Najlepszy Europejczyk w maratonie na igrzyskach st. szer. Henryk Szost został według internautów „Sportowcem roku”. Kapituła uznała, że st. chor. sztab. Józef Tracz jest najlepszym trenerem w sporcie wojskowym, a szer. Paula Wrońska jego nadzieją. Za całokształt uhonorowano Edwarda Stawiarza z WKS Wawel Kraków.
St. szer. Henryk Szost – „Sportowiec roku” w plebiscycie portalu polska-zbrojna.pl
Walka o zwycięstwo w zorganizowanym przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Wojskowego była bardzo zacięta. Do ostatniej chwili ważyły się losy pierwszego miejsca. Ostatecznie internauci wybrali zwycięzcą st. szer. Henryka Szosta – uzyskał 37 proc. głosów. Zawodnik Wojskowego Zespołu Sportowego Poznań i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań był najlepszym Europejczykiem na miecie biegu maratońskim podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie. Zajął dziewiąte miejsce.
W imieniu zwycięzcy, który jest na zgrupowaniu w RPA, za głosy podziękowali internautom prezes WKS Grunwald Poznań gen. broni Lech Konopka i szef WZS Poznań ppłk Zygmunt Skrobicki. – Cieszę się, że kibice docenili sukces Henia na igrzyskach oraz poprawienie przez niego rekordu Polski w maratonie – mówi szef poznańskiego WZS.
Dzisiaj obradowała Kapituła Plebiscytu, która przyznała nagrody w kategorii „Trener roku” i „Nadzieja sportu wojskowego”. Najlepszym szkoleniowcem został st. chor. sztab. Józef Tracz, natomiast wyróżnienie wśród młodych sportowców przypadło szer. Pauli Wrońskiej.
St. chor. sztab. Józef Tracz był wybitnym zapaśnikiem w stylu klasycznym. Obecnie jest trenerem w tej dyscypliny w WKS Śląsk i wrocławskim Wojskowym Zespole Sportowym. Jego klubowym podopiecznym jest brązowy medalista z Londynu kpr. Damian Janikowski. St. chor. sztab. Tracz szkoli m.in. swojego bratanka Michała Tracza, który w 2012 roku zdobył tytuł akademickiego wicemistrza świata oraz zajął trzecie miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Juniorów.
– Cieszę się z wyróżnienia Kapituły i serdecznie za nie dziękuję. Przed laty byłem laureatem sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej” jako zawodnik i trener, ale dopiero teraz udało mi się zwyciężyć – mówi trener zapaśników, który o nagrodzie w naszym Plebiscycie dowiedział się w trakcie turnieju w Norwegii.
Szer. Paula Wrońska to złota i srebrna medalistka wojskowego czempionatu w Guangzhou – miejsce na podium wywalczyła w klasyfikacji drużynowej wraz z kpr. Sylwią Bogacką i st. szer. Agnieszką Nagay. Szer. Paula Wrońska także akademicką mistrzynią świata. Na mistrzostwach studentów w Kazaniu zdobyła także brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.
– Jestem bardzo zaskoczona tym zwycięstwem. To dla mnie miła niespodzianka – mówi w rozmowie z portalem polska- zbrojna.pl. – Na grudniowych mistrzostwach świata w Chinach debiutowałam w reprezentacji Wojska Polskiego i cieszę się, że dzięki osiągniętym tam wynikom zostałam uhonorowana. To wyróżnienie sprawia, że czuję ogromną motywację do dalszej pracy – dodała.
Kapituła przyznała również „Nagrodę specjalną”. Za całokształt dokonań i szczególne osiągnięcia dla sportu wojskowego wyróżniono Edwarda Stawiarza, wieloletniego zawodnika i działacza WKS Wawel Kraków. Specjalizował się w biegach na długich dystansach. Jako działacz zasłużył się utrzymaniem na sportowej mapie Polski jednego z najstarszych polskich klubów. – Jutro miną 53 lata gdy trafiłem do WKS Wawel. Wyróżnienie to docenienie mojej pracy na rzecz tego klubu i sportu wojskowego – podkreśla Edward Stawiarz.
Do „Nagrody specjalnej” nominowani byli także: Sebastian Chmara, były utytułowany wieloboista i działacz klubu Zawisza Bydgoszcz, mjr w st. spocz. Marcin Wasiołek, działacz sportowy, m.in. organizator kolarskiego Wyścigu o Puchar Ministra Obrony Narodowej oraz Zdzisław Strzemieczny, prezes Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej.
Skład Kapituły:
płk Jerzy Gutowski, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej;
gen. broni Lech Konopka, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego;
płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego;
gen. dyw. Bogusław Pacek, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej;
Jarosław Wołowicz, dyrektor sportowy Wojskowej Federacji Sportu;
Robert Korzeniowski, wybitny lekkoatleta, 4-krotny złoty medalista olimpijski;
płk w st. spocz. red. Wojciech Piekarski, wieloletni kierownik działu sportowego „Żołnierza Wolności”, „Żołnierza Rzeczypospolitej” i „Polski Zbrojnej”;
Jacek Szustakowski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl;
Obrady Kapituły Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego.
Wyniki głosowania internautów w kategorii „Sportowiec roku”
Pierwsze miejsce st. szer. Henryk Szost – 37 proc. głosów. Drugie miejsce przypadło żeńskiej sztafecie sprinterek w składzie: st. mar. Marta Jeschke, st. szer. Daria Korczyńska, st. szer. Ewelina Ptak i st. szer. Marika Popowicz (35 proc. głosów). „Brązowy medal” kpr. Damian Janikowski (13 proc. głosów).
Kolejne miejsca zajęli: kpr. Sylwia Bogacka (10 proc. głosów), wioślarze z WZS Bydgoszcz (3 proc.), st. szer. Iwona Matkowska (1 proc.), st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski (1 proc.), szer. Tomasz Kowalski (poniżej 1 proc. głosów), szer. Janusz Wojnarowicz (poniżej 1 proc.) oraz st. szer. Monika Michalik (poniżej 1 proc.).
W tym roku, po raz pierwszy w historii, internauci przyznali także Buzdygana, nagrodę miesięcznika Polska Zbrojna.
Internauci przyznali swojego Buzdygana
Autor bloga o Afganistanie, Marcin Ogdowski, zwyciężył w plebiscycie miesięcznika „Polska Zbrojna” i jako pierwszy w historii otrzyma od naszych czytelników Buzdygana. Nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem dostają osoby, które przyczyniły się do budowy wizerunku nowoczesnego wojska. |
autor zdjęć: Jacek Szustakowski, Ewa Korsak, bieganie.pl
komentarze