gotowi do zapobiegania konfliktom, wspierania misji ewakuacyjnych i humanitarnych nawet w najodleglejszych rejonach świata, jeśli zdecyduje tak Rada UE.

Weimarską Grupą Bojową będzie dowodzić gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Polskim żołnierzom podlegać będzie m.in. batalion zmotoryzowany, w którego wyposażeniu są KTO Rosomak, oraz pododdziały wsparcia. Wojskowi z Wędrzyna europejski dyżur bojowy pełnili już w pierwszej połowie 2010 r.

Ostateczny przed europejską misją sprawdzian pod kryptonimem „Common Challenge-12” rozpocznie się 17 listopada na wędrzyńskim poligonie. Dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć różne scenariusze operacji. Będą musieli np. wysłać (tylko wirtualnie) żołnierzy grupy do fikcyjnego państwa, w którym panuje konflikt wewnętrzny. Ma się tam odbyć konferencja pokojowa, a europejskie siły wojskowe mają zapewnić jej bezpieczny przebieg.


Z kolei żołnierze z batalionowej grupy manewrowej dowodzonej przez ppłk. Rafała Miernika będą odpierać atak rebeliantów na bazę, strzelać z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz Rosomaków. Nowością będzie pokaz strzelania z haubic samobieżnych 152 mm Dana na wprost.

– Zarówno dyżur bojowy UE, jak i poprzedzające go szkolenie to zupełnie inne zadania niż te, które dotychczas wykonywali żołnierze. Część przygotowań ma bowiem charakter ściśle narodowy. Chodzi o to, że każde z państw szkoli swoich żołnierzy samodzielnie. Jest też część międzynarodowa ćwiczeń, ale ta dotyczy tylko kadry dowódczej. Dlatego jako dowódca grupy muszę wierzyć na słowo, że sojusznicy i ich pododdziały zostali dobrze przygotowani, bo nie mamy szans wspólnego przećwiczenia poszczególnych działań – mówi gen. Andrzejczak.

Generał podkreśla, że podczas ewentualnych działań grupy bardzo ważna jest umiejętność współpracy wojskowych z cywilnymi organizacjami rządowymi, pozarządowymi i międzynarodowymi. – Gdybyśmy musieli interweniować w jakiejś sytuacji kryzysowej, to raczej mniej koncentrowalibyśmy się na zrzucaniu bomb czy strzelaniu z Rosomaków, a bardziej na szerokiej współpracy, negocjacjach i pokojowym rozstrzyganiu konfliktów –  mówi gen. Andrzejczak. Jednak nie zawsze młodzi dowódcy plutonów czy kompanii mają dostateczne doświadczenie do takich działaniach.

Jeżeli międzynarodowe ćwiczenia certyfikujące „Common Challenge-12” dla sztabu i dowództwa zakończą się oceną pozytywną, gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak w grudniu pojedzie do Brukseli. Tam w Komitecie Wojskowym Unii Europejskiej (European Union Military  Committee) zamelduje gotowość Weimarskiej Grupy Bojowej do objęcia dyżuru.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojskowi medycy ratują i leczą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Będzie można zostać snajperem lądowym
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Animus Fortis, czyli mężny duch
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO