moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie wojsko w Mali?

Nasi żołnierze mogą wziąć udział w operacji wojsk Unii Europejskiej w Mali – stwierdził minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski powiedział, że byłaby to misja szkoleniowa, a nie bojowa. – Powinniśmy zdecydowanie reagować na zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy i świata – podkreślił minister.


Szef MSZ Radosław Sikorski.

Zdaniem szefa MSZ operacja przeciwko terrorystom, chcącym przejąć władzę w Mali, jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo Europy. – Taka sytuacja byłaby bardzo niebezpieczna, ponieważ dałaby terrorystom możliwość eskalowania działalności – przekonywał Sikorski w Polskim Radiu. Minister podkreślił, że misja wojsk wspólnoty miałaby charakter szkoleniowy. Oznacza to, że żołnierze przede wszystkim szkoliliby lokalne siły porządkowe. Nie braliby udziału w walkach.Źródło: Polskie Radio

Wojskowa misja szkoleniowa UE ma liczyć około 500 żołnierzy, w tym 200 instruktorów wojskowych. Według nieoficjalnych informacji jej budżet to 12 mln euro. Chęć udziału zadeklarowało na razie 12 państw. Celem misji byłoby zreformowanie armii malijskiej oraz wzmocnienie jej zdolności do obrony obywateli przed atakami partyzantów islamskich.

Naszego udziału w operacji szkoleniowej UE nie wyklucza także prezydencki minister Stanisław Koziej. Szef BBN w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl powiedział, że choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, to jest ona realna. I wskazuje na jeszcze jedną sprawę. – Konieczne jest przyspieszenie prac nad doskonaleniem wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronności UE. Zwłaszcza ważne jest ustanowienie klarownych fundamentów strategicznych tej polityki. Mechanizm organizowania unijnych operacji jest także bardzo powolny. Nie pozwala na szybką interwencję. A przecież szybkość reagowania jest sprawą kluczową w walce z terroryzmem – ocenia szef BBN. Jak podkreśla, na rozpoczęcie poważnej debaty na temat opracowania nowej strategii bezpieczeństwa Unii Europejskiej naciska prezydent Bronisław Komorowski.

Gen. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej podkreśla, że decydując się na wysłanie wojsk do jakiejkolwiek operacji, powinniśmy brać pod uwagę zarówno interes narodowy, jaki i interes organizacji, do których należymy: NATO i Unii Europejskiej. – Ewentualny udział w operacji w Mali może wynikać z solidarności sojuszniczej. Każdy kraj ocenia swoje możliwości, posiadany potencjał i dotychczasowe zaangażowanie w inne operacje – zauważa gen. Pacek.

Wczoraj Catherine Ashton, szefowa unijnej dyplomacji, stwierdziła, że Unia chce „możliwie najszybciej” rozpocząć interwencję w Mali. W czwartek odbędzie się w związku z tym specjalne posiedzenie rady ministrów spraw zagranicznych UE.

Do Mali swoje wojska wysłała już Francja. Żołnierze, których docelowo ma być 2,5 tysiąca, wykonują misję bojową. Razem z wojskami malijskimi prowadzą walki o odzyskanie zajętego przez ekstremistów terytorium. W ostatni weekend zginął francuski pilot. Wczoraj Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie poparła francuską operację militarną.

W niedzielę do operacji włączyła się Wielka Brytania. Rząd brytyjski zgodził się wysłać dwa samoloty, które pomogą wojskom francuskim transportować żołnierzy i sprzęt wojskowy. Pomoc w operacji zaoferowała też Belgia.

Konflikt w Mali, byłej kolonii francuskiej, rozpoczął się w kwietniu 2012 r. Islamscy ekstremiści podjęli walki przeciwko malijskiemu rządowi. Tuaregowie chcą utworzyć na północy Mali niepodległe państwo – Azawad. Rebelianci zajęli już jedną czwartą kraju.

O sytuacji w Mali czytaj też:

ONZ daje Francuzom zielone światło

NATO za interwencją francuską w Mali

Francuzi mogą ugrzęznąć w wojnie

Londyn wspiera interwencję w Mali

Francuska interwencja w Mali. MSZ popiera

JT

autor zdjęć: MSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1359371160
Dobre pisanie polega nie na frazesach tylko wynikiem jego ma być właściwe zrozumienie przez odbiorcę. Jeżeli nie zrozumiałem znaczy to , że żeś albo źle napisał lub sam nie potrafisz przelać własnych rozważań w sposób komunikatywny. Co do naszych możliwości intelektualno- finansowych to posłużę się dowodami.Nie wymyśliliśmy : internetu, GPS,a, windowsa, elektrowni atomowej, procesora, nie mamy polskiego samochodu, mikrofalówki, lodówki, telewizora, komórki , iPfona.... . Nasza zdolność intelektualna opiera się na pospawaniu innych rozwiań : haubica Krab( dół niemiecki, lufa francuska, wieża brytyjska, budowie najdroższego moździerza 120 mm na świecie RAK oraz zbieraniu grzybów z czego pięknie tłumaczy nas Stefan w tym programie http://www.youtube.com/watch?v=lBcUlQWX6y8 . Minuty niw dostanie bo nie chce mi się szukać. Wiem z kim polemizuje na podstawie twojego pytania tz nie tylko z laikiem i dyletantem militarnym ale również politycznym. Co do polemiki rozległej - znasz lepszy portal?
00-B3-ED-57
~Adell
1359296640
szanowny scoobydoopoznan, prosze czytac ze zrozumieniem i nie obrazac bez powodu, ja tylko zadaje pytania a TY nie przedstawiles zysku w postaci finansowej, a co do "naszych mozliwosci intelektualnych", pisz prosze za siebie a nie za innych. Wiem jak wyglada polski przemysl i stan polskiej techniki, daruj prosze sobie analizy "ulepszen", trzeba byc troche powsciagliwym, bo nie wiesz z kim polemizujesz, ale wierze gleboko, ze zalezy Ci na silnej armii i gospodarce. Tu i tak nie miejsce na rozlegla polemike.
AE-02-49-19
~Kuba
1359183540
Dziś husarią są Rosomaki ;p
4F-14-2C-6E
~scoobydoopoznan
1358706840
Adell - cdn . 4. wyremontowali i dali man herkulesy c-130. 2. Z funduszu NATO kupiliśmy dostaliśmy nowe systemy radarowe - i jakieś tam okręty... . 5. Z Afganistanu rosomak przywiózł 200 rożnego rodzaju ulepszeń i modyfikacji o które "tupią" Finowie. 6. Wojna Afgańska spowodowała w Polsce rozwój strzelców wyborowych oraz powstanie projektów Alex i Wilk. 6 Żołnierz sprawdzony w konflikcie zbrojnym jest wart 3 siedzących w koszarach . To tak tyle z głowy . Pewnie jak wytrzeźwieję to coś jeszcze się pojawi. Pozdro dla moderatora.
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1358706480
Adell Normalnie zarzuciłem noszenie kaganka oświaty do dyletantów twojego pokroju ale ponieważ wbiłeś się na portal militarny czeka cie promocja. 1. Z punktu gospodarczego nie wiele, bo mamy mało charyzmatycznych ludzi w ministerstwie gospodarki. 2. Jeżeli chodzi o kwestie polityczne to uwiarygodniło nas jako sojusznika USA. Konkrety : - nie musimy budować tarczy typu : Terminal High Altitude Area Defense. ( jakieś 2-3 mld dolarów) 3. kongres zgodził się i Amerykanie sprzedali mam najnowsze pociski i bomby http://www.rp.pl/artykul/808386.html tutaj oszacowanie zysku jest trudne z racji tego , że opracowanie rakiet i bomb tego typu jest poza naszymi możliwościami intelektualni finansowymi. Policz 1 mld od typu rakiety. 4. Mozemy poprosić o sprzedaż pocisków AGM-158 Jassm ( koszt programu 1 mld dolarów) , które to w znacznym stopniu polepszą naszą obronność.
00-B3-ED-57
~Adell
1358628420
zapytam inaczej, czy zarobilismy na wojnie w Afganistanie czy Iraku? Wojny te byly wygrane czy przegrane? Nie jestesmy nawet silnym panstwem a coz mowic o mocarstwie? wiec po co sie pchac na kolejna wojne? Nawr Gawrona nie umielismy wykonac ..... A dlaczego nie mamy miec prywatnej armii ktora walczylaby jako najemnicy a jeszcze zaplacila podatek?
AE-02-49-19
~scoobydoopoznan
1358593920
Panowie z fejsbuka - proszę podać mi sens tego co napisaliście. To jest portal tematyczny. Sama obecność to za mało. Starajcie się nawiązywać merytorycznie do artykułu. Husaria jest w muzeum , czołgów mamy więcej.. . nie szkoda wam czasu i klawiatury ?
00-B3-ED-57
~Adell
1358535180
lekarz po studiach na praktykach w szpitalu pracuje za darmo. A moze jeszcze wybudowac drugi stadion narodowy po przeciwnej stronie ronda?
AE-02-49-19
~scoobydoopoznan
1358344980
Albo się bawimy w tą Europę albo nie. Polacy nie są narodem trzęsącym portkami. Jeżeli misja to jest pomoc armii Malijskiej to już 50 % sukcesu. Jeżeli mamy lecieć - misja bojowa - to ważne , by Francuzi przedstawili nam konkretną koncepcję z wyznaczonymi zadaniami, środkami oraz terminem ich realizacji. USA przegrały Wietnam ,bo nie mieli jasnej strategi.
00-B3-ED-57

25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak wyszkolić pilota F-16?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
Cena wolności
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO