moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

System zarządzania wiedzą

Doświadczenia jednej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie muszą być natychmiast uwzględniane w przygotowaniach następnej grupy żołnierzy. Nie możemy czekać z szybkim rozwiązaniem problemów, które pojawiają się podczas pełnienia służby na misjach – mówi gen. bryg. Franciszek Kochanowski, były dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

W tym tygodniu mija pierwsza rocznica utworzenia Centrum Doktryn i Szkolenia. Przez pierwsze miesiące działalności Centrum miałem zaszczyt kierować tą instytucją. Ten czas stał się podstawą do sformułowania ciekawych wniosków do przemyśleń, ale unaocznił też kilka problemów. Przede wszystkim jednak zyskaliśmy dowód na to, że niezbędne jest systemowe gromadzenie doświadczeń i formułowanie na ich podstawie gotowych do wdrożenia rozwiązań.

Udało się stworzyć organizacyjną i techniczną podstawę do gromadzenia doświadczeń z codziennej działalności wojska. System Wykorzystania Doświadczeń prowadzony przez Centrum to narzędzie, dzięki któremu znacznie łatwiej możemy diagnozować problemy, często już u ich źródła. Analiza napływających zgłoszeń pozwala szybko opracowywać rozwiązania.

Właśnie szybkość jest jedną z największych zalet systemu. W czasie, gdy w Afganistanie służą polscy żołnierze, nie możemy sobie pozwolić na to, by czekać z rozwiązaniem pojawiających się tam problemów. Doświadczenia jednej zmiany muszą być natychmiast uwzględniane w przygotowaniach następnej grupy żołnierzy.

Zbieranie doświadczeń ma swój wymiar techniczny, nad którym cały czas pracujemy. Obecnie posługujemy się systemem natowskim, ale nie jest on na tyle doskonały, by nas w pełni satysfakcjonował. Podjęliśmy więc prace nad stworzeniem własnego systemu. Opracowujemy koncepcję systemu informatycznego zarządzania szkoleniem SZ. Chcemy w tym systemie zawrzeć także moduł opracowywania szkoleń. Coś na kształt biblioteki scenariuszy, z której będą mogli korzystać oficerowie różnych szczebli w swojej codziennej pracy.

Napływające do systemu wnioski wymagają podjęcia dalszego działania. Stworzyliśmy listę priorytetowych analiz. Raz do roku zbieramy najistotniejsze uwagi i wnioski, jakie mają wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne, Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz inne zainteresowane instytucje. Oczywiście, powstaje z tego swoisty koncert życzeń, którego realizacja znacznie przekracza nasze możliwości. Pamiętam, że pierwsza, stworzona za mojej kadencji, lista zawierała ponad 60 punktów. Ostatecznie zostało 10 tematów, które uznaliśmy za najpilniejsze. Zostały one opracowane tak, by można było wdrożyć je w życie.

Jak każde nowe rozwiązanie, także System Wykorzystania Doświadczeń napotyka na pewien opór materii. Trzeba było doprowadzić do złamania utartych stereotypów. Na początku dominowało myślenie, że nasza działalność to jeszcze jedna forma kontroli. Dlatego, gdy byłem dyrektorem Centrum Doktryn i Szkolenia, nie chciałem, by w pracach zespołów kontrolnych byli podlegli mi oficerowie. Bo nie taka jest idea powołania tej instytucji. Centrum ma gromadzić doświadczenia oraz wnioski żołnierzy i pracowników wojska, a następnie dawać gotowe formuły, które pomogą rozwiązać zaobserwowany problem.

Czasami słychać opinie, że wprowadzenie na szczeblu dywizji i niżej struktur etatowych zwiększyłoby efektywność systemu. To niestety dość typowe myślenie, które zakłada, że każde zadanie musi być realizowane przez zwiększenie liczby etatów. Budżet nie jest jednak z gumy i siły zbrojne mają określoną liczebność. Cała filozofia polega na tym, by nałożone na nas zadania realizować w ramach dostępnych środków. Nie sądzę, by rozwiązaniem było mnożenie etatów. Wyjściem jest utechnicznienie i informatyzacja całego procesu. Jeżeli wprowadzimy sprawne systemy baz danych, do których każdy żołnierz będzie miał stały dostęp – na przykład za pomocą tabletu czy podobnego urządzenia mobilnego – to nagle wiele problemów zostanie rozwiązanych. System przechwyci wprowadzone do niego informacje i przekaże do odpowiednich struktur.

gen. Franciszek Kochanowski
szef Zarządu Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO