moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwóch Polaków w półfinałach mistrzostw spadochroniarzy

St. plut. Rafał Zgierski i mł. chor. Maciej Lamentowicz awansowali do dziewiątej kolejki rozgrywanego w Dubaju czempionatu w skokach spadochronowych. Niestety, mają niewielkie szanse, by włączyć się do walki o medale. Mistrzostwa kończą się w niedzielę.

Trójka spochroniarzy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu, dla których czempionat w skokach na celność lądowani zakończył się na ósmej kolejce. Od lewej: chor. Piotr Augustyniak, chor. Piotr Błażewicz i st. szer. Tomasz Rapita. Fot. Anna Kuzawińska Rüegg.

W skokach na celność lądowania seniorzy oddali już po osiem skoków, a seniorki po siedem. Z Polaków do dziewiątej rundy zakwalifikowali się jedynie st. plut. Rafał Zgierski i mł. chor. Maciej Lamentowicz. Zgierski, który na co dzień służy w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, sklasyfikowany jest z sześcioma innymi zawodnikami na 12. pozycji z wynikiem 8 cm.
Prowadzi Słoweniec Domen Vodisek. Lider oddał siedem bezbłędnych skoków, a w jednym – w siódmej rundzie – miał wynik 2 cm. Drugie miejsce – z 4 cm – zajmuje Włoch Giuseppe Tresoldi. Na kolejnych pozycjach jest czterech zawodników z wynikiem 5 cm: Szwajcar Georg Toth, Słoweniec Borut Erjavec, Białorusin Oleg Fomin i Chińczyk Bin Ge. Natomiast Lamentowicz z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu jest sklasyfikowany na 35. pozycji. Jego wynik 12 cm. Pozostali Polacy (wszyscy z OSWRiS SP w Poznaniu) zajmują miejsca: 71. chor. Piotr Augustyniak (11 cm), 89. chor. Piotr Błażewicz (21 cm) i 118. st. szer. Tomasz Rapita (29 cm). W klasyfikacji drużynowej Polacy z wynikiem 47 cm uplasowali się na 13. pozycji. Najlepiej skakali Słoweńcy (25 cm), Rosjanie (26 cm) oraz Węgrzy i Chińczycy (po 27 cm).

Wśród pań po siedmiu skokach na górze klasyfikacji – z 5 cm – znajdują się Chinka Jufeng He i Słowenka Maja Sajovic. Najwyżej z Polek – na 21. miejscu – sklasyfikowane są kpt. Monika Sadowy-Naumienia z OSWRiS SP w Poznaniu i Irena Paczek-Krawczak z Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. Od liderki mają gorszy rezultat o 7 cm. 24. miejsce – z wynikiem 13 cm – zajmuje Ewa Wesołowska z „Wawelu”, 35. – st. szer. pchor. Agnieszka Wiesner z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (19 cm), a 38. Bogna Bielecka z „Wawelu” (21 cm). W klasyfikacji drużynowej skoków na celność po siedmiu kolejkach nasze panie z wynikiem 38 cm zajmują czwarte miejsce. Na prowadzeniu – z 22 cm – są Rosjanki. O 1 cm gorszy od nich bilans mają Chinki, a o 6 cm Białorusinki.

W Dubaju zakończyła się już rywalizacja w skokach na akrobację. Wśród seniorów triumfował Francuz Philippe Valois z wynikiem 30,21 s. Dwa kolejne miejsca zajęli Czesi. Srebrny medal wywalczył Jiri Gecnuk (33,37 s), a brązowy Libor Jirousek (33,75). Najlepiej z Polaków spisał się w tej konkurencji st. plut. Rafał Zgierski – zajął 39. miejsce. W rywalizacji pań triumfowała Rosjanka Jelena Laktionowa (35,15 s). Drugie miejsce wywalczyła jej koleżanka z reprezentacji Swietłana Klenina (36,68), a trzecie Chinka Yan Cao (37,74). Najwyżej z Polek sklasyfikowano Bognę Bielecką i kpt. Monikę Sadowy-Naumienię. Zawodniczka WKS „Wawel” Kraków uplasowała się na 20. pozycji, a reprezentantka OSWRiS SP w Poznaniu na 22.

W rywalizacji juniorów po siedmiu kolejkach skoków st. szer. Rafał Filus zajmuje dziesiąte miejsce (15 cm), a st. szer. Piotr Kut 22. (29 cm). Obaj są zawodnikami poznańskiego OSWRiS SP. Filus do piątej kolejki zajmował wysoką pozycję w klasyfikacji. Niestety, miał fatalny szósty skok, w którym trafił piętą 10 cm od centra. W klasyfikacji, z 3 cm, przewodzą: Czech Bonifac Hajek, Niemiec Elischa Weber i Chińczyk Kaiyuan Zhang.

Na krytym stoku w Dubaju. Fot. Anna Kuzawińska Rüegg.

W ramach mistrzostw odbyły się pokazowe zawody w para-ski. Ta dyscyplina składa się z dwóch konkurencji – skoków spadochronowych na celność lądowania i narciarskiego slalomu giganta. O zwycięstwie decyduje łączny wynik. W rywalizacji pań udział wzięło 13 zawodniczek, w tym pięć Polek. Trzy pierwsze miejsca zajęły Austriaczki. Triumfowała Magdalena Schwertl, druga była Marina Kücher, a trzecia Karin Adelbrecht. Piąte miejsce zajęła pochodząca z Nowego Targu kpt. Monika Sadowy-Naumienia. Po zawodach najlepsza z Polek żałowała, że nie miała swoich nart jak Austriaczki. Z konieczności musiała skorzystać z „desek” z wypożyczalni.

szus

autor zdjęć: Anna Kuzawińska Rüegg

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Mocny sygnał od NATO
Śnieg może być groźną bronią
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojna o porządek świata
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ślubowanie kadetów OPW
Rusza kwalifikacja wojskowa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W rezerwie pasywnej będą oceny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowoczesna łączność dla armii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO