moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe drużyny szykują się do wiosny

Piłkarze tomaszowskiej Kawalerii, Twardego Świętoszów i Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria Węgorzewo niebawem rozpoczną przygotowania do piłkarskiej wiosny. W drużynach szykują się wzmocnienia, ale na razie działacze nie chcą zdradzić, jacy nowi żołnierze pojawią się na boisku.

Największe niespodzianki w składzie, pod warunkiem pomyślnego zakończenia rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami, zapowiedział prezes Twardego ppłk Mariusz Bolecki. Niestety, w rundzie wiosennej wojskowi nie będą jeszcze rozgrywać meczów na własnym boisku. Latem wójt gminy Osiecznica Waldemar Nalazek zapewniał, że drużyna Twardego będzie grać na gminnym obiekcie w Świętoszowie od początku sezonu 2011/2012. Niestety, przebudowa boiska sportowego i budowa budynku socjalnego na potrzeby piłkarzy bardzo się przeciąga. Gmina wyłoniła ostatnio nowego wykonawcę projektu. – Do końca czerwca mają być zakończone wszystkie prace. Jeśli w marcu będzie zasiana trawa i w sierpniu stan murawy będzie dobry, to może wreszcie od nowego sezonu będziemy grać na boisku w Świętoszowie – mówi prezes Bolecki.

Drużyna Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy, złożona głównie z żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, poprzedni sezon rozpoczynała w III lidze. Po trzeciej kolejce z powodów finansowych jedenastka ze Świętoszowa została wycofana z rozgrywek i nowy sezon wojskowi musieli rozpocząć w klasie okręgowej. Po rundzie jesiennej zespół Twardego zajmuje czwarte miejsce i ma 10 punktów straty do lidera z Bolesławca. Prezes Bolecki do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego w 2012 roku zgłosił kpr. Adama Marcinkowskiego. Poza grą w piłkę nożną w drużynie ze Świętoszowa, kapral od lat jest czołowym zawodnikiem mistrzostw Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód Ośrodka Sprawności Fizycznej. Reprezentował też armię w czempionatach w pięcioboju wojskowym. – Adam w minionym roku zdobył tytuł mistrza Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym oraz z drużyną 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej srebrny medal w mistrzostwach WP w futsalu. Mimo tego, że ma 37 lat, imponuje świetnym przygotowaniem kondycyjnym – chwali zawodnika podpułkownik.

Kpr. Adam Marcinkowski w ataku na bramkę rywala.

W drużynie Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria Węgorzewo, która walczy o ligowe punkty na boiskach warmińsko-mazurskiej IV ligi, występuje pięciu żołnierzy: st. sierż. Stanisław Klein, kpr. Maciej Magnuszewski, st. szer. Marcin Biaduń, st. szer. Piotr Kodeniec i szer. Daniel Maliszewski. Vęgoria w rundzie jesiennej zdobyła 18 punktów i zajmują dziewiąte miejsce w tabeli. Klub z Węgorzewa powstał w 1946 roku, a od 1994 roku przyjął nazwę CWKS Vęgoria. Na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Vęgorii, w listopadzie 2012 roku, zatwierdzono statut klubu, w którym podkreślono jego związki z wojskiem. Do składu Zarządu powołano też trzech nowych członków, w tym ppłk. Jacka Wodzińskiego – dowódcę Batalionu Logistycznego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii – i st. sierż. Stanisława Kleina. – Jeśli uda się zrealizować mój plan, to może wiosną w pierwszej drużynie pojawi się dwóch-trzech nowych zawodników. Niebawem zaczynamy przygotowania do nowej rundy – mówi st. sierż. Klein. Najstarszy – nie licząc bramkarza – piłkarz Vęgorii, a zarazem działacz klubu, do naszego Plebiscytu zgłosił najlepszego strzelca drużyny – szer. Daniela Maliszewskiego. – W rundzie jesiennej strzelił 14 z 30 bramek, które zdobyliśmy. W poprzednim sezonie jesienią dziesięć razy wpisał się na listę strzelców – informuje sierżant.

Zespół Wojskowego Klubu Sportowego Kawaleria debiutancką rundę w klasie okręgowej zakończył na dziewiątej pozycji z dorobkiem 19 punktów. – Przed sezonem nie stawialiśmy drużynie wygórowanych celów. Zamierzaliśmy walczyć o utrzymanie oraz chcieliśmy utrzeć nosa tym niedowiarkom, którzy nie wierzyli, iż damy sobie radę w wyższej klasie rozgrywkowej – mówi prezes tomaszowskiego WKS sierż. Jakub Sołtysiak. – To czego dokonaliśmy jesienią uważam za całkiem przyzwoity wynik, jak na beniaminka. Niestety, nie omijały nas kontuzje kluczowych zawodników – dodaje sierżant. Prezes podkreśla, że w niektórych meczach trener nie mógł też wstawić do składu niektórych z żołnierzy, dla których priorytetem jest wykonywanie obowiązków służbowych. – Wojskowi, którzy grają w Kawalerii przede wszystkim są żołnierzami i w wolnych chwilach poświęcają swój czas na piłkę nożną – przypomina prezes.

Bramkarz st. sierż. Edward Adamczyk jest mocnym punktem drużyny Kawalerii.

W rundzie wiosennej w drużynie beniaminka klasy okręgowej dojdzie do zmian, bowiem kilku żołnierzy wylatujących na misję do Afganistanu trzeba będzie zastąpić. – Szukamy kilku doświadczonych zawodników. Mam nadzieję, że dobrze zastąpią żołnierzy udających się na misję i pomogą drużynie powalczyć o wyższe miejsce w tabeli. Uważam, że stać nas na co najmniej piątą lokatę – mówi sierż. Sołtysiak. Wojskowi 15 stycznia wznawiają treningi i rozpoczynają przygotowania do rundy wiosennej. Najbardziej doświadczonego zawodnika kawalerzystów, bramkarza st. sierż. Edwarda Adamczyka, prezes tomaszowskiego WKS zgłosił do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca WP w 2012 roku. – Nasz pierwszy bramkarz grał w kilku liczących się w regionie jedenastkach, m.in. w piotrkowskiej Concordii i tomaszowskiej Lechii. Jest podporą naszej drużyny – rekomenduje kandydaturę piłkarza prezes Sołtysiak.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Palmiry – miejsce kaźni
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wojna o porządek świata
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO