moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna misja Czernickiego

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” obejmie dowództwo w natowskiej grupie okrętów zwalczających miny – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Misja rozpocznie się już za dwa miesiące. Okręt przez rok będzie strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

W skład grupy okrętów najpewniej wejdą cztery albo pięć jednostek z państw NATO. ORP „Czernicki” będzie odpowiedzialny za dowodzenie i łączność. Na nim też ulokuje się międzynarodowy sztab, na którego czele stanie kmdr ppor. Piotr Sikora z 3 Flotylli Okrętów.

– Jednostki wspólnie wykonają wiele ćwiczeń. W każdej chwili mogą być jednak użyte do działań bojowych – wyjaśnia kmdr ppor. Wojciech Paprotny, dowódca „Czernickiego”. Do tych zadań należy np. oczyszczanie morza z niewybuchów. ORP „Czernicki” wykonywał już podobne działania w rejonie byłych republik bałtyckich. Podczas operacji w ramach grupy NATO załoga polskiego okrętu będzie się składała z 59 marynarzy oraz sztabu.

W ramach sił NATO działają dwie takie grupy. Jedna przeznaczona do zwalczania min, tzw. SNMCMG 1, działa na Morzu Północnym, Bałtyckim i Atlantyku. Druga operuje na Morzu Śródziemnym.

ORP „Czernicki” to okręt z niezwykłą historią. Jej początki sięgają czasów Układu Warszawskiego. Wówczas to Rosjanie złożyli w Stoczni Północnej w Gdańsku zamówienie na kilka tzw. stacji demagnetyzacyjnych. Ostatniej nigdy nie odebrali. Stoczniowcy zdążyli już wykonać kadłub, kiedy kontrahent wycofał się z zamówienia. Niedokończony okręt stał w stoczni kilka lat. W końcu został przekazany Marynarce Wojennej. Na jego bazie powstał okręt wsparcia logistycznego, który zaopatrywał inne jednostki w wodę i paliwo. W 2002 r. popłynął w rejon Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział w swojej pierwszej zagranicznej misji. – Działaliśmy nie tylko w Zatoce, ale też na rzece Kaa. Zaopatrywaliśmy siły patrolowe i straż graniczną. Amerykańskie jednostki logistyczne były zbyt duże, by pływać po rzece. Dlatego robił to nasz okręt – wspomina kmdr ppor. Paprotny. Okręt patrolował ujście Kaa oraz transportował komandosów. To z jego pokładu swoje akcje przeprowadzała Formoza i inne jednostki specjalne.

Cztery lata temu ORP „Czernicki” został przekształcony w okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej. – Naszym głównym orężem stały się nowoczesne systemy łączności – tłumaczy kmdr ppor. Paprotny. Jednostka działała na Morzu Śródziemnym w ramach operacji ,,Active Endeavour”. Była tam okrętem dowodzenia siłami przeciwminowymi NATO.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zalicza się do najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich okrętów. Jest też największą jednostką, jaka została wykonana w rodzimych stoczniach dla Marynarki Wojennej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353428100
Odp. dla gościa i T.O.nie tylko ruscy nie chcieli kadłuba ale nikt go nie chciał i w końcu przejęła go MW nie do końca wiedząc co z nim zrobić bo trzy razy był przebudowywany i tak właśnie marnuje się wielką kasę kupując,adoptując,przejmując "coś" bez planu i koncepcji.Niestety większość rzeczy i posunięć jest beznadziejna albo robiona pod publikę dlatego nie mogę być bierny.Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak zle? Pytam czy koncepcja tzw.rozwoju MW w/g Was jest dobra czy zła,czy produkowanie jednego okrętu na 15 lat jest dobre czy nie,czy 38mln kraj powinien mieć 100tyś armię czy większą,czy mając za sąsiadów kraje powiedzmy nie do końca grające fer można pozwolić na rozmontowanie OPL i myślenie że nic się nie stanie jest ok czy nie,kupować i przepłacać za nieloty,nie produkować czy nie kupować nowoczesnych czołgów i bwp-ów,czy wysyłanie najlepszych wojsk i sprzętu na nie nasze wojenki,finansowanie ich nie mając w zamian nic to dobrze czy zle itd.itp. " Inwestujemy" w miniaturową armię ok 10 mld $ rocznie i Mon nie potrafi jeszcze jej rozsądnie wydać i duża część wraca do budżetu państwa.Odpowiedzcie sobie i mnie na te pytania a potem rozważymy jaka jest moja wiedza i czy piszę głupoty pozdrawiam
04-DB-8D-20
~gość
1353418680
Szanowny GJ - to, czego jak piszesz, "ruscy nie chcieli", niewiele ma wspólnego z tym co dzisiaj reprezentuje CZERNICKI. Ruscy "nie chcieli" kadłuba - ciężko o kadłubie mówić w kategoriach zaawansowania technologicznego ;-). Sformułowanie to dotyczy sprzętu, który na okręcie został zainstalowany - całkiem niedawno zresztą. Zamiast dramatyzować - proponuję się doinformować, a swój zapał ukierunkować w działalność przynoszącą więcej pożytku, niż psioczenie na co tylko się da.
E3-C5-91-24
~T.O.
1353417060
Horrorem są wypowiedzi osób, które wiedze mają zerową - takich osób jak GJ. "Ruscy" nie przejęli jednostki bo nie byli w stanie za nią zapłacić. Miał to być ich któryś z kolei okręt demagnetyzacyjny. Biorąc pod uwagę, że zimna wojna się skończyła ich przegraną, zapewne również nie widzieli sensu w przejęciu tej jednostki. To tak w ramach sprostowania głupot pisanych przez GJ. Nad resztą nie ma sensu się pochylać.
C2-3E-3A-B8
~GJ
1353407940
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zalicza się do najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich okrętów-to jakiś horror,okręt którego nawet ruscy nie chcieli bo nie wiadomo czym miał być i w PMW też nie wiedzieli co z nim zrobić stał się najlepszym okrętem żenada,ale już niedługo pójdzie na żyletki bo Mon zakupi nowoczesne bezzałogowe kajaki i dalekosiężne proce wtedy takie okręty staną się również zbędne
04-DB-8D-20

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Wojna na detale
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO