moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Unia Europejska wyśle żołnierzy do Mali

Kraje Unii Europejskiej zdecydowały o wysłaniu do Mali wojskowej misji szkoleniowej – poinformowały służby prasowe Rady UE. Wojska francuskie wspólnie z lokalną armią prowadzą operację lądową przeciwko islamistom, którzy opanowali północ kraju.


Chociaż nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii jeszcze trwa, to najważniejsza decyzja została już ogłoszona.

Za kilka tygodni Unia wyśle do Mali około 200 instruktorów wojskowych i prawie 250 żołnierzy do ich ochrony. Misja UE nie będzie mieć charakteru bojowego, chociaż w Afryce Zachodniej toczy się wojna pomiędzy islamskimi partyzantami a wojskami rządowymi wspieranymi przez żołnierzy francuskich. Jak zapowiedział wczoraj polski szef MSZ Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, niewykluczone, że wśród nich będą także Polacy.

W samym Mali po samolotach przyszła pora na czołgi. Ruszyła pierwsza operacja lądowa interwencyjnych wojsk francuskich. Francuzi, wspólnie z żołnierzami malijskimi, walczą z islamistami na ulicach miasta Diabaly, 350 km na północ od stolicy Bamako. Rebelianci zajęli tę miejscowość 14 stycznia. Świadkowie widzieli w rejonie miasta Niono zmierzającą w kierunku Diabaly kolumnę około 30 francuskich czołgów na kołach ERC-90 Sagaie uzbrojonych w 90-milimetrowe armaty. Media informują też o francuskich pojazdach pancernych wyjeżdżających z Bamako w kierunku północnym.

– W Mali jest 1400 francuskich żołnierzy – zakomunikował minister obrony Jean-Yves Le Drian. Oznacza to, że ich liczba powiększyła się o 600 w stosunku do danych ze środy. Trzon tych sił stanowią trzy kompanie piechoty morskiej. Są tam też pancerne pododdziały Legii Cudzoziemskiej i spadochroniarze. Oprócz Sagaie jednostki te dysponują silniej uzbrojonymi wozami AMX-10RC, a także kołowymi transporterami opancerzonymi VAB i lekkimi pojazdami VBL. Lotnictwo armii ma w Mali uzbrojone śmigłowce Gazelle, ale pojawiły się informacje, że dotrą tam lepiej opancerzone i uzbrojone maszyny Tigre. Danych o przeciwniku dostarczają Francuzom m.in. bezzałogowe statki powietrzne Harfang i samoloty Mirage F1CR. Wrogie cele atakują natomiast myśliwce Mirage 2000D i Rafale, wspierane przez latające cysterny C-135F.

Z operacją francuską w Mali jest związany wczorajszy atak islamistów na pole gazowe Tigantourine koło In Amenas w południowo-wschodniej Algierii. Napastnicy wzięli zakładników, wśród których było według różnych informacji od 20 do 41 cudzoziemców, w tym obywatele Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Norwegii, Irlandii i Japonii. Prawdopodobnie zginęło dwóch lub trzech zakładników, między innymi Brytyjczyk. W oświadczeniu, jakie się pojawiło w mauretańskich mediach, terroryści zażądali przerwania przez Francję interwencji militarnej.

Do Mali przybywają już pierwsze wojska krajów afrykańskich. Do stolicy Bamako z Kaduny w Nigerii ma przylecieć 190-osobowa kompania. Do wschodniego Mali wjechała z Nigru kolumna złożona z 200 żołnierzy, pojazdów pancernych, artylerii i cystern z paliwem.

Dowódcy wojskowi uzgodnili, że w ciągu dziesięciu dni członkowie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej mają przysłać do Mali 2000 żołnierzy. Docelowo ma ich być 3300. Dowódcą operacji będzie generał Sheha Abdulkadir. Największe z państw – Nigeria – ma dostarczyć 900-osobowy kontyngent. Burkina Faso, Niger, Senegal i Togo obiecały po pół tysiąca żołnierzy, a Benin 300. W tym tygodniu do misji postanowiły dołączyć dwa państwa – Ghana, która zadeklarowała 120 saperów, i Gwinea mająca dostarczyć 125 wojskowych. Skierowanie do Mali aż 2000 żołnierzy zapowiedział Czad. – Zamierzamy wysłać pułk piechoty i dwa bataliony wsparcia – powiedział radiu France International minister spraw zagranicznych Czadu Moussa Faki Mahatma.

Niemcy zaoferowały do przerzutu afrykańskich wojsk dwa samoloty transportowe C-160 Transall (o niemieckiej polityce w sprawie Mali można przeczytać w komentarzu Justyny Gotkowskiej, eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich). Francuzi korzystają już z brytyjskich transportowców C-17, którymi przewożą z kraju do Afryki pojazdy pancerne i inny sprzęt. Taki sam samolot postanowiła udostępnić im Kanada. Dwa transportowce C-130 i śmigłowiec A-109 do ewakuacji medycznej (drugi będzie w rezerwie) obiecała Belgia. 75 Belgów ma stacjonować w Bamako. Dania zadeklarowała jeden samolot C-130-30 i 40 żołnierzy. Hiszpanie postanowili udostępnić Francuzom swe lotniska wojskowe, a Włosi udzielić im wsparcia logistycznego.

Francuzi zdecydowali się na wkroczenie do Mali w ubiegły piątek, kiedy islamiści kontrolujący północ tego kraju ruszyli na południe, w kierunku garnizonowego miasta Mopti i Sevare, gdzie się znajduje ważne lotnisko. Istniała obawa, że wkroczą do malijskiej stolicy Bamako. Oficjalnie Francuzi rozpoczęli operację od ataku śmigłowców Gazelle na kolumnę pojazdów rebeliantów. Jednak niewymienieni z nazwiska dyplomaci z Rady Bezpieczeństwa ONZ powiedzieli w środę, że pierwszymi, którzy ruszyli do walki z islamistami byli żołnierze francuskich wojsk specjalnych. Tydzień temu wylądowali w centrum kraju.

Źródła: AFP, BBC News, Reuters, defense.gouv.fr, aviatonweek.com, casanet.net, cphpost.dk, meretmarine.com, Sinhua, PANA, New York TimesCzy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali? Jak mogłaby taka misja wyglądać? Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl

wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO