moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gdy kolegę z oddziału dopadnie trauma

Nie da się przewidzieć zachowania człowieka w sytuacji ekstremalnej. Można jednak nauczyć go reagować, gdy stres dopadnie kolegę z pododdziału – mówi ppłk Radosław Tworus. W marcu szkolenie z przeciwdziałania skutkom wojennej traumy przejdą żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na kolejną zmianę.


Rutynowy patrol. Nagle przy drodze, którą jedzie polski konwój wybucha mina pułapka. Nikt nie ginie, nikt nie zostaje ranny, jednak kierowca jednego z wozów dziwnie się zachowuje. Ma szkliste oczy i trzęsą mu się ręce, jest przerażony. W takim stanie nie może prowadzić. Zajmuje miejsce w środku, za kierownicą siada ktoś inny. Po powrocie do bazy żołnierz idzie do psychologa, który na dwa tygodnie odsuwa go od zadań.

W historii afgańskiej misji takich przypadków było sporo. – Wielu żołnierzy jadących na misję ma złudne poczucie, że psychicznie są do niej przygotowani. Rzeczywistość bywa jednak inna. Gdy stres dotyka kolegę z pododdziału lub ich samych, nie wiedzą jak się zachować – tłumaczy ppłk Radosław Tworus, pełniący obowiązki kierownika Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Dlatego w warszawskiej klinice powstał pomysł zorganizowania warsztatów dla żołnierzy wyjeżdżających na misje. Specjaliści chcą nauczyć żołnierzy nie tylko tego, jak rozpoznać objawy stresu pola walki, ale także sposobów radzenia sobie z wojenną traumą.

Po co żołnierzom taka wiedza, skoro na misji zawsze jest psycholog? – Żołnierze stanowią zespół. Razem mieszkają, jedzą, razem biorą udział w akcjach bojowych. Najszybciej mogą zorientować się, że ich kolega zachowuje się inaczej, że stał się bardziej drażliwy, stracił apetyt lub ma niespokojny sen – mówi ppłk Tworus.

Zdaniem podpułkownika, siła grupy i wsparcie koleżeńskie to niedoceniane elementy terapii w przypadku stresu wojennego. – Chcemy pokazać żołnierzom, że to od nich zależy, jak szybko ich koledze zostanie udzielona pomoc specjalistyczna – wyjaśnia kierownik kliniki.

Podczas szkolenia wojskowi będą analizować autentyczne przypadki żołnierzy, którzy leczyli skutki wojennej traumy w warszawskiej klinice. Wszystko po to, by uczestnicy mogli zobaczyć, jak dochodzi do rozwoju zaburzeń psychicznych, jakie są ich objawy oraz dlaczego niektórzy mundurowi je ukrywają.

Kpt. Piotr Półbratek, który na X zmianie PKW w Afganistanie był dowódcą 1 kompanii piechoty zmotoryzowanej ocenia, że takie kursy mogą być przydatne, zwłaszcza dla dowódców niższych szczebli. – Są najbliżej żołnierzy, dlatego mogą obserwować ich reakcje w sytuacjach trudnych – wyjaśnia.

Warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu skutkom wojennej traumy organizowane są w klinice od dwóch lat. Dotąd brali w nich udział jedynie psycholodzy, lekarze oraz kapelani jadący na misję. W pierwszym szkoleniu dla wojskowych wezmą udział żołnierze oraz dowódcy pododdziałów bojowych. – Nie mamy wsparcia finansowego ze środków Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zarezerwowanych dla MON. Widząc jednak potrzebę takich szkoleń, zdecydowaliśmy się zorganizować je odpłatnie – tłumaczy Stanisław Ilnicki, konsultant kliniki oraz Wojskowej Służby Zdrowia ds. Psychiatrii.

Od 2005 roku w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego na Szaserów hospitalizowanych było 290 weteranów misji. Ze względu na problemy psychiczne z Afganistanu wróciło do kraju przed zakończeniem misji ok. 4 procent żołnierzy. Według szacunkowych danych stres pourazowy dotyka około 10 procent weteranów Polskich Kontyngentów Wojskowych.


 

O problemach stresu pourazowego czytaj w materiałach portalu polska-zbrojna.pl.

PG

autor zdjęć: Adam Roik - Combat Camera DOSZ, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Żołnierz
1362331500
Ciekawy jestem jak się dba o kobiety-żołnierzy wyjeżdżające na misje, bo jakoś nigdy się o tym nie pisze...
EF-2F-C6-62

Wojna w świecie popkultury
 
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Kraby strzelały w Danii
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
NATO podsumowało 2022 rok
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Great Game on the Sea
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
To dobra ustawa dla wojska
Defilada powraca!
Karą mogła być tylko śmierć
GROM szuka odważnych
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Na trasie legendarnego biegu
Polski wkład w „Wisłę”
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
F-35 w powietrzu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Śladem profesjonalistów
NATO patrzy na wschód
Air Policing piątej generacji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
„Hubal” bije Niemców
Będziemy produkować więcej amunicji
Więcej Bystrych dla armii
Nowatorskie manewry Marszałka
Pod okiem rangersów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Słowo czekisty
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Natowski dialog operacyjny
Na ratunek „Rudemu”
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Startuje „Jaskółka”
Celne oko strzelców CWZS-u
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Biały Dom o polskich MiG-ach
Kormorany, czyli praca zespołowa
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Młot na dyktatora
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Medic on the Battlefield
Wspólne zakupy amunicji
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO