moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwiazdy dla polskich żołnierzy

Ponad 37 tysięcy wojskowych zostało uhonorowanych Gwiazdą – specjalnym odznaczeniem za nienaganną służbę podczas zagranicznych misji – wynika z informacji przedstawionych właśnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Najczęściej nagradzani byli żołnierze służący w Afganistanie.

Gwiazdy – Iraku i Afganistanu ustanowione zostały przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 r. Miały to być jedynie odznaczenia pamiątkowe. Jednak, jak zapewnia mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, który sam otrzymał Gwiazdę Iraku, dla żołnierzy mają one wyjątkowe znaczenie.

– Kiedy w pewnym momencie odznaczenia przestały być przyznawane na bieżąco, rozdzwoniły się u nas telefony. Żołnierze pytali, co się dzieje i mówili, że dla nich to bardzo ważne wyróżnienie – mówi mjr Marek Pietrzak z DOSZ.

Trzy lata po pierwszych Gwiazdach zostały ustanowione kolejne – Gwiazda Konga (dla uczestników misji w Demokratycznej Republice Konga i Republice Środkowoafrykańskiej), Gwiazda Czadu (dla uczestników misji w Czadzie i Gabonie) i Gwiazda Morza Śródziemnego (dla uczestników misji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym i Czarnym).

Polscy żołnierze na misji w Iraku.

Do tej pory prezydent przyznał blisko 37,5 tysiąca tego typu odznaczeń. Najczęściej wręczał Gwiazdę Afganistanu (22,5 tysiąca odznaczeń) oraz Iraku (13,2 tysiąca odznaczeń). Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. kpt. Daniel Ambroziński, pierwszy polski żołnierz, który poległ w Afganistanie, gen. Piotr Patalong, obecny dowódca Wojsk Specjalnych, czy amerykański gen. David Petraeus, który w latach 2007–2008 kierował siłami koalicyjnymi w Iraku.

Gwiazdy przyznawane są za nienaganną służbę i pracę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa. Mogą je otrzymać żołnierze, ale też np. policjanci, funkcjonariusze ABW, SKW czy osoby cywilne. – W przypadku żołnierzy wnioskuje o to dowódca kontyngentu, macierzystej jednostki, ewentualnie Wojskowej Komendy Uzupełnień (jeśli żołnierz zdążył odejść do cywila). Wniosek trafia do Dowództwa Operacyjnego SZ, gdzie jest sprawdzany pod względem formalnym, następnie wędruje do ministra obrony narodowej, wreszcie do prezydenta RP – wyjaśnia mjr Pietrzak.

W tej chwili na nadanie Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu czeka 641 żołnierzy i pracowników wojska, których wnioski są już przygotowane. Weryfikację musi jeszcze przejść kolejnych 337 wniosków.

Tymczasem od kilku miesięcy prezydent może przyznawać kolejne tego typu odznaczenie – Gwiazdę Załóg Lotniczych. Została ona ustanowiona z myślą o lotnikach służących w polskich kontyngentach wojskowych, odpowiedzialnych za transport do krajów, gdzie znajdują się polscy żołnierze, a także biorących udział w operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii (PKW Orlik), jak też w operacji wsparcia wojskowego Łotwy podczas szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – Dotąd jednak nie wpłynął do nas żaden wniosek o przyznanie tej Gwiazdy – informuje mjr Pietrzak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ), Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze

~kroopek@op.pl
1382235660
Sa tez misjonarze z UNIFIL I UNDOF gdzie sluzylo wielu zolnierzy i cywilow .
FD-66-3C-8C
~Macko
1357069260
Minister Obrony Narodowej mógłby ustanowić resortowe odznaczenia, np. Medal za Misje Międzynarodowe, który nadawanoby za misje, za które NIE MA jeszcze Gwiazdy (bo nie wiadomo, czy w ogóle zostaną ustanowione). Mam tu na myśli przede wszystkim b. Jugosławię: do dziś mamy PKW Kosowo (chyba już 25 zmianę), a przecież naszym weteranom misji i operacji ONZ, UE, NATO należą się pamiątkowe blachy IMHO conajmniej stopnia ministerialnego. Gwiazdy są odznaczeniami państwowymi (stoją wyżej w hierarchii), ale raczej nie należy oczekiwać, że parlament coś "dorzuci"... Minister ON mógłby choć w taki sposób (pamiątkowe odznaczenie resortowe) uhonorować weteranów. Mam kolegę, który służył w KFOR i jego rozgoryczenie, że medal od NATO dostał, a Polska o nim nie pamięta... Pozdrowienia dla wszystkich "misjonarzy" Do Siego Roku !!!
C1-CF-ED-20

Polskie MiG-29 dla Ukrainy
 
Cegiełka na morzu
Garnizon US Army na stałe
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowatorskie manewry Marszałka
Na trasie legendarnego biegu
Biały Dom o polskich MiG-ach
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Pod okiem rangersów
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Rajd przez fabrykę
To dobra ustawa dla wojska
NATO patrzy na wschód
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Air Policing piątej generacji
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Wspólne zakupy amunicji
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Celne oko strzelców CWZS-u
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O pomocy dla Ukrainy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
NATO podsumowało 2022 rok
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Karą mogła być tylko śmierć
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
VIS na misję
Młot na dyktatora
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Wojna w świecie popkultury
Śmierć niegodna oficera
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Po wojnie będę szczęśliwy
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Snowboardowy duet na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO