moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO wesprze Turcję

Na granicy turecko-syryjskiej zostaną rozmieszczone zestawy przeciwrakietowe Patriot. Taką decyzję podjęli szefowie dyplomacji państw Sojuszu. Prosiła o to Turcja, która obawia się, że prezydent Syrii, by stłumić trwający wewnątrz swojego kraju konflikt może użyć rakiet i zaatakować opanowane przez powstańców miejscowości przygraniczne.


Decyzja o rozmieszczeniu Patriotów zapadła na szczycie w Brukseli. Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślają, że to posunięcie defensywne. Obawiają się, że rząd prezydenta Baszar el-Assada, któremu nie udaje się stłumić wewnętrznego powstania, może uciec się do ostatecznych metod.

Międzynarodowi eksperci wybrali co najmniej trzy miejsca stacjonowania Patriotów w pobliżu granicy turecko-syryjskiej. Zestawy przeciwrakietowe trafią do prowincji Diyarbakır, Gaziantep i Malatya – podaje serwis CNN-Turk. Z kolei turecka telewizja NTV informuje, że Niemcy uzgodniły już z rządem w Ankarze przysłanie dwóch baterii. Jedną dostarczy również Holandia. Możliwe również, ze Patrioty przyślą także Amerykanie.

Jednak Niemcy i Holandia będą mogły wysłać do Turcji ludzi i sprzęt dopiero, gdy wyrażą na to zgodę ich parlamenty, a to może wydłużyć czas rozmieszczania Patriotów.

Niewykluczone, że NATO wesprze Turków także w inny sposób. Chodzi o  skierowanie do ich kraju należących do Sojuszu samolotów wczesnego ostrzegania E-3 AWACS. W tym przypadku decyzje mogą zapaść szybko. Anonimowy dyplomata w Brukseli twierdzi, że Naczelny Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie admirał James Stavridis może wydać taki rozkaz nie czekając na ministerialną akceptację.

Politycy zachodni ostrzegają reżim w Damaszku, by nie próbował używać broni chemicznej przeciwko ludności. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że gdyby do tego doszło, wywołałoby to natychmiastową reakcję społeczności międzynarodowej. Przedstawiciele władz syryjskich zapewniają jednak, że nigdy nie użyliby broni chemicznej, nawet „jeśli taką broń by mieli”. Damaszek nie przyznaje się bowiem do posiadania bojowych środków trujących. Ale według zachodnich wywiadów, syryjskie wojska mają około 1000 ton m.in. gazu musztardowego, VX i sarinu. W ich arsenale są wypełnione nimi bomby lotnicze, głowice bojowe rakiet i pociski artyleryjskie.

Obawy, że reżim w Damaszku może użyć broni masowego rażenia wynikają z rozwoju sytuacji w tym kraju. Syryjskie wojska zaczynają przegrywać konfrontację z powstańcami. Partyzanci poinformowali, że zablokowali bazę w okolicach Aleppo, w której jest 450 żołnierzy rządowych. Oblężonym odcięli dopływ wody. Jeden z bojowników twierdzi, że bazę mogliby łatwo zdobyć, ale chcą dać szansę żołnierzom reżimu, by przeszli na ich stronę. Niektóre media podają, że już ćwierć tysiąca ze stacjonujących w bazie żołnierzy uciekło i wielu z nich przystąpiło do powstańców.

Partyzanci coraz skuteczniej zwalczają też samoloty i śmigłowce. Według zachodnich i bliskowschodnich wywiadów zdobyli co najmniej 40 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Kilka dni temu sparaliżowali funkcjonowanie międzynarodowego portu lotniczego w stolicy kraju. Ze względów bezpieczeństwa zagraniczne linie lotnicze od 29 listopada wstrzymały loty do Damaszku.

O pogarszającej się sytuacji w Syrii świadczą decyzje Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych o ograniczeniu swojej aktywności w tym kraju. Z Syrii wyjechał też kolejny członek władz, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Dżihad Makdisi.

Źródła: BBC News, CNN, RIA-Novosti, Reuters, washingtonpost.com

wr

autor zdjęć: www.defensie.nl

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pierwszy skok
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tajna misja polskiej agentki
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO