moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szwedzi chcą skandynawskich sił zbrojnych

W razie ataku, bronilibyśmy się tydzień – tak ocenił możliwości szwedzkiej armii jej głównodowodzący. Szansą na poprawę bezpieczeństwa ma być współpraca wojskowa z sąsiadami – Danią, Finlandią i Norwegią. Wspólne zakupy, szkolenie i dowodzenie to podstawa propozycji Sztokholmu.

 Plan dotyczący „pogłębionej współpracy wojskowej i politycznej” krajów regionu przedstawili minister obrony Szwecji Karin Enström i minister spraw zagranicznych tego kraju Carl Bildt, na konferencji Folk och Försvar (Społeczeństwo i Obrona) – poinformował portal Defence News. Impreza odbyła się 13-15 stycznia w Sälen w Szwecji. Ta doroczna impreza jest największym w Skandynawii spotkaniem poświeconym współpracy politycznej i wojskowej w regionie.

Dokument adresowany do rządów Finlandii, Danii i Norwegii zawiera propozycję „zsumowania i wspólnego użytkowania” sprzętu wojskowego, centralizacji zakupów, wspólnego użytkowania i logistyki oraz „uwspólnienia możliwości działania” sił zbrojnych państw skandynawskich. Według minister Enström w 2013 roku mogłaby zostać wdrożona wspólna polityka zakupów wojskowych i udostępniania sobie nawzajem zasobów.

Jednak jak powiedział na konferencji w Sälen Staffan Danielsson, rzecznik szwedzkiej Partii Centrum, Szwecja musi zwiększyć swoje możliwości obronne, zanim zacznie promować ideę Skandynawskich Sił Zbrojnych.

Głównodowodzący Szwedzkich Sił Zbrojnych, gen. Sverker Göransson, wywołał na początku stycznia br. polityczną burzę swoim wywiadem dla gazety Svenska Dagbladet, w którym stwierdził iż w przypadku ataku na swojej terytorium, Szwecja byłaby w stanie bronić się najwyżej przez tydzień, zaś NATO nie mogłoby jej pomóc.

W czasie konferencji w Sälen, sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, stwierdził że nie chce rozpatrywać „hipotetycznego ataku na Szwecję”, jednak prawo do kolektywnej obrony ze strony NATO mają tylko członkowie Paktu. „Nie można być poza NATO i jednocześnie chcieć wszystkiego, co NATO oferuje. Szwecja wie o tym i nie będziemy wtrącać się do sprawy jej ewentualnego członkowstwa w Pakcie” – dodał.

 Tymczasem według Defense News, premier Finlandii Jyrki Katainen powiedział, że konkretne propozycje dotyczące wspólnych ćwiczeń i zakupów sprzętu są obecnie dyskutowane, ale ewentualny Nordycki Pakt Obronny – jeszcze nie. Jak stwierdził, dyskusja o takim porozumienia jeszcze się nie rozpoczęła i „nie wiadomo czy w ogóle się zacznie”, bowiem obecnie trzeba skoncentrować się na „współpracy obronnej w jej praktycznym wymiarze”.

Z kolei jak podkreślił minister spraw zagranicznych Finlandii Erkki Tuomioja, już obecnie siły zbrojne państw skandynawskich współpracują w dziedzinie zakupów sprzętu, manewrów, ćwiczeń, zarządzania kryzysowego oraz rozpoznania i żadna odrębna umowa w tym celu nie jest potrzebna.

Wspólne zakupy i użytkowanie sprzętu to główna część szczegółowych propozycji, przedstawionych krajom regionu przez minister Enström. Miałoby to umożliwić zwiększenie zdolności obronnych państw skandynawskich, zwłaszcza w obszarze Morza Bałtyckiego. Region ten jest, jak twierdzi minister obrony Szwecji, „istotnym szlakiem handlowym”. „Każdego dnia przepływa po Morzu Bałtyckim 2000 statków, zaś region ten generuje 15 proc. obrotów światowego handlu” – zauważyła Enström. Dodała też, że porozumienie państw skandynawskich mogłoby zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Jak powiedział portalowi polska-zbrojna.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, współpraca państw skandynawskich już ma miejsce. Szwedzi i Norwegowie podpisali m.in. porozumienie, które umożliwiało samolotom Norweskich Sił Powietrznych przekraczanie granic przestrzeni powietrznej Szwecji, wspólne ćwiczenia obrony przeciwlotniczej oraz samolotów Sił Powietrznych. Obecnie wraz ze szwedzką inicjatywą, współpraca ta zaczyna nabierać charakteru politycznego. – Teoretycznie mieści się ona w aktualnej tendencji państw do zacieśniania współpracy wojskowej w ramach ugrupowań regionalnych, tak jak promuje to inicjatywa „Smart Defence” NATO. Idzie jednak dalej niż ramy wyznaczone przez politykę Sojuszu, ponieważ Szwecja i Finlandia nie są krajami członkowskimi. Obecnie najistotniejszym pytaniem jest jak wpłynie na współpracę i politykę interoperacyjności w ramach NATO, bowiem obecnie tego nie można przewidzieć – stwierdził Terlikowski.

 

 

 

Marek Mejssner

autor zdjęć: Swedish Army Forces

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1359367800
scoobydoo tych twoich durnych wypowiedzi już nie da się czytać,gdzie ty się wychowałeś i kto ci tych głupot naopowiadał pojęcia nie masz o Szwedzkim uzbrojeniu,kontraktach itd.a wypisywanie tych bredni o najlepszym na świecie amerykańskim sprzęcie zakrawa już na schizofrenię
01-29-B0-A0
~bronco
1359316680
Szwedzki głównodowodzący mówiąc o tygodniowej obronie straszy by zwiększyć wydatki na armię. Zakładając, że ma na myśli agresję ze strony Rosji to wpierw wojska rosyjskie musiałyby przetoczyć się przez Finlandię. A to wywołałoby reakcję Europy i USA. Zresztą po co Rosji wojenka w Skandynawii? Finladnia, Norwegia i Szwecja to nie Gruzja. Państwa te mają naprawdę solidne siły zbrojne.
D7-27-FC-9D
~scoobydoopoznan
1359285360
Biorąc doświadczenia wojenne Szwecji coś w tym może być. Szwedzi mają ostatnio duży problem z sprzedażą swojego uzbrojenia -praktycznie muszą się prosić ,by ktoś to w ogóle pożyczył, nie wspominając o kupnie (słynny psujący się Grippen). Stąd pomysł by pod wspólną ideą przepychać sąsiadom swój średniej klasy sprzęt. Finlandia , która jest najlepiej z nich uzbrojona i posiada dzielną armię - moim zdaniem powinna wejść jak najszybciej do NATO dostała ,by teoretyczną ochronę w postaci pocisków : UGM-133 Trident II D-5 czy też ochronę THAAD lub w przyszłości LGM-30H Minuteman IV. Finowie mają b. dobry samolot F-18C , dostali zgodę od kongresu na (AGM-158 JASSM i tym miażdżą Szwedów), mają Patrie. Dzielni Finowie mają również wspaniałe tradycje wojskowe -wojna radziecko-fińska 1939-1940, których to Szwedom brakuje od pokoleń. Neutralność ma też swoją cenę. Norwegia -pierwszy członek NATO- czekają na F-35. Jeżeli nie jest to apel do sąsiadów : "Brońcie NAS !" . to proponowana integracja skupiona wokół Szwecji ( zakup ich sprzętu) będzie "równaniem do dołu" a na to te kraje się nie zgodzą.
F2-F3-BD-75

F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Palmiry – miejsce kaźni
Kleszcze dla wojska
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Leopardy jadą na poligon
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Priorytety dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Tajna misja polskiej agentki
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sztandar dla Dowództwa WOT
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Przerwany lot „Orlika”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Dobrowolsi – czas start!
Rusza morski „Dragon”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO