moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francusko-afrykańska koalicja w akcji

W Mali jest już 2400 francuskich żołnierzy. Wraz z wojskami malijskimi przemieszczają się na północ kraju. Region ten jest kontrolowany przez dżihadystów. Ich wojska nie podejmą jednak walki. W Mali rozmieszczane są także oddziały misji Unii Afrykańskiej. Przebiega to jednak bardzo wolno. Gotowość do udziału w Unii deklarują nowe państwa.


W nocy z 24 na 25 stycznia dżihadyści wysadzili strategiczny most w Tassiga, 60 km od granicy z Nigrem. – Obawiam się, że islamiści zniszczą także most w Wabaria Gao. Są na tyle szaleni, że mogą to zrobić – powiedział jeden z miejscowych urzędników. Zniszczenie mostu ma utrudnić wojskom koalicji przeprowadzenie ofensywy od strony Nigru. W tej chwili koncentrują się tam oddziały z Czadu. W operacji ma też wziąć udział 500 żołnierzy z Nigru.

Do jednego portów w Afryce Zachodniej, prawdopodobnie Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, płynie „Dixmude”, okręt desantowy typu Mistral. Na jego pokładzie jest batalionowa grupa bojowa (groupement tactique inter-armées, GTIA) złożona z żołnierzy z różnych jednostek, m.in. dwie kompanie z 92 Pułku Piechoty.


Źródło: Armée de Terre

Na filmie z załadunku widać bojowe wozy piechoty VBCI, których desantowiec zabrał 20, w tym w wersji dowódczej, a także kołowe transportery opancerzone VAB, czołgi na kołach AMX-10RC, lekkie pojazdy VBL, samochody terenowo-osobowe Peugeot P4 i ciężarówki Renault GBC-180. Pojawiły się informację, że okręt przewozi też sześć dział samobieżnych Cesar (prawdopodobnie z 68 Pułku Artylerii Afrykańskiej).

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian poinformował wczoraj, że w operacji „Serval” w Mali uczestniczy 3700 żołnierzy, z których 2400 działa już na teranie tego afrykańskiego państwa.

Z kolei siły afrykańskie rozmieszczone w Mali i Nigrze liczą 1750 żołnierzy. Jest wśród nich po 550 żołnierzy z Czadu i Nigru, 200 z Togo, po 150 z Nigerii i Burkina Faso, 85 z Beninu i 55 z Senegalu. Jak twierdzą eksperci, od szybkości ich docierania do Mali zależą postępy francuskiej ofensywy. Odziały z tych państw nie są odpowiednio uzbrojone, wyposażone i wyszkolone do działań na pustyni i w górach oraz na wielkim obszarze północnego Mali.

Wczoraj lotnictwo francuskie kontynuowało ataki na pozycje dżihadystów na północy tego kraju. Myśliwce zaatakowały bojowników w miejscowości Ansongo i jej okolicach. Jeden ze świadków podał, że zniszczono między innymi dwie bazy rebeliantów w wiosce Seyna Sonraï, położonej 5 km od Ansongo. Francuzi trafili także w skład broni i paliwa.

Mostem powietrznym między Francją i Bamako przerzucane jest cały czas zaopatrzenie i pojazdy. Samoloty C-17 wykonały w ciągu poprzedniej doby sześć lotów i przetransportowały 300 t ładunków.

Równocześnie z uderzeniami lotniczymi trwało rozmieszczanie wojsk francusko-malijskich na dwóch osiach przyszłego natarcia. Główną bazą operacyjną jest stolica Mali Bamako. Francuzi umocnili swe pozycje na froncie zachodnim w miejscowościach Diabaly, Marala i Segou. Żołnierze z Burkina Faso zastąpili ich w Marala. Głównym celem francuskiej ofensywy na tym kierunku jest Timbuktu.

Na froncie północnym natomiast Francuzi i Malijczycy zmierzają w kierunku Gao.

W pasie między miejscowościami Diabaly a Sevare działa grupa bojowa 21 Pułku Piechoty Morskiej. Na prawym jej skrzydle operuje grupa aeromobilna. W rejonie Segou znajduje się dowództwo Brygady „Serval”, którą dowodzi generał brygady Bernard Barrera, na co dzień dowódca 3 Brygady Zmechanizowanej z Clermont-Ferrand.

Dżihadyści nie podejmują walki z francuskimi wojskami. Ogromny wpływ na ich postawę ma obecność lotnictwa, wobec którego są bezbronni. Wszystko wskazuje na to, że islamiści postanowili nie bronić miast i wycofać się w górzyste tereny regionu Kidal przy granicy z Algierią. Liczebność ich zbrojnych grup jest szacowana na trzy tysiące bojowników.

Sytuacja w Mali była jednym z głównych tematów czwartkowego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, stolicy Etiopii. Ministrowie dyskutowali o potrzebie wzmocnienia misji Unii Afrykańskiej w Mali. Szef dyplomacji Beninu Nassirou Bako-Arifari powiedział, że gotowość włączenia się do niej zadeklarowały cztery nowe kraje: Burundi, Tanzania, Rwanda i Uganda.

Po spotkaniu szefów państw UA w Addis Abebie planowana jest konferencja donatorów, poświęcona finansowaniu misji w Mali.

Narodowy Ruch na rzecz Wyzwolenia Azawadu (Mouvement national pour la libération de l'Azawad, MNLA) ostrożnie zareagował na oświadczenie nowopowstałego Islamskiego Ruchu Azawadu (Mouvement islamique de l'Azawad – MIA) o wyrzeczeniu się terroryzmu i ekstremizmu. Ugrupowanie to utworzyła większość z założycieli Ansar Dine, z wyjątkiem jego lidera Iyada ag Ghaliego. MIA zapewnił, że w jego szeregach są tylko mieszkańcy Mali. Zaś MNLA postawił już pytanie nowej grupie, czy wyrzeka się ona dążenia do wprowadzenia szariatu, czyli prawa islamskiego.

Źródła: RFI, AFP, lesechos.fr, lexpress.fr, defense.gouv.fr, Reuters, over-blog.com, navyrecognition.com, lepoint.fr, Goud.fr, fncv.com


Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.

   
minister Tomasz Siemoniak   gen. dyw. Bogusław Pacek   prof. Roman Kuźniar
wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~And65
1359292320
"Czołgi na kołach" ?? To jest nowe wojskowe określenie na samochody pancerne ? Tak samo jak kto Rosomak w wersji uzbrojonej zamiast bwp Rosomak ?
C9-95-4F-A3

Palmiry – miejsce kaźni
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Kleszcze dla wojska
Mocny sygnał od NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Offset dla „Wisły”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Leopardy jadą na poligon
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO