moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Broń jądrowa – koreański straszak?

Próba nuklearna Korei Północnej to kolejny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że zapowiedzi reżimu należy traktować poważnie – uważa Jacek Durkalec, analityk programu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Korea Północna przeprowadziła trzecią już próbę nuklearną. Wcześniej testy broni jądrowej miały miejsce w 2006 i 2009 roku. Wywiad sąsiadującej z Phenianem Korei Południowej ostrzega, że wkrótce może dojść do kolejnej próby. Skąd taka aktywność komunistycznego państwa? Z jednej strony chodziło o kwestie techniczne – Korea ma problem ze znalezieniem rozwiązania umożliwiającego przenoszenie ładunku jądrowego. Głowica nuklearna musi być zminiaturyzowana tak, by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie balistycznej. I to najprawdopodobniej sprawdzali Koreańczycy.

Z drugiej strony, istnieją powody polityczne. Korea Północna chciała pokazać, że świat musi się z nią liczyć. Testy są bardziej demonstracją siły niż chęcią wykorzystania pocisków jądrowych przeciwko któremuś z państw. Fakt posiadania broni tego rodzaju ma mieć siłę odstraszającą. Przede wszystkim chodzi o to, by zapobiec ewentualnej interwencji Stanów Zjednoczonych na terenie Korei Północnej.

Wtorkowa próba broni jądrowej była też odpowiedzią na nałożone wcześniej na ten kraj sankcje. Kim Dzong Un zademonstrował, że żadne groźby organizacji międzynarodowych nie są w stanie powstrzymać nuklearnych ambicji jego kraju. Zapewne chce też przetestować międzynarodową społeczność.

Kluczowa jest teraz postawa Chin – państwa, które jako jedno z nielicznych na świecie ma wpływ na kształtowanie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Tylko Chiny mogą mieć realną siłę nacisku na władze w Phenianie, by zaprzestały dalszych prac nad bronią jądrową. Do tej pory Pekin za każdym razem potępiał koreańskie próby nuklearne, ale jednocześnie przekonywał na forum międzynarodowym, że przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Jednak państwa zachodnie muszą zareagować. A jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ nie odpowie w żaden sposób lub zrobi to zbyt delikatnie, osłabi to jej wiarygodność.Mimo gróźb nałożenia kolejnych sankcji, Korea Północna nie ustaje w prowokowaniu społeczności międzynarodowej. O działaniach reżimu czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Nieobliczalny reżim znowu straszy

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia prób jądrowych – wynika z informacji wywiadu wojskowego USA i Korei Południowej. Politycy tych państw ostrzegają, że jeśli dojdzie do testów broni jądrowej, nałożą dodatkowe sankcje na reżim Kim Dzong Una.
  Pogróżki Phenianu traktowane poważnie

Korea Północna straszy kolejnymi testami atomowymi oraz rakiet dalekiego zasięgu. Amerykanie w odpowiedzi przyspieszają prace nad małymi satelitami rozpoznawczymi. Japonia z kolei wystrzeliła w niedzielę nowego satelitę szpiegowskiego, by obserwował koreańskie poligony i bazy rakietowe.
  Trzecia próba nuklearna komunistycznej Korei

Korea Północna chce pokazać, że ma materiały i wiedzę wystarczającą do zbudowania broni jądrowej - podkreśla Łukasz Kulesa, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Jacek Durkalec
ekspert projektu „Nieproliferacja i kontrola zbrojeń” Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wcześniej pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej, był stażystą w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Specjalizuje się w zagadnieniach kontroli zbrojeń, rozbrojenia jądrowego, proliferacji broni masowego rażenia, obrony przeciwrakietowej, polityki obrony i odstraszania NATO oraz polskiej polityki bezpieczeństwa.

autor zdjęć: Magda Pawluczuk

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO