Wycofywanie naszych wojsk rozpocznie się w kwietniu – ogłosił podczas wizyty w Warszawie prezydent Francji Francois Hollande. Oznacza to zmianę wcześniejszych planów. Przed kilkoma tygodniami politycy francuscy zapowiadali, że redukcja sił zaangażowanych w operację „Serval” rozpocznie się już w tym miesiącu.
Według prezydenta Hollande’a finalna faza interwencji przeciwko malijskim dżihadystom trwać będzie przez cały marzec, a od kwietnia zacznie zmniejszać się intensywność działań. Przywódca Francji wspomniał, że na północy Mali zabito „przywódców terrorystów”, ale nie wymienił żadnego z nazwiska. W ubiegłym tygodniu walczący tam wspólnie z Francuzami Czadyjczycy podali, że zginęli dwaj liderzy lokalnej al-Kaidy – Abdelhamid Abou Zeid i Muchtar Belmuchtar.
Hollande potwierdził, że w środę zginął w Mali kolejny francuski żołnierz. W pobliżu miejscowości Tin Keraten, 100 km na wschód od miasta Gao, islamiści urządzili zasadzkę na malisko-francuski zwiad. Śmiertelnie ranny został sierżant Wilfried Pingaud, który należał do 20-osobowego zespołu łącznikowego, towarzyszącego malijskiemu pułkowi. Poza nim rany odniosło czterech Malijczyków, jeden z nich zmarł. Sierżant Pingaud z 68 Pułku Artylerii Afrykańskiej w La Valbonne jest czwartym Francuzem poległym w Mali od 11 stycznia, kiedy rozpoczęła się zbrojna interwencja przeciwko dżihadystom.
Reżyseria: Pascal Dupont. Produkcja: Studio Beta Prod 32. Zdjęcia: EMA/ECPAD. Muzyka: Mathieu Gauriat.
Francuskich żołnierzy w Mali mają zastąpić kontyngenty z państw Afryki. W środę prezydent Senegalu Macky Sall postanowił wysłać – jako wsparcie dla misji afrykańskiej MISMA – 144 żandarmów. Wcześniej kraj ten zadeklarował wystawienie 500-osobowego kontyngentu wojskowego.
Źródła: BBC News, RFI, defense.gouv.fr
O postępach wojsk francuskich i koalicji afrykańskiej w Mali czytaj też:
Brakuje pieniędzy na operację w Mali |
Wystartowała misja Unii Europejskiej w Mali |
|
Jest podpis, żołnierze mogą się pakować |
Islamiści nadal groźni |
autor zdjęć: Ministère de la Défense
komentarze