moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wawel wznowił współpracę z wojskiem

Cztery lata Wojskowy Klub Sportowy Wawel czekał na kolejny złoty medal mistrzostw świata. Podobnie jak w 2008 roku wywalczył go strzelec Łukasz Czapla. Nie był to jedyny sukces krakowian. – Trudno wyliczyć wszystkich medalistów – chwali swoich zawodników prezes klubu ppłk rez. Dariusz M. Saletra.

Na mistrzostwach świata w strzelaniu do ruchomej tarczy, które odbyły się w czerwcu w Sztokholmie, Łukasz Czapla wywalczył tytuł mistrzowski i wicemistrzowski. 29-letni zawodnik wygrał konkurencję przebiegów mieszanych na dystansie 50 metrów (30+30 strzałów) oraz był drugi w przebiegach mieszanych na dystansie 10 metrów (30+30 strzałów). Był też bliski uzupełnienia medalowej kolekcji o brąz – zajął czwarte miejsce w konkurencji 10 mix (40 strzałów z odległości 10 metrów). W Sztokholmie został najlepszym strzelcem mistrzostw oraz awansował na pozycję lidera w rankingu medalistów mistrzostw świata wszech czasów w strzelaniach do ruchomej tarczy. Do czempionatu w Szwecji przygotowywał się przez niespełna cztery miesiące. Jego były trener mjr rez. Piotr Ludwig namówił go, aby powrócił do strzelania do ruchomej tarczy. Było warto, bowiem po tym jak tę specjalność strzelecką wyłączono po olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku z programu igrzysk zaczął trenować konkurencje pistoletowe. Nie odniósł w nich jednak większych sukcesów.

Poza Łukaszem Czaplą na podium międzynarodowych imprez stanęła również Natalia Szamrej. Córka byłego zawodnika Wawelu i olimpijczyka z Atlanty – Tadeusza, poszła w ślady ojca i tak jak on, strzela do rzutków. Na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu wraz z koleżankami zdobyła brązowy medal drużynowo. Natomiast w rywalizacji indywidualnej wywalczyła złoty i srebrny krążek na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Sekcja strzelecka Wawelu cieszyła się też z dobrego występu Mateusza Czyża w Zawodach Nadziei Olimpijskich w Pilznie – w pistolecie dowolnym 60 strzałów zajął trzecie miejsce w drużynie i ósme indywidualnie. W minionym sezonie dobrze strzelała również 17-letnia Ewelina Cisak, która m.in. zdobyła srebrny medal wśród seniorów w karabinie sportowym 60 strzałów z pozycji leżącej, złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w karabinie pneumatycznym oraz wygrała na strzelnicy krakowskiej Wisły Memoriał Olimpijski w karabinie juniorek. Na młodzieżowych igrzyskach, które odbyły się na obiektach Wawelu, na podium stanął również Jerzy Pietrzak, który był trzeci w pistolecie pneumatycznym i dowolnym. Strzelcy Wawelu zdobywali medale również na mistrzostwach kraju juniorów. Mateusz Czyż wygrał konkurencję pistoletu dowolnego, Krzysztof Świeczkowski był drugi w pistolecie pneumatycznym, a w pistolecie pneumatycznym drużyna w składzie: Czyż, Świeczkowski i Jan Buć zdobyła złoto.

Poza strzelcami medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobyli również lekkoatleci. Monika Nowak była najlepsza w rzucie dyskiem, a Marlena Morton zajęła drugie miejsce w biegu na 100 m przez płotki. Na podium innych imprez stanęli również: Natalia Wacławska – była druga w biegu na 5000 m na Młodzieżowych MP – i Klaudia Sieklińska – zdobyła brąz w rzucie dyskiem na XVIII Mistrzostwach Europy Weteranów. Klubową gablotę z trofeami zasilili również biegacze na orientację i spadochroniarze. – Trudno wyliczyć wszystkich medalistów. To był udany rok dla klubu – mówi ppłk rez. Dariusz M. Saletra, który od marca zeszłego roku kieruje krakowskim WKS. Warto przypomnieć, że ten jeden z najstarszych polskich klubów (powstał w 1919 roku) od 1 stycznia 2002 roku stał się całkowicie cywilnym stowarzyszeniem sportowym. Po rozwiązaniu w 2001 roku Wojskowych Ośrodków Szkolenia Sportowego Wawel po raz pierwszy od 1928 roku został pozbawiony pomocy wojska. Jednak zarząd klubu podjął uchwałę o pozostawieniu historycznej nazwy. Nowy prezes Wawelu postawił na odnowienie bliższej współpracy z wojskiem. Nawiązał dobre kontakty z dowództwami 2 Korpusu Zmechanizowanego i Wojsk Specjalnych.

Wawel w 2012 roku wzbogacił się o nową sekcję – jeździecką oraz poprawił bazę sportową dla tenisistów – w listopadzie dwa korty przykryto balonem. – Marzy mi się przykrycie wszystkich kortów i stworzenie potężnego ośrodka tenisowego – mówi prezes. – A w nowym roku chciałbym, aby młodzi siatkarze awansowali do trzeciej ligi. Są na dobrej drodze, gdyż obecnie zajmują pierwsze miejsce w tabeli – dodaje ppłk Saletra. Prezes Wawelu docenił dobry sezon strzelców i do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego zgłosił troje przedstawicieli sekcji strzeleckiej: mar. rez. Łukasza Czaplę (w kategorii Sportowiec Roku), Natalię Szamrej (Nadzieja Sportu Wojskowego) i Tadeusza Szamreja (Trener Roku).

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Offset dla „Wisły”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Priorytety dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Ostrożnie! Czołgi na drodze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Telefon zaufania dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO