moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzecia próba nuklearna komunistycznej Korei

Korea Północna chce pokazać, że ma materiały i wiedzę wystarczającą do zbudowania broni jądrowej - podkreśla Łukasz Kulesa, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


O tym, że Korea Północna będzie próbowała przeprowadzić próbę jądrową, świadczą oficjalne wypowiedzi z tego kraju. Co więcej, mamy zdjęcia satelitarne, które pokazują, że przygotowania do przeprowadzenia tej operacji idą pełną parą. Termin też nie jest wybrany przypadkowo. Korea chce w ten sposób odpowiedzieć na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która w styczniu potępiła przeprowadzoną miesiąc wcześniej próbę rakietową. 

Korea już dwukrotnie przeprowadzała testy jądrowe. Po raz pierwszy w 2006 roku i  najprawdopodobniej nie była to próba udana. Kolejny raz miało to miejsce w 2009 roku. Korea chciała w ten sposób pokazać, że ma materiały i wiedzę niezbędną do zbudowania broni jądrowej. Przekaz dla świata był jasny: z Koreą Północną trzeba się liczyć. Przeprowadzenie kolejnej próby jądrowej będzie sygnałem, że rządzący Koreą Kim Dzong Un chce kontynuować agresywną politykę swoich poprzedników - dziadka i ojca.

Trzecia próba broni jądrowej najprawdopodobniej ma też na celu przetestowanie nowego modelu bomby, być może wykorzystującej uran wysoko wzbogacony (w poprzednich testach użyto plutonu). Koreańczycy mogą też sprawdzić konstrukcję ładunku o takich parametrach, by udało się go przenosić za pomocą rakiet balistycznych.

W czasie zimnej wojny Korea miała wsparcie dla programu jądrowego ze strony Chin i ZSRR. W latach 90. Korea zawarła natomiast ciche porozumienie z Pakistanem. Korea dzieliła się technologią rakietową, a w zamian uzyskiwała dostęp do technologii jądrowej. Teraz jednak najprawdopodobniej osiągnęła samodzielność i udało się jej wyprodukować broń jądrową we własnym zakresie.

Politycy amerykańscy ostrzegają, że w razie przeprowadzenia kolejnych testów broni wyciągną odpowiednie konsekwencje wobec Korei Północnej. Problem w tym, że kluczem do rozwiązania kryzysu pozostają Chiny, natomiast Amerykanie mają ograniczone możliwości nałożenia odpowiednio dotkliwych sankcji. Korea już i tak jest objęta surowymi sankcjami izolującymi ją na arenie międzynarodowej. USA mogą oczywiście wzmocnić widoczność swoich sił stacjonujących w Korei Południowej i Japonii, na przykład poprzez częstsze ćwiczenia. Co można zrobić więcej? Jeżeli Chiny nie zdecydują się na samodzielne „przykręcenie śruby" Phenianowi, za sukces będzie można uznać przyjęcie kolejnej rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.


 


O groźbach Korei Północnej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

   Nieobliczalny reżim znowu straszy
Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia prób jądrowych – wynika z informacji wywiadu wojskowego USA i Korei Południowej. Politycy tych państw ostrzegają, że jeśli dojdzie do testów broni jądrowej, nałożą dodatkowe sankcje na reżim Kim Dzong Una.
Łukasz Kulesa
koordynator projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego, w szczególności nieproliferacją broni masowego rażenia, kryzysami nieproliferacyjnymi (Korea Północna, Iran), polityką odstraszania mocarstw jądrowych oraz NATO, działaniami na rzeczy kontroli zbrojeń i rozbrojenia.

dodaj komentarz

komentarze

~thehrg
1360288200
a takie ap pisze tydzień wstecz na 5 ekranów o możliwym markowaniu przez koreę pn próby jądrowej ładunkami konwencjonalnymi, stoi tam że chodzi o podziemną, i w jakich okolicznościach i jak można lub nie, to rozpoznać.
50-1A-A9-F8

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Serwis K9 w Polsce
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Piedimonte – samobójcza misja
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Pokazali bojowego ducha
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO