moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tak” dla operacji wojskowej w Mali?

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon chce, by Rada Bezpieczeństwa zgodziła się na interwencję wojskową przeciwko islamskim ekstremistom kontrolującym północne Mali. Operację, wspartą przez siły Unii Europejskiej, miałaby przeprowadzić Unia Afrykańska we współpracy z miejscową armią. Misja mogłaby się rozpocząć we wrześniu 2013 roku.

 W środę Rada Bezpieczeństwa poznała, przygotowany przez sekretarza generalnego ONZ, raport na temat sytuacji w Mali. W dokumencie tym Ban Ki-moon zarekomendował członkom Rady, by wsparli przeprowadzenie w tym kraju misji wojskowej. Sytuacja w Mali skomplikowała się, gdy na początku 2012 roku domagający się niepodległości Tuaregowie dokonali przewrotu i pokonali rządowe wojska. Jednak później kontrolę nad regionem przejęły ugrupowania islamistów powiązanych z al-Kaidą.

– Istnieje ryzyko, że północne Mali stanie się schronieniem dla terrorystów i zorganizowanych siatek przestępczych – ostrzega Ban Ki-moon w raporcie. Podkreśla jednocześnie: – Jestem w pełni świadomy, że jeśli interwencja wojskowa na północy nie zostanie dobrze przygotowana, może pogorszyć już i tak bardzo delikatną sytuację humanitarną i wywołać poważne naruszenia praw człowieka.

Zbrojną interwencję miałaby przeprowadzić Unia Afrykańska (należą do niej wszystkie, prócz Maroka, państwa afrykańskie). Plan inwazji na Mali przygotowały kraje zachodniej Afryki. Może się ona jednak zacząć dopiero wtedy, gdy zaakceptuje go Rada Bezpieczeństwa ONZ. Plan przewiduje, że w interwencji weźmie udział 5,5 tys. żołnierzy. Większość wojskowych wystawią państwa należące do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. – Przewidujemy wysłanie 3300 żołnierzy – zapowiedział prezydent Sierra Leone Alassane Ouattara, przewodniczący Wspólnoty.

Większość oddziałów zachodnioafrykańskich pochodzić będzie z Nigru i Nigerii – oba kraje mają wystawić po 600 – 700 żołnierzy. Burkina Faso zadeklarowała wysłanie ok. 150 żołnierzy. Misję wesprą też wojskowi z Senegalu, Ghany i Togo.


Swoich żołnierzy na misję do Mali wyślą również państwa z Afryki Południowej. W sumie mają one wystawić około 2 tys. wojskowych. Najprawdopodobniej będą to oddziały z Czadu, którego armia ma doświadczenie w walkach na pustyni oraz z RPA. Kraj ten ma najnowocześniejsze siły zbrojne wśród państw leżących na południe od Sahary. Dysponuje m.in. samolotami wielozadaniowymi Gripen.

Z afrykańskimi siłami ma współdziałać 5 tys. żołnierzy malijskiej armii. Jednak malijskie oddziały trzeba wcześniej przeszkolić i doposażyć. Ich treningiem najprawdopodobniej zajmie się od 200 do 400 instruktorów wysłanych przez Unię Europejską. Według źródeł wojskowych w Paryżu, szkoleniowcami byliby żołnierze wojsk specjalnych z Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Polski (jednak strona polska jeszcze nie zdecydowała się na włączenie do malijskiej misji). Decyzja w sprawie utworzenia unijnej misji szkoleniowej ma zostać podjęta w grudniu. Jednak wstępne zielone światło w tej sprawie dali w poniedziałek ministrowie obrony UE.

Eksperci oceniają, że na przygotowanie do walki miejscowych oddziałów potrzeba będzie sześciu miesięcy. Specjalny wysłannik UE do regionu Sahelu, Romano Prodi stwierdził, że biorąc pod uwagę zbliżająca się porę deszczową, działania przeciwko islamistom rozpoczną się najwcześniej we wrześniu 2013 roku.

Operacja ma kosztować 300-500 mln dolarów. Jej uczestnicy nie mogą liczyć jednak na wsparcie finansowe od ONZ.


Źródło: AFP, africadaily.net, ahram, AP, news24.com, PAP, Reuters

 

wr

autor zdjęć: Sylwester Właszczyk

dodaj komentarz

komentarze

~L
1354621800
Polska nie powinna się mieszać w post-kolonialne interesy Włoch, Francji i Hiszpanii. To nie nasza sprawa, a straszenie terrorystami to tylko pretekst dla tych Państw do interwencji.
27-17-A4-0D

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Priorytety dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza morski „Dragon”
Przerwany lot „Orlika”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pamiętamy o Niezłomnych
Lista trupich główek
Palmiry – miejsce kaźni
Sztandar dla Dowództwa WOT
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO