moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak Unia tworzy misję w Mali

Francuzom bardzo zależy na sukcesie europejskiej misji szkoleniowej w Mali. Na jej szybkim skompletowaniu i działaniu – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Dosyć szybko Francja zdecydowała się na interwencję militarną w północnej części Republiki Mali, która od kilku miesięcy jest pod kontrolą dżihadystów z al-Kaidy. Rozpoczęta w styczniu operacja „Serval” zakończyła się powodzeniem. Francuzi czyszczą teren, dotychczasowi bojownicy uciekają w zasadzie bez walki. Do republiki przybywa coraz więcej żołnierzy z sąsiednich państw w ramach sił AFISMA (The African-led International Support Mission to Mali, Międzynarodowa Afrykańska Misja Wsparcia dla Mali). Docelowo ma być ich ok. 7 tysięcy.

Unia Europejska zdecydowała się na misję szkoleniową EUTM Mali (EUTM - European Union Training Mission in Mali). Trwa jej kompletowanie. Jak uczą doświadczenia z innych misji europejskich (np. EUMM w Gruzji), nie jest to proces szybki i prosty.

Udział w misji zapowiedziało 16 spośród 27 członków Unii Europejskiej. Ogółem misja ma liczyć 491 członków, w tym 172 instruktorów wojskowych, 157 żołnierzy ochrony („Force Protection”). Będą także logistycy, służby medyczne oraz 60 żołnierzy w kwaterze głównej. Zasadniczym trzonem misji będą siły francuskie, ponieważ Francja przyjęła obowiązki państwa ramowego misji.

Francuzi zamierzają wydzielić 150 żołnierzy (niektóre źródła mówią nawet o 200 żołnierzach), w tym 22 oficerów do kwatery głównej i 50 instruktorów (głównie z 2 i 3 Morskiego Pułku Piechoty). Wielka Brytania i Hiszpania zdecydowały się wystawić po 40 instruktorów, Niemcy postanowiły wysłać ogółem 80 żołnierzy (40 instruktorów i 40 osób personelu medycznego), Czesi zadeklarowali wysłanie 50 żołnierzy (30 instruktorów i ewentualnie 20 kolejnych do szkolenia sił specjalnych), ze Szwecji pojedzie 15 żołnierzy. Polska zdecydowała się wysłać 20 instruktorów, którzy będą szkolić saperów i logistyków. Decyzję o wysłaniu PKW do Mali podpisał już Prezydent RP. Żołnierzy zamierza wysłać też Rumunia (10 instruktorów) i Bułgaria (4 żołnierzy zespołu medycznego).

Niektóre państwa UE chcą zaznaczyć swoją obecność wysyłając po 1–2 oficerów. Może to powodować kłopoty w organizacji pracy misji, ponieważ została przyjęta zasada, aby nie budować wielonarodowych zespołów szkoleniowych.

Misja ma działać w dwóch kierunkach. Ma prowadzić szkolenie 8 batalionów żołnierzy malijskich oraz poprawić działanie łańcucha dowodzenia. Osiągnąć ma to doradzając dowództwu i sztabowi malijskich sił zbrojnych w zakresie zarządzania personelem, logistyki i wywiadu. Szkolenie żołnierzy będzie również dotyczyło międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, ochrony praw obywatelskich i praw człowieka. Kwatera główna misji ma się mieścić w Bamako, a baza szkoleniowa w Koulikoro (200 km na północny wschód od Bamako).

W piątek, 8 lutego na lotnisku w Bamako wylądował samolot z pierwszą grupą ok. 70 żołnierzy (Francuzów, Brytyjczyków, Hiszpanów i Rumunów). Mają oni przygotować bazy dla misji, będą czuwać nad podpisaniem umów dotyczących wykorzystania infrastruktury i pracy ekspertów wojskowych zajmujących się reorganizacją systemu dowodzenia malijskich sił zbrojnych. Ekspertami dowodzić będzie płk. Bruno Heluin z 2 Morskiego Pułku Piechoty.

Językiem obowiązującym na misji, podobnie jak na innych misjach UE, jest język angielski. Jednak podczas szkolenia żołnierzy malijskich konieczne będzie używanie francuskiego. Mali –  to dawna kolonia francuska i język francuski jest tam językiem urzędowym. Zawęża to szeregi potencjalnych instruktorów z armii europejskich (popularność francuskiego po drugiej wojnie światowej znacznie się zmniejszyła). Niewykluczone, że na misji konieczne będzie zatrudnienie tłumaczy.Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, jakie mogą być scenariusze rozwoju sytuacji w Mali i jak to wpłynie na misję, w której udział mają wziąć także polscy żołnierze. Zapraszamy do dyskusji.

  Misja szkoleniowa w ogniu walki?

Operacja w Mali nie będzie łatwa. Z pewnością będzie o wiele trudniejsza niż misja, w której uczestniczyli polscy żołnierze w Czadzie – uważa gen. dywizji Bogusław Pacek, były zastępca dowódcy operacji EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej.
  Najgorsze dopiero przed nami?

Łatwe zwycięstwo Francuzów w Mali być może wynika z tego, że islamiści zaszyli się na trudnodostępnych terenach, by przegrupować siły i rozpocząć wojnę podjazdową – pisze Tadeusz Wróbel, publicysta portalu polska-zbrojna.
ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
„Grand Quadriga ‘24”
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Nowe zadania szefa SKW
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO