moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwóch Polaków w półfinałach mistrzostw spadochroniarzy

St. plut. Rafał Zgierski i mł. chor. Maciej Lamentowicz awansowali do dziewiątej kolejki rozgrywanego w Dubaju czempionatu w skokach spadochronowych. Niestety, mają niewielkie szanse, by włączyć się do walki o medale. Mistrzostwa kończą się w niedzielę.

Trójka spochroniarzy z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu, dla których czempionat w skokach na celność lądowani zakończył się na ósmej kolejce. Od lewej: chor. Piotr Augustyniak, chor. Piotr Błażewicz i st. szer. Tomasz Rapita. Fot. Anna Kuzawińska Rüegg.

W skokach na celność lądowania seniorzy oddali już po osiem skoków, a seniorki po siedem. Z Polaków do dziewiątej rundy zakwalifikowali się jedynie st. plut. Rafał Zgierski i mł. chor. Maciej Lamentowicz. Zgierski, który na co dzień służy w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, sklasyfikowany jest z sześcioma innymi zawodnikami na 12. pozycji z wynikiem 8 cm.
Prowadzi Słoweniec Domen Vodisek. Lider oddał siedem bezbłędnych skoków, a w jednym – w siódmej rundzie – miał wynik 2 cm. Drugie miejsce – z 4 cm – zajmuje Włoch Giuseppe Tresoldi. Na kolejnych pozycjach jest czterech zawodników z wynikiem 5 cm: Szwajcar Georg Toth, Słoweniec Borut Erjavec, Białorusin Oleg Fomin i Chińczyk Bin Ge. Natomiast Lamentowicz z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu jest sklasyfikowany na 35. pozycji. Jego wynik 12 cm. Pozostali Polacy (wszyscy z OSWRiS SP w Poznaniu) zajmują miejsca: 71. chor. Piotr Augustyniak (11 cm), 89. chor. Piotr Błażewicz (21 cm) i 118. st. szer. Tomasz Rapita (29 cm). W klasyfikacji drużynowej Polacy z wynikiem 47 cm uplasowali się na 13. pozycji. Najlepiej skakali Słoweńcy (25 cm), Rosjanie (26 cm) oraz Węgrzy i Chińczycy (po 27 cm).

Wśród pań po siedmiu skokach na górze klasyfikacji – z 5 cm – znajdują się Chinka Jufeng He i Słowenka Maja Sajovic. Najwyżej z Polek – na 21. miejscu – sklasyfikowane są kpt. Monika Sadowy-Naumienia z OSWRiS SP w Poznaniu i Irena Paczek-Krawczak z Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. Od liderki mają gorszy rezultat o 7 cm. 24. miejsce – z wynikiem 13 cm – zajmuje Ewa Wesołowska z „Wawelu”, 35. – st. szer. pchor. Agnieszka Wiesner z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (19 cm), a 38. Bogna Bielecka z „Wawelu” (21 cm). W klasyfikacji drużynowej skoków na celność po siedmiu kolejkach nasze panie z wynikiem 38 cm zajmują czwarte miejsce. Na prowadzeniu – z 22 cm – są Rosjanki. O 1 cm gorszy od nich bilans mają Chinki, a o 6 cm Białorusinki.

W Dubaju zakończyła się już rywalizacja w skokach na akrobację. Wśród seniorów triumfował Francuz Philippe Valois z wynikiem 30,21 s. Dwa kolejne miejsca zajęli Czesi. Srebrny medal wywalczył Jiri Gecnuk (33,37 s), a brązowy Libor Jirousek (33,75). Najlepiej z Polaków spisał się w tej konkurencji st. plut. Rafał Zgierski – zajął 39. miejsce. W rywalizacji pań triumfowała Rosjanka Jelena Laktionowa (35,15 s). Drugie miejsce wywalczyła jej koleżanka z reprezentacji Swietłana Klenina (36,68), a trzecie Chinka Yan Cao (37,74). Najwyżej z Polek sklasyfikowano Bognę Bielecką i kpt. Monikę Sadowy-Naumienię. Zawodniczka WKS „Wawel” Kraków uplasowała się na 20. pozycji, a reprezentantka OSWRiS SP w Poznaniu na 22.

W rywalizacji juniorów po siedmiu kolejkach skoków st. szer. Rafał Filus zajmuje dziesiąte miejsce (15 cm), a st. szer. Piotr Kut 22. (29 cm). Obaj są zawodnikami poznańskiego OSWRiS SP. Filus do piątej kolejki zajmował wysoką pozycję w klasyfikacji. Niestety, miał fatalny szósty skok, w którym trafił piętą 10 cm od centra. W klasyfikacji, z 3 cm, przewodzą: Czech Bonifac Hajek, Niemiec Elischa Weber i Chińczyk Kaiyuan Zhang.

Na krytym stoku w Dubaju. Fot. Anna Kuzawińska Rüegg.

W ramach mistrzostw odbyły się pokazowe zawody w para-ski. Ta dyscyplina składa się z dwóch konkurencji – skoków spadochronowych na celność lądowania i narciarskiego slalomu giganta. O zwycięstwie decyduje łączny wynik. W rywalizacji pań udział wzięło 13 zawodniczek, w tym pięć Polek. Trzy pierwsze miejsca zajęły Austriaczki. Triumfowała Magdalena Schwertl, druga była Marina Kücher, a trzecia Karin Adelbrecht. Piąte miejsce zajęła pochodząca z Nowego Targu kpt. Monika Sadowy-Naumienia. Po zawodach najlepsza z Polek żałowała, że nie miała swoich nart jak Austriaczki. Z konieczności musiała skorzystać z „desek” z wypożyczalni.

szus

autor zdjęć: Anna Kuzawińska Rüegg

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Ratownicy na medal
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Koszykarskie święto w Łodzi
Trzy miecze pokoju
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Terroryści na lotnisku
Zaprojektuj mural o powstaniu
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Spadochroniarze w operacji TALO
NATO on Northern Track
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Jak rozbito więzienie w Końskich
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Gortat Team vs drużyna NATO
Latający radar
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
AWACS-y dostarczone
„Osiodłać krowę”
Policjanci szkolą wojsko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
AW149 wkrótce „made in Poland”
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Dzień, który zmienił bieg wojny
Docenić „misjonarzy”
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Pokazali swoją siłę
„Umieram jak Polak”
Plan na szczyt
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Czarownice” nad Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Equipment Tailored to the Needs
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Przesmyk w grze
Podróż w ciemność
Sztandar dla cyberwojsk
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Baltops” – moc na Bałtyku
Więcej niż szkolenie TCCC
Kremlowska wirtualna korekta
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO