moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medalowy rok kapral Sylwii Bogackiej

Najpierw przeprowadzka z warszawskiej Cytadeli, a potem zmiany organizacyjne – to były pracowite miesiące dla działaczy Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu. Na szczęście, nie zaszkodziło to zawodnikom. Najwięcej radości dały występy kpr. Sylwii Bogackiej, srebrnej medalistki igrzysk w Londynie.

Kpr. Sylwia Bogacka

Po dziesięciu latach działania w warszawskiej Cytadeli Grupa Sportowa Wojsk Lądowych, kierowana od samego początku przez mjr. Jerzego Świnogę, w maju przeprowadziła się do Zegrza. Nowe miejsce okazało się szczęśliwe. Passę sukcesów rozpoczęła w czerwcu szablistka st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski. We włoskim Legnano wywalczyła na mistrzostwach Starego Kontynentu brązowy krążek. Kolejne medale na międzynarodowych arenach zdobywała dla zegrzyńskiej GS WL, a od września Wojskowego Zespołu Sportowego, już tylko Sylwia Bogacka.

Dobry rok strzelczyni rozpoczęła w pierwszym finale Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie. Sylwia Bogacka w konkurencji karabinku pneumatycznego stoczyła z Chinkami pasjonujący pojedynek o medal. Zdobyła srebrny krążek i niewiele brakowało, aby poszła śladem Renaty Mauer-Różańskiej, która przed 16 laty wywalczyła w tej samej konkurencji złoty medal, a w drugim finale brązowy. Zawodniczce z Zegrza w karabinie sportowym 3x20 strzałów z trzech postaw do miejsca na podium zabrakło jedynie 1,1 pkt. Zajęła czwarte miejsce, ale i tak podbiła serca kibiców. Karabin sportowy 3x20 strzałów z trzech postaw – to jej ulubiona konkurencja. Bogacka potwierdziła to w finale Pucharu Świata w Bangkoku, gdzie zdobyła srebrny medal, a potem na wojskowym czempionacie w chińskim Guangzhou. Najpierw w Chinach „wystrzelała” z koleżankami srebrny medal w konkursie drużynowym, a potem w indywidualnym w swojej ulubionej konkurencji zdobyła brąz. Kolekcję medalową w Guangzhou kpr. Bogacka uzupełniła o złoty krążek, który „wystrzelała” z koleżankami w karabinie sportowym w konkurencji 60 strzałów z postawy leżącej.

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski, z lewej, podczas walki o złoty medal na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro.

– Jest medal olimpijski Sylwii i brązowy z mistrzostw Starego Kontynentu Oli. Ten rok nie był bogaty w sportowe sukcesy reprezentantów Polski, a my mamy dwa medale. Jest więc się z czego cieszyć – mówi mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego WZS. – Może nie było wysypu medali, ale uważam, że ten rok jest dobry dla zespołu – podkreśla major. Mógł być jeszcze lepszy, gdyby w Londynie zawodu nie sprawili szermierze. – Z tego powodu doszło do dużych zmian w Polskim Związku Szermierczym. Z nowym prezesem bardzo dobrze układa się nam współpraca i mam nadzieję, że będzie to owocować dobrymi wynikami szermierzy, których mamy w wojskowych zespołach – dodaje szef WZS z Zegrza.

Mjr Świnoga liczy również na lepszą współpracę z pięciobojową centralą, która ostatnio doceniła wkład wojskowego pięcioboju nowoczesnego w rozwój tej dyscypliny w Polsce. –
Przyjąłem propozycję prowadzenia do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro kadry męskiej – mówi major. – Planuję organizować wspólne zgrupowania pięcioboistów i szermierzy. Tego wcześniej nie było, a wspólne treningi powinny moim zdaniem przynieść korzyści przedstawicielom obu dyscyplin – przyznaje nowy trener kadry.

Przeprowadzka z Cytadeli do Zegrza da zespołowi szansę na rozbudowę bazy. – Brakuje nam obiektów sportowych. Za dwa lata wybudowana zostanie pływalnia i hala widowiskowa. Teraz skoncentrowaliśmy się na powoływaniu do zespołu nowych zawodników. Ten najtrudniejszy etap w naszej pracy mamy już prawie za sobą – twierdzi mjr Świnoga. – Po jego zakończeniu skupimy się na szkoleniu zawodników i budowie nowo powołanej u nas sekcji pięcioboju wojskowego. Na razie trener Jacek Fafiński, poza Januszem Putem, szkoli nowo powołanego do zespołu Michała Kacera. Niedługo trafi pod jego skrzydła lekkoatletka Katarzyna Florek i pięcioboiści nowocześni, którzy sprawdzać się będą w nowej dyscyplinie sportu – dodaje szef zegrzyńskiego WZS.

Sekcja pięcioboju wojskowego powstała w Zegrzu w miejsce rozwiązanej sekcji kolarskiej. W innych sekcjach doszło do wymiany zawodników. Z WZS odeszli pięcioboiści nowocześni, którzy w zeszłym roku reprezentowali Wojsko Polskie na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro: st. szer. Marcin Horbacz i st. szer. Tomasz Chmielewski. Zastąpią ich: Maciej Baranowski, Michał Gralewski i Jarosław Świderski. Do sekcji szermierczej przybył ostatnio Seweryn Brzozowski, a dojdą jeszcze Blanka Błach i Mateusz Nycz. Strzelców wzmocni szer. Paula Wrońska, złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou. W Chinach młoda zawodniczka z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu „wystrzelała” miejsce na podium z koleżankami z drużyny: kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Ponadto w tym sezonie wywalczyła dwa medale na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu – złoty indywidualnie i brązowy w drużynie.

Z nowymi zawodnikami mjr Świnoga wiąże spore nadzieje. – Paula Wrońska przebojem wdarła się do reprezentacji narodowej i Wojska Polskiego. W debiucie na wojskowym czempionacie zdobyła dwa medale. Seweryn Brzozowski już mocno zaczyna „rozrabiać” w krajowej czołówce szpadzistów. Mateusz Nycz również jest świetnie zapowiadającym się szpadzistą. Ci młodzi zawodnicy będą walczyć o miejsce w drużynie z doświadczonymi Robertem Andrzejukiem, Radkiem Zawrotniakiem i Krzysztofem Mikołajczakiem – mówi szef zegrzyńskiego WZS. – W pięcioboju nowoczesnym mamy młodych, zdolnych chłopców. Świetnie biegają i pływają. Trenerski nos mi podpowiada, że z tej grupy wyrośnie światowej klasy zawodnik – dodaje nowy trener kadry narodowej męskiego pentatlonu.

Czytelnicy „Przeglądu Sportowego” już po raz 78. wybiorą najlepszych sportowców Polski. Listę nominowanych (ułożoną alfabetyczne) otwiera Sylwia Bogacka. Nic więc dziwnego, że srebrną medalistkę z Londynu szef zegrzyńskiego WZS zgłosił też do naszego Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego. Oprócz kapral Bogackiej mjr Świnoga zaproponował dwie zawodniczki: st. szer. Aleksandrę Sochę-Szelagowski i szer. Paulę Wrońską. Tę drugą zgłosił do wyróżnienia tytułem Nadzieja Sportu Wojskowego.

******

Podsumowanie roku w sporcie wojskowym na portalu polska-zbrojna.pl:

W Bydgoszczy mają najlepszych juniorów

Specjaliści od pięcioboju morskiego

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Dagil, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO