moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowy rok pełnoletniej „Mety”

Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec 2 stycznia skończy 18 lat. Dzień wcześniej zawodnicy powitają nowy rok na sportowo. Wystartują w organizowanym przez lubliniecki klub XI Biegu Noworocznym. Mijający rok był dla klubu wyjątkowy – zawodnicy zdobyli rekordową liczbę trofeów.

 Na trasie IX Maratonu Komandosa, od prawej: Brytyjczycy Stanley Simon i Simon Streek - strażnicy z więzienia Brixton w Londynie i Karolina Miłosz, strażnik miejska z Warszawy.

Podstawowym wyznacznikiem osiągniętego przez sportowca poziomu są klasy sportowe. Najwyższą jest mistrzowska międzynarodowa, a następne w hierarchii są mistrzowska i I. W lekkiej atletyce są również klasy: II, III, IV i V. Posiadanie najwyższych klas upoważnia do startu w najważniejszych imprezach. Sportowcy starają się wypełnić normy na klasy sportowe również dlatego, że w wielu klubach i miastach jest to główny wyznacznik brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości stypendiów lub nagród finansowych. W WKB „Meta” zawodnicy są nagradzani za zdobyte klasy od trzech lat, a od nowego roku będą również otrzymywali pieniądze za wywalczenie miejsc w czołowej dwudziestce na mistrzostwach Polski.

Sportowcy lublinieckiego klubu za rezultaty osiągnięte w tym roku wypełnili normy na dwie klasy mistrzowskie, cztery pierwsze, jedną drugą i dziewięć trzecich. – Szkoda, że Marcinowi Błazińskiemu niewiele zabrakło do klasy mistrzowskiej międzynarodowej w półmaratonie i maratonie. Ale zdobył mistrzowską krajową i to już jest coś – mówi wiceprezes WKB „Meta” st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński. – Możemy się też pochwalić jeszcze czternastoma niższymi klasami sportowymi. Tak dużo wcześniej nasi zawodnicy nie zdobywali. Mieliśmy też wysyp rekordów klubu. W tym roku ustanowiono ich aż 26 – dodaje wiceprezes.

W mistrzostwach kraju reprezentantom „Mety” udało się wywalczyć jeden medal. Wicemistrzem w półmaratonie został Marcin Błaziński. – Miejsca tuż za podium zajęli Karolina Pilarska i Daniel Dulski w czempionacie w biegach górskich oraz Błaziński w biegu na dystansie 10 km. Ewa Kasierska była piąta w mistrzostwach w biegu 24-godzinnym. Ponadto Pilarska ukończyła na ósmym miejscu czempionat w półmaratonie i na dziewiątym w biegu na 10 km – wylicza chorąży Rosiński. – Pilarska zdobyła też tytuł mistrzyni Śląska w biegu na 1500 m i wicemistrzostwo w biegach przełajowych. Z osiągnięć w innych imprezach niż mistrzowskie warto odnotować przede wszystkim trzecią lokatę Błazińskiego w Maratonie Warszawskim – dodaje wiceprezes.

– W tym roku, po raz pierwszy w 18-letniej historii klubu, nasz zawodnik brał udział w zawodach w Japonii, Rumunii i na Litwie. W 2012 roku nasi biegacze zaliczyli 49 osobostartów w imprezach zagranicznych. W kraju było ich ponad półtora tysiąca – mówi Rosiński. – Ogółem na zawodach nasi zawodnicy przebiegli blisko 20 tysięcy kilometrów. Najwięcej, bo ponad 2300, pokonała Ewa Kasierska. W tym roku nasza rekordzistka przebiegła aż 42 maratony. W sumie nasi zawodnicy 52 razy stawali na najwyższym stopniu podium, 59 razy byli drudzy i 45 razy zajmowali trzecie miejsca – wylicza chorąży i chwali Mikołaja Wróblewskiego, który chodzi do szóstej klasy szkoły podstawowej i wygrywa wszystkie zawody, w jakich startuje.

2012 rok był również dla „Mety” rekordowym pod względem frekwencji na organizowanych przez klub zawodach. Lubliniecki WKB zorganizował 24 imprezy. Wzięło w nich udział 3387 osób. – To o ponad półtora tysiąca więcej niż przed rokiem. Gościliśmy 51 zawodników z jedenastu krajów, w tym po raz pierwszy biegacza z Turcji – informuje wiceprezes. Frekwencja byłaby jeszcze wyższa, gdyby ze względów organizacyjnych klub nie był zmuszony do wprowadzania limitów uczestnictwa w niektórych z imprez. Najbardziej popularne są te, które zaliczane są do tak zwanego Lublinieckiego Szlema Biegowego, czyli Bieg Katorżnika, Bieg o Nóż Komandosa i Maraton Komandosa.

Dziewiąta edycja Biegu Katorżnika odbędzie się dopiero 17 sierpnia, a już 15 stycznia na stronie internetowej klubu będzie można sobie zarezerwować jeden z 900 numerów startowych. – W tym biegu będzie mogło wystartować więcej mężczyzn, niż w poprzedniej edycji. Sądzę, że w niespełna tydzień panowie zapełnią całą listę uczestników – mówi wiceprezes. – Nowością IX Biegu Katorżnika będzie Katorżnik Babci i Dziadka. Będą w nim mogły wystartować osoby, które ukończyły 65 lat. Chęć uczestnictwa zgłosili już pierwsi zawodnicy – dodaje Rosiński.

St. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, który przez pierwsze 16 lat kierował lublinieckim klubem, podsumowując sportowy rok chętnie zgłosiłby do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego w 2012 roku zwycięzcę IX Maratonu Komandosa. Niestety, tego arcytrudnego biegu nie wygrał w tym roku żołnierz, a policjant. Natomiast najlepiej z zawodników „Mety” spisał się w nim st. szer. Adam Wałowski, który finiszował na piątej pozycji. Zawodnik WKB, który służy w Jednostce Wojskowej Komandosów, zdaniem wiceprezesa Rosińskiego zasłużył na wyróżnienie zgłoszeniem go do Plebiscytu organizowanego przez portal polska-zbrojna.pl. – Adam został zwycięzcą Lublinieckiego Szlema Biegowego. W trzech ciężkich biegach łącznie uzyskał najlepszy czas. To wyczyn zasługujący na uznanie – rekomenduje kandydaturę chorąży Rosiński.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Mario
1356946620
Przynajmniej Streek i Stanley mieli jakis normalny czas. Do zobaczenia na kolejnym maratonie komandosa. Pozdrowienia dla redakcji i pana Szustakowskiego. HMPS Brixton Team
9D-15-84-A3

Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Pierwszy skok
W rezerwie pasywnej będą oceny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rakietowy szach
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Ślubowanie kadetów OPW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Spadochroniarze na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO