moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejna misja Czernickiego

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” obejmie dowództwo w natowskiej grupie okrętów zwalczających miny – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Misja rozpocznie się już za dwa miesiące. Okręt przez rok będzie strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

W skład grupy okrętów najpewniej wejdą cztery albo pięć jednostek z państw NATO. ORP „Czernicki” będzie odpowiedzialny za dowodzenie i łączność. Na nim też ulokuje się międzynarodowy sztab, na którego czele stanie kmdr ppor. Piotr Sikora z 3 Flotylli Okrętów.

– Jednostki wspólnie wykonają wiele ćwiczeń. W każdej chwili mogą być jednak użyte do działań bojowych – wyjaśnia kmdr ppor. Wojciech Paprotny, dowódca „Czernickiego”. Do tych zadań należy np. oczyszczanie morza z niewybuchów. ORP „Czernicki” wykonywał już podobne działania w rejonie byłych republik bałtyckich. Podczas operacji w ramach grupy NATO załoga polskiego okrętu będzie się składała z 59 marynarzy oraz sztabu.

W ramach sił NATO działają dwie takie grupy. Jedna przeznaczona do zwalczania min, tzw. SNMCMG 1, działa na Morzu Północnym, Bałtyckim i Atlantyku. Druga operuje na Morzu Śródziemnym.

ORP „Czernicki” to okręt z niezwykłą historią. Jej początki sięgają czasów Układu Warszawskiego. Wówczas to Rosjanie złożyli w Stoczni Północnej w Gdańsku zamówienie na kilka tzw. stacji demagnetyzacyjnych. Ostatniej nigdy nie odebrali. Stoczniowcy zdążyli już wykonać kadłub, kiedy kontrahent wycofał się z zamówienia. Niedokończony okręt stał w stoczni kilka lat. W końcu został przekazany Marynarce Wojennej. Na jego bazie powstał okręt wsparcia logistycznego, który zaopatrywał inne jednostki w wodę i paliwo. W 2002 r. popłynął w rejon Zatoki Perskiej, gdzie wziął udział w swojej pierwszej zagranicznej misji. – Działaliśmy nie tylko w Zatoce, ale też na rzece Kaa. Zaopatrywaliśmy siły patrolowe i straż graniczną. Amerykańskie jednostki logistyczne były zbyt duże, by pływać po rzece. Dlatego robił to nasz okręt – wspomina kmdr ppor. Paprotny. Okręt patrolował ujście Kaa oraz transportował komandosów. To z jego pokładu swoje akcje przeprowadzała Formoza i inne jednostki specjalne.

Cztery lata temu ORP „Czernicki” został przekształcony w okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej. – Naszym głównym orężem stały się nowoczesne systemy łączności – tłumaczy kmdr ppor. Paprotny. Jednostka działała na Morzu Śródziemnym w ramach operacji ,,Active Endeavour”. Była tam okrętem dowodzenia siłami przeciwminowymi NATO.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zalicza się do najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich okrętów. Jest też największą jednostką, jaka została wykonana w rodzimych stoczniach dla Marynarki Wojennej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1353428100
Odp. dla gościa i T.O.nie tylko ruscy nie chcieli kadłuba ale nikt go nie chciał i w końcu przejęła go MW nie do końca wiedząc co z nim zrobić bo trzy razy był przebudowywany i tak właśnie marnuje się wielką kasę kupując,adoptując,przejmując "coś" bez planu i koncepcji.Niestety większość rzeczy i posunięć jest beznadziejna albo robiona pod publikę dlatego nie mogę być bierny.Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak zle? Pytam czy koncepcja tzw.rozwoju MW w/g Was jest dobra czy zła,czy produkowanie jednego okrętu na 15 lat jest dobre czy nie,czy 38mln kraj powinien mieć 100tyś armię czy większą,czy mając za sąsiadów kraje powiedzmy nie do końca grające fer można pozwolić na rozmontowanie OPL i myślenie że nic się nie stanie jest ok czy nie,kupować i przepłacać za nieloty,nie produkować czy nie kupować nowoczesnych czołgów i bwp-ów,czy wysyłanie najlepszych wojsk i sprzętu na nie nasze wojenki,finansowanie ich nie mając w zamian nic to dobrze czy zle itd.itp. " Inwestujemy" w miniaturową armię ok 10 mld $ rocznie i Mon nie potrafi jeszcze jej rozsądnie wydać i duża część wraca do budżetu państwa.Odpowiedzcie sobie i mnie na te pytania a potem rozważymy jaka jest moja wiedza i czy piszę głupoty pozdrawiam
04-DB-8D-20
~gość
1353418680
Szanowny GJ - to, czego jak piszesz, "ruscy nie chcieli", niewiele ma wspólnego z tym co dzisiaj reprezentuje CZERNICKI. Ruscy "nie chcieli" kadłuba - ciężko o kadłubie mówić w kategoriach zaawansowania technologicznego ;-). Sformułowanie to dotyczy sprzętu, który na okręcie został zainstalowany - całkiem niedawno zresztą. Zamiast dramatyzować - proponuję się doinformować, a swój zapał ukierunkować w działalność przynoszącą więcej pożytku, niż psioczenie na co tylko się da.
E3-C5-91-24
~T.O.
1353417060
Horrorem są wypowiedzi osób, które wiedze mają zerową - takich osób jak GJ. "Ruscy" nie przejęli jednostki bo nie byli w stanie za nią zapłacić. Miał to być ich któryś z kolei okręt demagnetyzacyjny. Biorąc pod uwagę, że zimna wojna się skończyła ich przegraną, zapewne również nie widzieli sensu w przejęciu tej jednostki. To tak w ramach sprostowania głupot pisanych przez GJ. Nad resztą nie ma sensu się pochylać.
C2-3E-3A-B8
~GJ
1353407940
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” zalicza się do najbardziej zaawansowanych technologicznie polskich okrętów-to jakiś horror,okręt którego nawet ruscy nie chcieli bo nie wiadomo czym miał być i w PMW też nie wiedzieli co z nim zrobić stał się najlepszym okrętem żenada,ale już niedługo pójdzie na żyletki bo Mon zakupi nowoczesne bezzałogowe kajaki i dalekosiężne proce wtedy takie okręty staną się również zbędne
04-DB-8D-20

Loty M-346 wstrzymane
 
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Szef MON-u o planach obrony kraju
Uwolnić zakładników
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
PKW Orlik gotowy na misję
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne Kraby dla wojska
Zimowy test dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ekspresowa pomoc
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Debiutancka misja Hugina
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Prosto do szturmu
Unijna pomoc dla Ukrainy
Futsal na zakończenie rywalizacji
32 krążki pływaków-żołnierzy
Misja: obronić Finlandię
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wszystkie Pilice w wojsku
Abramsy jadą na ukraiński front
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
AW101 już w Darłowie
Realia, a nie teoria
Laserowa rewolucja
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Saperzy na wschodzie Polski
Podchorążowie świętują
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Orka po koreańsku
PKW Orlik już w Estonii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wiara bez wiedzy
Terytorials na etacie
Spoczęli w ojczyźnie
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Co może Hugin
Kolejne zakupy dla wojska
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Polsko-koreańskie rozmowy
Fiński debiut w Sojuszu
Porozumienie Sikorski-Stalin
Sokół czuwa w Tatrach
Certyfikacja Eurokorpusu
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Out of the Shadow
PGZ rośnie w siłę
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polski dzień strzelania w Rumunii
Zielony talizman Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO