moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy sezon na macie

Zawody o Puchar Polski to pierwsze tegoroczne starcie zapaśników. W Międzyzdrojach rywalizowali w stylu wolnym, natomiast „klasycy” spotkali się w Raciborzu. W nadmorskim kurorcie równych sobie nie mieli zawodnicy z Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Z ogromną przewagą wygrali klasyfikację drużynową.

Kpr. Damian Janikowski starty w nowym sezonie rozpoczął od występów w nowej kategorii wagowej. Brązowy medal w Londynie zdobył w kat. 84 kg - w Raciborzu walczył w kat. 96 kg.

W Międzyzdrojach w rywalizacji seniorów spotkali się zawodnicy z 18 klubów. Najsilniejszą ekipę wystawił WKS Grunwald. Dziewięciu wojskowych zdobyło 204 punkty. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli zapaśnicy Slavii Ruda Śląska – wywalczyli 129 punktów. Natomiast na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci AKS Białogard (114 pkt.). Najlepiej z zapaśników poznańskiego WKS spisali się: Rafał Statkiewicz – zwyciężył w kategorii 60 kg, Tomasz Rogisz – zwycięzca w kat. 74 kg i szer. Radosław Baran – triumfator w kat. 96 kg. Miejsca na podium wywalczyli również: drugie – st. szer. Robert Rogalewicz (w kat. 60 kg), st. szer. Adam Blok (66 kg) i st. szer. Maciej Balawender (84 kg); trzecie – Andrzej Grzelak (74 kg). Pozostali zapaśnicy Grunwaldu zajęli miejsca: piąte – st. szer. Adam Sobieraj (74 kg) oraz ósme – Bartosz Dobicki (66 kg).

W rywalizacji pań w kategorii wagowej 63 kg triumfowała st. szer. Monika Michalik z Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Dobrze spisała się też jej klubowa koleżanka Angelika Gałązka, która w kategorii 67 kg zajęła drugie miejsce. Dwie zawodniczki Grunwaldu w klasyfikacji drużynowej zdobyły 50 punktów i zajęły piąte miejsce. Z 15 klubów, które sklasyfikowano w I Pucharze Polski, najwięcej oczek, bo 122, wywalczyło siedem zapaśniczek Gryfa Chełm. Drugie miejsce zajął AZS-AWF Warszawa (75 pkt.), a trzecie – Dąb Brzeźnica (65).

Z dobrego startu w inauguracji sezonu zapaśników Grunwaldu, wśród których są również żołnierze z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu, zadowolony jest szef poznańskiego WZS ppłk Zygmunt Skrobicki. Najbardziej ucieszyło go zwycięstwo st. szer. Moniki Michalik. Wyjaśnił, dlaczego w Międzyzdrojach nie startowała st. szer. Iwona Matkowska. – Ten sezon Iwona sobie odpuści. Spodziewa się dziecka i wróci do treningów po urlopie macierzyńskim. W nowym sezonie rozpocznie przygotowania do mistrzostw świata i będzie szykowała szczyt formy na wojskowe igrzyska w Korei Południowej w 2015 roku – mówi szef WZS Poznań.

W Raciborzu o dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej walczyły ekipy, które przywiozły na zawody najwięcej zawodników – po dwunastu. W konfrontacji zapaśników z AKS Piotrków Trybunalski i Olimpijczyka Radom lepiej wypadli ci pierwsi, którzy zdobyli 196 punktów. Radomianie wywalczyli zaś 159 oczek. Trzecie miejsce zajął Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław, który w Raciborzu reprezentowało sześciu zawodników z brązowym medalistą londyńskich igrzysk kpr. Damianem Janikowskim na czele. Wojskowi wywalczyli 108 punktów i o 22 oczka wyprzedzili zapaśników Unii Racibórz. W zawodach startowali reprezentanci 15 klubów oraz goście z Litwy i Armenii.

W rywalizacji indywidualnej żaden z zapaśników Śląska nie stanął na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsca zajęli natomiast kpr. Damian Janikowski w kategorii wagowej 96 kg, Marcin Kierpiec (66 kg) i Michał Tracz (60 kg). Janikowski musiał uznać wyższość Marcina Olejniczaka z Sobieskiego Poznań, Kierpiec – Edgara Melkumova z AKS Piotrków Trybunalski, a Tracz – Edwarda Barsegjana z Gminnego Klubu Sportowego Cartusia Kartuzy. Pozostali zapaśnicy wrocławskiego WKS zajęli miejsca: trzecie – Przemysław Kraczkowski (66 kg), piąte – Mariusz Bielecki (74 kg), jedenaste – Grzegorz Serwa (74 kg).

W zawodach w Raciborzu startowało również w kategorii 84 kg dwóch zapaśników warszawskiej Legii. Marcin Brzeziński zajął siódme, a Patryk Boniecki – dziewiąte miejsce.Kapral Damian Janikowski jest jednym z nominowanych w naszym Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu.

  Sportowy plebiscyt polski-zbrojnej.pl

Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego wchodzi w decydującą fazę. Teraz to Wy, czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl zadecydujecie, któremu z zawodników przypadnie tytuł „Sportowca Roku 2012”.
szus

autor zdjęć: Piotr Feczko

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1359656520
Szacunek. Może to nie MQ-9 Reaper ale na "glebie" podobny.
00-B3-ED-57

Kurs z dzwonem
 
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojskowi medycy ratują i leczą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Będzie można zostać snajperem lądowym
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO